2019. godina bila je još jedna godina promjena u građevinskoj regulativi.
S jedinom razlikom što su se te promjene događale po ubrzanom postupku.
To je posljedično stvorilo dosta meteža koji će se još neko vrijeme raspetljavati: e-dozvola, posebni uvjeti kao elektorničke isprave, digitalizacija, itd.itd.
Bilo kako bilo, želimo prenijeti da su svi ključni propisi na našoj stranici ažurirani već neko vrijeme i da ih slobodno možete koristiti:
Zakon o gradnji
Zakon o prostornom uređenju
Pravilnik o jednostavnim građevinama
Sve izmjene i dopune su rađene tako da je ostavljen tekst iz prethodnih verzija da se točno može vidjeti što se precizno i u kojem obimu mijenjalo.
Usput, na stranicu smo stavili i novi Pravilnik o načinu i utvrđivanju površine građevina u svrhu obračuna komunalnog doprinosa
Do čitanja..
Kristijan kaže
Poštovani,
Zanima me dali je usluga ” Aerofotogrametrijsko snimanje i izrada digitalnih ortofotokarata u mjerilu 1 naprema 5000 (DOF5) u 2019. i 2020. godini za cjelokupno područje Republike Hrvatske ” od strane DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE zapravo novi krug legalizacije?
Pitanje drugo, dali je moguće već legalizirani objekt na poljoprivrednom zemljištu prenamijeniti sa gospodarskog na stambeni? Dali je moguće onda i proširiti?
Puno vam hvala unaprijed na pojašnjenju
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Kristijan,
snimanja se sada rade za svaku godinu no prilično je sigurno da neće biti novih datuma presjeka za legalizaciju nakon 21.6.2011.
Realno moglo bi se očekivati da se otvori mogućnost daljnjeg podnošenja zahtjeva za ozakonjenje za zgrade izgrađene do 2011. jednako kao što je stalno otvorena mogućnost za priznavanje zgrada 1968. Ipak to je za sada samo pretpostavka.
Promjena namjene moguća je samo ako je ona u skladu s prostornim planom. Članak 153. Zakona o prostornom uređenju. Jednako je pravilo i za proširenje i nadogradnju.
srdačno
Darko kaže
Poštovani,
htio bih izgraditi potporni zid dužine 26m uz jednu stranu parcele. Zid je u jednoj točki praktički ravan s parcelom (0) dok u drugoj bi dosegao visinu cca 2,5m. Zid ne graniči sa drugom parcelom već sa putom koji vodi u drugu parcelu iza mene. Trebam li ikakve dozvole za to i od kud da krenem ako su dozvole potrebne. U pravilniku piše da potporni zid može biti do 1m visine bez ikakvih dozvola.
Unaprijed se zahvaljujem.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Darko,
gleda se najviša visina zida tako da obzirom da zid ima više od 1m visine, potrebno ga je izvesti s glavnim projektom. Potrebno je prijaviti početak radova i imati stručni nadzor. Uporabna se za isti ne ishodi.
Navedeno je definirano Pravilnikom o jednostavnim građevinama i radovima.
srdačno
Josip kaže
Poštovani,
zainteresiran sam za kupnju nekretnine koja se sastoji od dvorišta, kuće i pomoćnog objekta (15m2). U zemljišnim knjigama je navedeno da je za kuću priloženo pravomoćno rješenje o izvedenom stanju, dok za pomoćni objekt ne piše ništa o tome. Molim vas za informaciju je li i za taj pomoćni objekt potrebno ishoditi rješenje o izvedenom stanju da bi bio legalan.
Hvala unaprijed!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanjegospodine Josip,
dobro pitanje. Pomočni objekt mora biti obuhvaćen Rješenjem o izvedenom stanju za glavni objekt ili može imati zasebno rješenje. Svakako je bitno da ga ima, jer u suprotnom ako nema ni Rješenje ni građevinsku dozvolu taj objekt je tada nezakonit.
srdačan pozdrav