Nakon smanjenja cijene komunalnog doprinosa u prosincu 2012. u svim zonama grada Zagreba, Gradska skupština je na sjednici od 21. ožujka 2013. donijela dopunu odluke koja donosi oslobođenje od plaćanja komunalnog doprinosa u određenim iznosima, a sve prema broju članova domaćinstva. Uvjet je da je član domaćinstva prijavljen na adresi objekta koji se ozakonjuje i to unazad godinu dana od trenutka stupanja na snagu ove odredbe.
Obračun komunalnog doprinosa se tako smanjuje za 200m3 za prvog člana domaćinstva, te za svakog sljedećeg po 50m3.
Također, omogućen je dodatni popust za branitelje u iznosu od 10%. Važno je napomenuti da se navedene olakšice odnose isključivo na legalizaciju, a zadržani su i drugi raniji popusti na jednokratno plaćanje (25% do 600m3, 20% do 900m3 i 10% za preko 900m3) i prihodovni cenzus. Olakšice se odnose i na ranije započete postupke.
Službeni tekst nalazi se u prilogu: Dopuna odluke o smanjenju komunalnog doprinosa
Trenutne cijene komunalnog doprinosa u Zagrebu po zonama:
I) 118 kn/m3, II) 108 kn/m3, III) 75 kn/m3, IV) 56 kn/m3
primjer: Za prosječnu kuću od 250m2, volumena cca 700m3, četveročlana će obitelj biti oslobođena plaćanja 350m3 odnosno polovice iznosa komunalnog doprinosa, na što se mogu dodati još dodatni popusti za jednokratno plaćanje, prihodovni cenzus, status branitelja itd.
Donosimo također nove cijene za sljedeće općine i gradove (cijene po m3):
Velika Gorica: I zona= 78kn, II zona= 49kn, III zona= 34kn, IV zona= 24,5 kn i V Zona= 10,2 kn
Zaprešić: I zona= 58kn, II zona= 38kn, III zona= 28kn
Šibenik: I zona= 40kn, II zona= 30kn, III zona= 10kn
Makarska: I zona= 110kn, II zona= 105kn
Brela: I zona= 38kn, II zona= 28kn, III zona= 10kn
Osijek: u postupku je donošenje odluke o smanjenju
Rijeka: ne planira se smanjenje
Split: umanjenja iz prosinca 2012.; I zona= 97kn, II= 92kn, III= 78kn, IV= 39kn
Tablice za izračun i neke ranije odluke o komunalnom doprinosu većih gradova nalaze se na stranici Izračun komunalnog doprinosa.
Franjo kaže
Kolika su dopuštena odstupanja (raspored prostorija, dimenzije) od važećeg građevinskog plana objekta na temelju kojeg je izdana građ. dozovola za taj objekt, npr. nepodudarnost vanjskih dimenzija, raspored prostorija ??? Hvala.
Dizajn etc kaže
Poštovanje gospodine Franjo,
da bi se zgrada smatrala legalnom ne smije biti odstupanja od parametara dozvole i pripadajućeg projekta. Svaka promjena lokacijskih uvjeta treba dozvolu, čak i kada se radi o stavljanju ili premještanju otvora. Što se tiće unutarnjeg uređenja ono se može mijenjati sve dok se ne utječe na promjenu lokacijskih uvjeta (npr. povećanje broja stambenih cjelina) i na bitne zahtjeve za građevinu (mehanička otpornost i stabilnost).
lijepi pozdrav
Mario kaže
Poštovani,
čitajući vaše odgovore na pitanja puno toga mi je postalo jasnije ali i mnoge stavri su mi postale “nejasne”. Imam kuću cca 390 m2 sa svim mogućim koeficijentima, a na parceli imam još i pečenjaru cca 3m2. Mislio sam napraviti jedinstveni projekt za manje zahtjevnu zgradu i pomoćni objekt. Dali je to moguće i dali se tada oba objekta rješavaju u jednom postupku ili kako ste odgovarali na neka pitanja da se mora čekati prvo legalizacija kuće, a onda tek pomoćnog objekta.
Dizajn etc kaže
Poštovanje gospodine Mario,
tumačenja koja ste vi pročitali datiraju iz početka primjene Zakona kada Ministarstvo još nije bilo izašlo sa fleksibilnijim stavom oko primjene Zakona u postupku legalizacije pomoćnih objekata. Naime po posljednjim tumačenjima MGIP-u, pomoćni objekt može se sada legalizirati u istom postupku kada se legalizira i osnovna zgrada, kao što je opisano na našim stranicama pod Legalizacija pomoćnog objekta.
lijepi pozdrav
Andrej kaže
Štovani,
Hvala Vam na Vašem strpljenju i trudu jer je Vaša stranica jedina na netu koja se trudi pomoći oko zavrzlame s legalizacijom.
Imam kuću ( manje od 400 m2 ), suteren,prizemlje i prvi kat.Na vrhu se nalazi terasa ( 120 m2 ) sa objektom od 25 m2.
Sve je legalno i papiri su čisti.
Poslije ljeta bih htio terasu na vrhu kuće montažno ( PVC stolarija ) kompletno zatvoriti te je koristiti kao prostor za vlastitu relaksaciju ( konoba, teretana… ).
Dali je to izvedivo, koji je krajnji rok za zahtjev i koje sve papire moram napraviti.
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
Dizajn etc kaže
Poštovanje gospodine Andrej,
hvala na lijepim riječima, no na žalost odgovori ovoga puta neće baš biti u skladu sa vašim namjerama. Naime presjek za legalizaciju je 21.6.2011. i sve što je izvedeno do toga datuma i da je zabilježeno na zračnim snimkama, može se legalizirati (osim ako nije u osjetljivim područjima kao što navodi Zakon). Sve nakon toga datuma treba imati dozvolu. Iznimno moći će se i dalje legalizirati po isteku sadašnjeg zakona, ali pod po svemu sudeći puno složenijim Uvjetima. Zaključak: svakako bi u vašem slučaju trebali ići na dozvolu, za koju bi se barem prema najavama Ministarstva, u vrlo bliskoj budućnosti (nadajmo se), trebalo manje čekati.
lijepi pozdrav
Mara kaže
Poštovani gospodine,
Zanima me Obračun Komunalnog doprinosa po “novoj” Dopuni odluke o smanjenju komunalnog doprinosa od 21.03.2013.
Naime, mi imamo kuću u Zagrebu cca 380 m2 što je za obračun Kom. doprinosa cca 880m3, za istu kuću imamo građevnu dozvolu za cca 1/2 kvadrata što je preračunato u m3 cca 430 m3 i naravno moramo legalizirati razliku m2. Zanima me primjena ove Dopune odluke o smanjenju komunalnog doprinosa od 21.03.2013., tj. na koji način će se u našem slučaju obračunati kom. doprinos. Da li to znači da će nam se od ukupnih izgrađenih m3 umanjiti “legalni” m3 po građevnoj dozvoli, pa još umanjiti i za olakšice po broju članova domaćinstva za 350m3 (nositelj zahtjeva 200 + 3 člana obitelji po 50m3 (uz ispunjene uvjete glede duljine roka zajedničkog stanovanja) Kako je cijela kuća cca 880m3 minus dozvoljeni dio od cca 430m3 znači li da će nam još umanjiti komunalni doprinos za 350m3 po osnovi članova domačinstva, te da ćemo doprinos platiti na ostatak m3 od cca 100m3.
Kažu da će se ići na način Obračuna kom. doprinosa koji je najpovoljniji za građane, da li je to ovako.
Unaprijed hvala i poštovanje,
Dizajn etc kaže
Poštovanje gospođo Mara,
jako dobro pitanje,a obzirom da smo po donošenju odluke o smanjenju komunalnog doprinosa u gradu Zagrebu i sami tražili odgovor za naše klijente, možemo vam za sada prenijeti sljedeće. Usmeno nam je odgovoreno da se legalni dio ne oduzima već se olakšice po članovima kućanstva primjenjuju isključivo na volumen koji se ozakonjuje.
Dakle npr. za kuću volumena 300m3, gdje je zakonito 100m3, jedan član kućanstva oslobađa se davanja za sljedećih 200m3 koji su u postupku ozakonjenja. Znači ne plaća ništa.
U samoj odluci stoji: Obvezniku komunalnog doprinosa fizičkoj osobi koja ozakonjuje stambenu građevinu na njegov zahtjev
utvrdit će se umanjeni iznos komunalnog doprinosa………..i to za iznos koji je obveznik komunalnog doprinosa dužan platiti
Ivana Galić kaže
Poštovani,
pročitala sam Vaše odgovore na sva postavljena pitanja, ali nažalost nisam našla odgovor na moje. Imam stan u zgradi sagrađenoj 1999.godine u Zagrebu na Trešnjevci. Zgrada je manja, i ima 15 stanova. Na ni jednom stanu ne stoji ni jedna zabilježba koja upućuje da se radi o nelegalnoj nekretnini. Da bismo bili sigurni da li je zgrada legalna kome da se obratimo? Zabilježbe vezane da nema građevinske ili uporabne dozvole ne postoje. Investitor više ne posluje i od njega ne možemo dobiti tražene informacije. Da li je potrebno ovdje nešto istraživati ili ne? Neki stanovi imaju upisane i hipoteke banaka. Ponukalo me je na pisanje ovog mail-a i postavljanje pitanje to što je uz našu zgradu još jedna zgrada koja ima zabilježbu da nema uporabnu dozvolu.
Unaprijed zahvaljujem na pomoći.
S poštovanjem,
Ivana Galić
Dizajn etc kaže
Dobar dan gđo Ivana,
svaka čast na trudu. Naime odgovor na vaše pitanje bi se mogao najbolje pronaći u našoj objavi Kako znati da je objekt legalan, no ipak ovom prilikom možemo dodati još par informacija. Dakle kao što piše u tekstu dokaz legalnosti u vašem slučaju je da postoji odgovarajuća dozvola i pripadajući projekt i da je zgrada izvedena sa dozvolom. Zemljišne knjige nemaju tu težinu u smislu dokazivanja legalnosti jer uostalom nerijetko sadrže neažurirane i dijelom netočne podatke. Jednako se odnosi i na katastar.
Ukoliko vi kao vlasnik nemate dozvolu ili kopiju dozvole, a nema ju ni predstavnik stanara niti investitor, tada bi bilo potrebno uputiti se u odjel za graditeljstvo vaše općine, koji dozvole izdaju i arhiviraju i provjeriti da li je ista usklađena sa izvedenim stanjem.
Što se tiče banaka, iste su nekad bile fleksibilne u stavljanju hipoteke nad nekretninama upitne legalnosti no danas se takve stvari redovito provjeravaju, uvidom u dokumentaciju i očevidom na terenu.
lijepi pozdrav
Marko kaže
Poštovani,
čitajući vaše odgovore, shvatio sam stvarno puno stvari, al nikako ne mogu pronaći ovaj konkretan slučaj:
1.) Ako imam legalan objekt BRP 320m2 (sve etaže zajedno) i pokraj njega (odvojen) drugi objekt (pomoćni – ljetna kuhinja,radiona, spremište) površine 120m2 koji je nelegalan i trebam ga legalizirati, dali mi za to treba arhitektonski snimak izvedenog stanja za zahtjevne zgrade (preko 400m2) ili mi je dovoljan snimak izvedenog stanja za manje zahtjevne građevine (100-400 m2)? Ako možete malo to pojasniti, jer dobijam razne informacije. Vidio sam na vašoj stranici da je dogradnja da bi se moralo sveukupno raditi (440 m2), al ovo nije dogradnja, pa nisam siguran???
2.) Kad mi je garaža konstruktivno zasebna i odvojena od kuće tlocrtne površine 60 m2, al otvorena s jedne strane (znači 3 zida i ploča) dali se računa s koeficijentom 0,75 i dali je u tom slučaju mogu legalizirati kao pomoćni prostor do 50 m2 jer bi onda iznosila 45m2?
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.
Dizajn etc kaže
Poštovanje g. Marko,
1) svaka zgrada se gleda zasebno. Znači površine se ne zbrajaju i svaka zgrada je kategorija za sebe, bez obzira da li se nalaze na istoj ćestici ili ne.
2) Ne, radi se o ipak o punih 60m2. Čak i da je u pitanju samo nadstrešnica ili vrtna sjenica tu nema koeficijenata.
lijepi pozdrav
Marko kaže
Poštovani,
još jedno pitanje:
Zanima me kod poljoprivrednih objekata koje treba legalizirati:
svinjci, kokošinjci, štale, čardaci, svaki zasebno površine od 20-300 m2, a ukupne površine kad se sve zbroji oko 1300 m2, pretpostavljam da to onda spada u grupu jednostavnih zgrada i dali predstavlja kakav problem što se na istoj čestici nalazi i kuća koja je tamo od prije 1968?
I u tom slučaju, dali se ovi objekti šta su ispod 50 m2 mogu legalizirati kao pomoćni objekti stambene zgrade, a ostali kao poljoprivredni?
marijan bunčić kaže
Poštovani!
Želim Vas samo izvjestit da je u gradu Gospiću došlo do promjena u visini komunalnog doprinosa na način da su iste odukom gradskog vijeća za II zonu bitno smanjene.
Dizajn etc kaže
Poštovanje gospodine Bunčić,
hvala vam puno što ste ukazali na smanjenje. Cijena je koliko vidimo smanjena za drugu zonu sa 10kn na 7kn/m3 i to za objekte do 500m3 kojima se rješava stambeno pitanje. Obzirom da u Gospiću postoji više od jedne opcije cijene po zonama, u našoj tablici za izračun smo ipak ostavili one najviše iznose koje netko može platiti. Hvala još jednom.
lijepi pozdrav
Ana kaže
Postovani,
zanima me, da li se za garazu od oko 70-ak kvadrata placa vodni i komunalni doprinos?
Naime, garaza ima sve ”papire” ali je ”izasla” iz gabarita oko 5-6m2 ( jedan dio terase). Zanima me ako se placa vodni i komunalni doprinos, da li placam samo za tim 5-6 m2 ili za citavu garazu?
U mom slucaju, zakon je garazu svrstao u kategoriju jednostavnih zgrada jer se nalazi uz glavni legalni objekat ( kucu)?! Da li je to tocno?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!!
Dizajn etc kaže
Dobar dan gđo Ana,
ukoliko je garaža veličine 70m2 ona je bez daljnjeg jednostavna zgrada (od 50 do 100m2). Ukoliko ima već nekakvu dozvolu ali je izašla iz gabarita te dozvole tada se komunalni i vodni dopirnos plaćaju samo na razliku.
lijepi pozdrav
ivan kaže
poštovani.
počinjem proces legalizacije obiteljske kuće koja je naslijeđena od pok. roditelja. kuća ima dozvolu iz 1981. za prizemlje, kat i krovište.
međutim otac je gradio 1 m šire i 4 m duže tako da u prizemlju i na 1. katu imamo ukupno 50m2 stambenog prostora viška koji treba legalizirati ali i taj tavan – krovište je viši, oko 1 m od onoga u projektu.
dal se plaća komunalna i vodna naknada za neuređen tavan 100m2 koji je 1 metar viši od krovišta odobrenog u projektu za koji je dobivena građevinska dozvola? ili samo za stambeni prostor?
Dizajn etc kaže
Poštovanje,
komunalni i vodni doprinos se plaćaju samo za razliku u volumenu, po dozvoli i danas izvedenom stanju.
lijepi pozdrav
ivan kaže
zahvaljujem ;)
Josip kaže
Poštovanje,
da li dolazi do bilo kakvih sankcija ukoliko se nisu poštovali zahtjevi iz valjane građevinske dozvole prilikom gradnje objekta, točnije stvarne vanjske dimenzije objekta se razlikuju do 1m od dimenzija iz građ. dozvole?
Ukoliko građ. dozvola u ovom slučaju ne vrijedi, da li je potrebna potpuno nova građ. dozvola?
Unaprijed hvala i pohvale za Vaše komentare u vezi legalizacije.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Josip,
za objekte koji su registrirani kao nezakoniti, zakonom su propisane novčane sankcije ili u iznimnim slučajevima uklanjanje (kada se nešto ne može legalizirati). Ukoliko kuća po dozvoli jedini način trenutno da se to adekvatno riješi je lagalizacija po aktualnom Zakonu o postupanju NN 86/12.
Jasna kaže
Poštovani,
Vaša je stranica pravo osvježenje, sve pohvale, šteta jedino (za mene i moje živce) što sam je tek sad pronašla. Naime, od početka godine pokušavam što više doznati i pokrenuti proces legalizaciju za kuću u kojoj stanujem.
Kuća pripada mom djedu, izgrađena je 60-ih godina prošlog stoljeća i ima uporabnu dozvolu iz lipnja 1968. Spada u one zgrade do 400 m2 (veličine je 8×9 – prizemlje, kat).
Suprug i ja smo unazad par godina kuću preuredili, tako da su djed i baka ostali na donjoj etaži, a mi smo sebi uredili kat. Nismo dirali vanjske gabarite kuće, nismo dograđivali kat, niti dirali tavan, ali smo mijenjali raspored prostorija (neke zidove smo srušili, u nekima izbili prolaze, neke nove izgradili), zatvorili smo jedan prozor, a umjesto onih klasičnih prozor+vrata za balkon ugradili smo velika balkonska klizna vrata.
I, dok me sve ovo ne brine (toliko), definitivno mislim da bismo morali provesti proces legalizacije za spomenutu nekretninu jer smo na donjoj etaži 30-ak m2 koji su bili garaža prenamijenili u dvije sobe (podigli smo pod za 50 cm, zatvorili prozor, umjesto garažnih vrata stavili prozore itd.). Također, kotlovnicu smo pregradili da bismo dobili kupaonicu i kotlovnicu.
Zanima me da li sam u pravu i kako teče postupak legalizacije u ovom slučaju? Treba li nam geodet da radi izmjeru, arhitekt da radi snimak cijele kuće – odnosno radi li se sve kao i da je kompletna kuća nelegalno izgrađena (jedino je razlika u davanjima što se tiču kazne za zadržavanje i doprinosa)?
I još jedno pitanje. Dvorište se sastoji od dvije parcele, na jednoj je kuća koju želimo legalizirati, a na drugoj stara kuća građena davno prije 1968. godine. Suprug i ja smo do te kuće dogradili garažu od 40-ak kvadrata (cca 6×6). Ona ima svoju vlastitu metalnu konstrukciju (naslonjena je na staru kuću, ali može “stajati” i bez kuće). Vidi se na ortofoto snimkama. Natkrivena je i zatvorena sa zidom stare kuće s jedne strane, svim i svačim (daskama, ostacima knaufa i sl.) s još dvije, a s četvrte je otvorena. Da li kao takva prolazi kao pomoćna građevina i što nam treba za legalizaciju te garaže?
Hvala unaprijed na pomoći i odgovoru. Srdačan pozdrav,
Jasna
Dizajn etc kaže
Poštovanje gospođo Jasna,
hvala na lijepim riječima to je bez daljnjeg poticaj za dalje i bolje.
što se tiče vaših pitanja:
-geodetski snimak se radi samo ako kuća nije već evidentirana u katastru onako kako je izvedena. Geodetski snimak ako se radi služi samo za legalizaciju, a nakon legalizacije on će poslužiti i kao sastavni dio elaborata za upis objekta u katastar.
-arhitektonske snimke trebaju obuhvatiti cijelu kuću, a obzirom da se kod vas nije ništa mijenjalo u volumenu, ozakonjuju se rekonstrukcije u smislu promjene namjene. U tome slučaju se plaća samo naknada za legalizaciju i to za volumen gdje se mijenjala namjena, dok vodni i komunalni doprinos nije potrebno platiti obzirom da se volumen nije povećavao.
-garaža je po svemu sudeći pomoćni objekt za koji se plaća samo 500kn “kazne”. Obzirom da legalizirate i crtate osnovnu kuću svakako uključite tu i garažu da se i ona nacrta i evidentira no da se naznači kako se radi o pomoćnom objektu.
lijepi pozdrav
Dizajn et cetera kaže
— PITANJA I ODGOVORI ZATVORENI —