Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima redovito podliježe promjenama.
Nakon što je izdan potpuno novi Pravilnik u 2017. sada već imamo prvu izmjenu i dopunu koja je ipak relativno malog obujma i značaja.
Na sljedećoj lokaciji objavili smo pročišćeni tekst pravilnika:
Branko Plazonja kaže
Mogu li tražiti legalizaciju pomoćni objekata iza kuće na zemljištu koje sam kupio od firme koja je to prodavala u stečajnom postupku. Centralno skladište 5000kv.kupio Marko S. a ja trokut iza kuće 1000 kv. Trgovački sud je sve odobrio i ja otplatio svoj dio na kredit… Međutim neki bivši vlasnici se javili da im je malo isplaćeno 1970 i godina. U katastru je upisan Marko kao posjednik a ja sam u sporazumu sa njegovim odvjetničkim društvom. Kupiš preko suda nešto, nemože čovjek vjerovati.
To dugo stoji na sudu. Mene zanima, dali općinske vlasti moraju zaprimiti moj zahtijev za legalizaciju pušnice i kokošinjca i djelovat po predmetu. Sudski spor kad se riješi.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Branko,
Možete. Legalizacija ne zalazi u vlasništvo već legalnost zgrade. Vlasnički odnosi se mogu rješavati nakon ozakonjenja.
Svakako treba imati na umu da ukoliko provedete ozakonjenje i platite troškove, to nužno ne znači da ste postali vlasnik tih zgrada.
srdačan pozdrav
Zlatko Osmanović kaže
Poštovani, zanima me da li se može na poljoprivrednom zemljištu (u katastru: oranica, 700m2), bez građevinske dozvole graditi nadstrešnica za sklanjanje stoke? Nadstrešnica ne bi bila zatvorena sa svih strana nego samo sa dvije, te bi imala 60 m2. Služila bi za držanje zečeva te kao kokošinjac.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Zlatko,
može i to sve prema pravilniku o Jednostavnim građevinama i radovima
srdačan pozdrav
Branko Plazonja kaže
Hvala na expeditivnosti i nesebičnom pomaganju ljudima u borbi sa administracijom, kojom upravljaju kumovi susjedi koji te koče iz raznih pobuda, zabluda, ljubomore… Vama još jednom hvala i doviđenja možda na nekom mom projektu gradnje. Lp
Dizajn et cetera kaže
Hvala na lijepim riječima. Trudimo se koliko stignemo :)
Tako držimo i sebe u formi sa kako ste naveli u borbi sa iskrivljenom administracijom
još jednom lijepi pozdrav i sretno
Tom kaže
Poštovani,
prema novom pravilniku o jednostavnoj gradnji stoji da je moguć uz kuću napraviti terasu do 20 m2 bez gradevinske dozvole. Tih 20 m2 se računa pod terase ili krovni dio? Da li je potrebno tu terasu uknjižiti u gruntovnici i katastru? Da li je potrebno ikakav papir za tu terasu ili samo napravi i gotovo?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Tomislav,
radi se o površini terase. Ipak igrom slučaja jednako pravilo od 20m2 je i za nadstrešnicu, Za ni jedno ni drugo ne treba ni projekt ni dozvola.
srdačan pozdrav
Sanela kaže
Ozakonjuje se nezavršena, slobosnostojeća jednostavna zgrada stambene namjene.
Obzirom da se radi o nezavršenoj nkretnini, pa me zanima dali mi za istu treba uporabna dozvola kaok bi nekretninu nesmetano mogla gruntovno knjižiti?
Lo, Sanela Mrđan
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Sanela,
svaka zgrada se mora dovesti do uporabne da se može početi koristiti. Zgrada ozakonjena kao nezavršena treba biti završena na temelju glavnog projekta, a dok god je nezavršena smatra se kao zgrada za koju je izdana samo građevinska dozvola.
Iako se i nezakonita zgrada može upisati u katastar uz zgradu će stajati zabilježba da nije priložena uporabna dozvola.
Kada je zgrada ozakonjena kao završena tada ima status uporabne dozvole.
srdačan pozdrav
Lara kaže
Poštovani,
uz stan posjedujemo i vrt veličine 30-ak kvadrata iza zgrade,a koji je u našem vlasništvu, a na kojem bismo napravili spremu do 13-ak m2. Budući da bismo se naslonili na fasadu zgrade, moramo li od suvlasnika tražiti suglasnost, iako nam ne treba građevinska dozvola, ako dobro iščitava zakon o jed.građ. Smije li imati i sanitarni čvor? I propisuje li se koliki smiju biti otvori – prozor, vrata?
Unaprijed hvala na vašem odgovoru!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Lara,
Iako pravilnik o jedn. građ i radovima to omogućuje to ne znači da je u svakom slučaju to dopušteno. Treba iščitati još niz propisa (kao što su prostorni plan, zakon o vlasništvi i sl) kako bi dobili odgovor na pitanje da li to smijete graditi. Često je parcela već preizgrađena i više se ništa na njoj ne smije graditi pa predlažemo da ne idete u takve zahvate dok vam arhitekt ne izračuna da li vam koeficijenti iz prostornog plana to dozvoljavaju.
Anita Cvetko kaže
Poštovani,
ispred kuće imamo terasu veličine cca 50 kvadrata. Iznad je balkon i mi bi htjeli ispod tog balkona stavit stupove i do ograde isto stupove da napravimo nadstrešnicu, to bi bilo oko 30 kvadrata. Znači samo stupovi i krov od lima. Mene zanima da li za to treba kakva dozvola ili ne..budući da sam čitala taj novi pravilnik,spomenuto je do 20 kvadrata..Al dolje niže je opet spomenuto nešto za 50 kvadrata, pa eto da budem na čistom ja Vas lijepo molim za savjet i odgovor.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Anita,
radi se o 20m2. Možete li ipak napisati za što ste vidjeli da se spominje 502 (osim za pomoćne zgrade) ?
Anita Cvetko kaže
Da..50 kvadrata je za pomoćne zgrade, kasnije sam povezala. Dakle mi možemo radit nadstrešnicu do 20 kvadrata. A sad imam novo pitanje. Nakon nase ograde je pola metra zelene površine, pa je nogostup i glavna cesta. Da li mi smijemo uopće ići do naše ograde sa nadstresnicom ili ne?
Dizajn et cetera kaže
Za propisane udaljenosti građevina od međa, ceste i sl., svakako je potrebno provjeriti u prostornom planu vaše općine.
srdačan pozdrav
Danijel Baniček kaže
Poštovani, u prizemlju sam zgrade,i u svom vlasništvu imam 100m² okućnice…
Zanima me, koliko i kakav zid mogu podić da se ogradim, eto od šume, i treba li mi ikakva građevinska dozvola ili štogod za izradu vanjskog kamina, tj roštilja? Unaprijed zahvaljujem i lijep pozdrav
Dizajn et cetera kaže
poštovanje Danijel,
bez dozvole i projekta možete podići ogradni zid visine do 1,6m. Ograda može biti do 2,2m. Roštilj do 3m visine i 3m2 tlocrtne površine bez projekta i dozvole. Iako se takve jednostavne građevine i radovi izvode bez projekta i dozvole, svakako treba paziti da se izvode prema pravilima struke i u skladu s prostornim planom vaše općine.
Za jednostavne građevine i radove konzultirajte uvijek pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima
srdačno
Danijel Baniček kaže
Puno vam hvala na odgovoru…. Divni ste
Anita Cvetko kaže
Hvala Vam lijepa. Srdačan pozdrav također i Vama
Sven kaže
Poštovani, na legalnoj građevini sagrađene su krovne kućice nakon 2011. Nisam znao da je za to potrebna sukladnost glavnim projektom. Kakva je sad procedura?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Sven,
potrebno je napraviti glavni projekt, makar post festum, no bitno je i da navedeno nije izvedeno u suprotnosti s prostornim planom i pravilima struke.
srdačno
Vladimir kaže
Mene zanima posto mi je parcela pre izgradena na malo kvadrata I nemogu dici normalno potkrovlje nego samo kao neki krov zanima me koliko reda cigle moze biti na pocetku I kolika visina bude na sredini krova da znam dali je moguce unutra imati ista stambenog prostora
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Vladimnir,
stambeni prostor možete imati u potkrovlju isključivo ako je tako omogućeno građevinskom dozvolom. U suprotnom mora ostati potkrovlje.
srdačno
Edith kaže
Poštovanje, zanima me postoji li ikakva mogućnost postavljanja montažne kuće do 50 m2, bez ikakvih temelja, betonskih podloga i sl. (samo se stavi na tlo), na poljoprivredno zemljište???? Kako bi tekao zakonski proces do cilja življenja u toj montažnoj kućici, na tom terenu koji je trenutno poljoprivredni (u Sukošanu, Zadar)?
Hvala unaprijed
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Edith,
navedeno je moguće isključivo ako je dozvoljeno prostornim planom. Najčešće se može izvesti objekt koji ima poljoprivrednu namjenu kao npr. držanje alata, no ne i za stanovanje. Za stambeni objekt potrebno je imati iznimno veliku površinu 20 ha ili ako imate OPG tada 2ha.
srdačan pozdrav
DANIJELA kaže
Poštovani,
Legalizirala sam pomocnu zgradu i kao takva je ozakonjena.Sada bi isla na rekonstrukciju te zgrade kao stambenog objekta, da li moram platiti komunalni doprinos i za postojecu kvadraturu ili samo na razliku koju nadogradimo.
Hvala,Danijela
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Danijela,
Komunalni doprinos bi po svoj logici trebalo platiti samo na nadogradnju. Bez obzira što se isti nije platio pri ozakonjenju, zgrada je kao takva zakonita i za izvedeno stanje ne bi smjelo biti nikakvih dodatnih davanja.
srdačno
Mateo kaže
Poštovani,
Posjedujem staru kuću pa me zanima može li se postaviti montažna garaža na temelje te kuće nakon rušenja,treba li kakva dozvola? Hvala.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Mateo,
kada se garaža gradi na čestici postojeće zgrade potrebno je napraviti glavni projekt bez uiskođenja građevinske dozvole. Radi se dakle o pomoćnom objektu do 50m2.
Ukoliko osnovna zgrada ne postoji tada objekt nije pomoćni i u tom slučaju je potrebno ishoditi dozvolu.
srdačno
Jelena kaže
Postovani,
Zivim i zgradi koja ima ukupno manje od 400m2.
Stan je 34 m2 i terasa cca 24m2 koju bi zatvorili.
Terasa je u gabaritima zgrade.
Sto je potrebno od dokumentacije kako bi se ista pretvorila u stambeni prostor?
S postovanjem,
Jelena
Dizajn et cetera kaže
Potrebna je građevinska dozvola za rekonstrukciju.
Treba imati na umu da iako se radi zatvaranje unutar tlocrtnih gabarita zgrade, zgrada če se ovim zahvatom povećati u svojoj građevinskoj bruto površini.
srdačno
Stipan kaže
Molio bih hitno pomoc savjetom!
Sa gradevinskom dozvolom 2007. je napravljen temelj s pločom 12,5 x 8. Problem je što je prilikom gradnje nakon što je geodeta iskolčio, bagerom iskopana u kamenu građevina temeljem prešla kod susjeda ukupno cijelom dužinom neravne međe oko 2 m2. Naknadno je zbog ilegalno sagradena dva podruma podnijet 2017 zahtjev za legalizaciju podruma i nadopuna i izmjena gradevinske dozvole. Sad susjed nece da potpise izvjesce o uskladenju mede i ucjenjuje kao da smo mu ušli namjerno iako nismo mi gradili. Koja su moguca rjesenja obzirom da on trazi cak i dio parcele da moze doci do svoje parcele. A mi mu ne mozemo dati jer nemamo dovoljno kvadrata. Ima omogucen prolaz preko nase parcele u sirini 3 m koji njemu ne odgovaa jer mora imati direktan put šir 5 m.
Stipan
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Stipan,
za vaš slučaj svakako je potrebno osloniti se na Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Od građenja na tuđem zemljištu do prekoračenja međe građenjem. Članak 152-155.
Teško je dati jednoznačan odgovor jer puno ovisi o okolnostima i kako je do građenja došlo, no za početak svakako pročitajte moguće ishode u skladu s navedenim zakonom.
srdačno
Zlata kaže
Kuća je legalizirana. Iza kuće bih napravila pomočnu zgradu, koja bi se oslanjala na kuću, površine 15-18 m2. Mogu li izbetonirati stepenice pored, kako bi se došlo na terasu/krov pomoćne zgrade ili smiju biti samo montažne.
Sa terase/krova ulazilo bi se u potkrovlje. Treba li dozvola ili “radi i koristi”?
Hvala unaprijed!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Zlata,
postojanje terase na krovu pomoćnog objekta mogao bi biti problem u smislu zakonitosti jer se to onda gleda kao dodatna etaža. Dok je za pomoćne objekte da bi imali status pomoćnog dozvoljena samo jedna etaža.
srdačno
Snjezana Veceric kaže
poštovani,molim Vas postoji li mogučnost legalizacije objekta ako zahtjev nije predan do kraja 07.mj.2018g hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Snježana,
konkretan slučaj nam možete poslati mailom (br. čestice, veličina zgrade), pa vam možemo dati više informacija za vaš slučaj.
Načelno bi se problem mogao riješiti, ako je sve izgrađeno do 21.6.2011.
srdačan pozdrav
Saša kaže
Poštovani,
Kako je zakonom određeno da se može graditi pomoćni objekt u jednoj etaži do 50m2 bez građevinske i sa glavnim projektom pa me zanima dali svih tih 50m2(ili manji,nevažno) mora biti objekt ili dali se može napraviti objekt 30m2 a ostalih 20m2 da se iskoristi kao nadstrešnica.I još Vas molim da mi odgovorite da takav objekt od 50m2 kakvu može imati sve namjenu ili isključivo kao garažni prostor.
S poštovanjem,
Saša
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Saša,
na jednoj parceli moguće je napraviti i više pomoćnih objekata ukoliko nema ograničenja u smislu već postojeće izgrađenosti čestice ili nekih drugih parametara prostornog plana. Dakle po tome je moguće napraviti dio kao zatvoren objekt, a dio kao nadstrešnicu bez ikakvih problema.
Što se tiče namjene, ne mora biti nužno garaža no objekt treba biti u funkciji osnovne zgrade. Isto ne podrazumijeva pomoćni objekt za stanovanje, iznajmljivanje apartmana i sl.
srdačno
Ante kaže
Poštovani
Pitanje u svezi ogradnog zida.
Živim u stambenoj zgradi koja u pozadinina prvoj etaži ima 2 vrta od 50m2.Jedan vrt je susjedov a drugi je moj. Svatko u svoj vrt ima pristup iz stana.
Trenutno visina tog dijela ogradnog zida je 90 cm i suglasiti smo se da ćemo ga podignuti na 2 metra ( od najniže zaravnate površine).Dali bi to predstavljalo problem ako tko prijavi inspekciji?
Drugo pitanje je:
Moj vrt je ukopan 40 cm gledajući sa vanjske strane odnosno brda i bijelog puta koji je bio napravljen tokom izgradnje za promet kamiona. Taj put nije cesta i nema prometa. Znaci moj vrt gleda na brdo.
Koje visine tu mogu podignuti zid sobzirom da je moj vrt ukopan 40 cm?
Dali postoji negdje u zakonu koliki zid mogu podignuti (zid koji ne granici sa susjedima nego sa okolinom) ?
Dali piše negdje u zakonu koliki zid sam dužan podignuti da spriječim da se netko ne ozljedi odnosno ne padne u vrt sa vanjske strane?
Nadam se da razumijete o čemu pišem.
Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Ante,
u nekim osnovnim crtama. Visine zidova su propisane pravilnikom o jednostavnim građevinama i radovima no ovise i prostornom planu.
Po pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima dozvoljeno je podizati ogradni zid do 1,6m, potporni do 1m i ograde do 2,2m. To se odnosi na izvođenja bez građevinske dozvole i ako nema ograničenja prostornim planom.
Može se izvesti i viši zid, ali s projektom i dozvolom i ako prostorni plan to dozvoljava.
Odgovor na prvo pitanje je da zid ne možete podignuti na dva metra bez projekta i dozvole jer je maksimum 1,6m, ali bi se možda mogao nastaviti sa ogradom tako da bude 2m.
Puni zid se može dići do 2 m, samo s dozvolom i ako je to dozvoljeno prostornim planom
Primjer za Zagreb: Ulične ograde se izgrađuju u kombinaciji čvrstog materijala i živice do 1,5m, a ograde između građevnih čestica do visine 2m.
Inspekcija će uvijek doći ako netko reagira.
Drugo pitanje:
Ako je put u katastru zaveden kao put (bez obzira na količinu prometa) tada se treba držati prema pravilu kao uličnoj ogradi (prostorni plan). U Zagrebu je to dakle 150 cm.
Vrt se može i nasuti u dijelu uz cestu, da se visina može brojati od dijela koji nije ukopan.
nadamo se da smo malo pomogli,
srdačan pozdrav
Ante kaže
Postovani
Zahvaljujem na odgovoru.
Taj put u katastru nije zaveden kao put- zaveden je kao livada zelena površina.
Dali to šta mjenja u svezi visine zida?
Ako sam sa susjedom suglasio na zid od 2 metra znaci može predstavljati problem?
I još na kraju: kako sam prije napisao vrt je ukopan 40 cm od zelene površine dali je moguće podignuti zid visine 2 metra pa da se mjeri sa vanjske zaravnatog strane ograđenog zida i onda bi iznosio 1.6 metara?
Zahvaljujem
Dizajn et cetera kaže
Ako je zelena površina onda je pravilo moguće manje restriktivno. No svejedno treba provjeriti kako stoji u prostornom planu.
Iako se susjed sada može s nečim složiti, zahvat i dalje mora biti u okviru propisa, jer sutra će tu možda biti neki drugi vlasnik.
Što se tiče zadnjeg pitanja, na žalost to će se i dalje gledati kao zid od dva metra. Da se tome zaskoči, može se nasipati dio vrta tako da baza zida krene od razine zelene površine.
Marijana kaže
Poštovani,
nasljedila sam stan u Zagrebu u ulici Ribnjak od 90 m2. Stan je na petvrtom (zadnjem) katu i izlazi na terasu od 30m2 koja je isto u mom vlasništvu. Stan je za kompletnu adaptaciju. Sada se na terasu izlazi kroz staklena vrata, a ostali otvori prema terasi su prozori sa podzidom. Zelja mi je imati staklene klizne stijenke od poda do stropa cijelom duzinom terase, ako je moguce. Po zakonu o jednostavnim objektima i iz vasih odlicnih clanaka vidim da je moguce bez građevinske dozvole sa glavnim projektom otvarati otvore na vanjskoj fasadi.. Da li mi je potrebna suglasnost stanara za to? I što neće to narušiti izgled zgrade i povrijediti autorska prava arhitekta koji ju je projektirao? Ima li mogucnosti da me netko tuži za to? I sama ideja da mogu mjenjati neciji autorski projekt mi je zacudujuca… Kako to funkcionira? Osim toga moj stan je jedini u zgradi na toj etazi, a iznad je krov zgrade koji je ravan.. Zgrada je u nizu. Mogu li staviti spiralno stubište koje vodi sa terase na taj krov? I mogu li dodati drveni pod na postojece krovne ploce i ogradu i staviti dvije stolice, i što mi je potrebno za to? Mogu li probiti krovnu plocu iz stana i tu staviti stubište koje izlazi na krovnu terasu.. naravno uz projekt arhitekta, staticara i ostalo potrebno… Mogu li nekako uz suglasnost stanara otkupiti od njih taj krov? I mogu li umjesto tog krova staviti kosi krov sa nadozidom 60cm, i sto mi je potrebno za to? Nadalje.. postavila bih bazen dimenzija 2mx5mx1.4m na tu terasu koja je dio stana… sto mi je za to potrebno? Ispod terase je stan susjeda. Mogu li staviti neki mobilni objekt koji nije namjenjen za stanovanje na tu terasu? Tipa kontejner sa uredskim stolom ili spravama za vjezbanje? Ograda terase stana je beton od 30cm i zeljezna stara ograda.. mogu li maknuti taj beton i stavit staklenu ogradu do poda? Ili bar umjesto te zeljezne ograde na betonski zid stavit staklenu ogradu?
S druge strane stana su dvije loggie koje imaju betonsku ogradu visine 1m i zatvorene su iznad staklom. Ako se moze otvarati otvore u vanjskom zidu, moze li se tu betonsku ogradu zamjeniti staklom, tako da staklo bude od poda do stropa cijelom duzinom? To ne namjeravam, ali zanima me teoretski mogu li s te strane na dijelu gdje nisu loggie vec puni zid probiti otvor ili prosiriti postojeci, po zakonu o jednostavnim objektima?
Zahvaljujem na svim vasim clancima, svaka cast,
Srdacan pozdrav,
Marijana
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Marijana,
kao prvo hvala na lijepim riječima. Na žalost puno je pitanja i nije moguće dati odgovor stavku po stavku bez da se ne prouči konkretan predmet i prostorni plan. Ipak za gotovo sve navedeno potrebna je građevinska dozvola i suglasnost suvlasnika. Za kvalitetan projekt potrebno je proučiti prostorni plan za vaše područje i koja su moguća ograničenja. Osim toga, za bazen je bitna i sama statika zgrade.
Dakle nije ništa nemoguće no kada se radi o višestambenim zgradama i zahvatima na zajedničkim dijelovima (fasada, krov) tada se redovito povlači pitanje suglasnoti suvlasnika i to tek kada se vidi da je nešto moguće izvesti po propisima.
srdačno
Luce kaže
Poštovani!
Pitanje u svezi rekonstrukcije krova.
Susjed mijenja krov koji je na četiri vode. Kuća se nalazi na granici s našim zemljištem.
Mora li mijenjati krov tako da samo zamijeni postojeće grede ili može mijenjati stil krova i podići nadozid za 0,6 cm
Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Martina,
za promjenu konfiguracije krova potreban je projekt i dozvola. Podizanje nadozida može biti moguće jedino ako nema ograničenja u odredbama prostornog plana.
srdačno
goran kaže
Poštovani ,da li je poslije legalizacije (riješenje o izvedenom stanju) ujedino i uporabna dozvola ako se radi o kući do 400m2
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Goran,
ukoliko je kuća ozakonjena kao završena, tada je Rješenje o izvedenom stanju = Građevinska i Uporabna dozvola. Dakle za takvu zgradu se +ne vadi uporabna dozvola, tj. nju ste Rješenjem već dobili.
srdačno
Marko kaže
Poštovani;
treba li građevinska dozvola za nadstrešnicu tlocrtne površine 5,7 x 5.6 m za automobile u dvorištu kuće , s obzirom da je pravilnikom dozvoljena gradnja pomoćnog objekta, npr garaže, do 50 m2, a nadstrešnice do 20m2? Nadstrešnica bi bila izvedena na 6 drvenih stupova sa pokorovom od šindre.
Pozdrav i hvala
Marko
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Marko,
za nadstrešnice do 20m2 nije potrebna ni dozvola ni glavni projekt. Preko 20m2 potreban je samo glavni projekt. Jednako kao i za pomoćne zgrade do 50m2.
srdačno
Marko kaže
Poštovani;
u dvorištu obiteljske kuća sagradili bismo vrtnu sjenicu, ali nitko nam ne zna reći do koje površine se smije izgraditi bez građevinske dozvole i glavnog projekta. Za nadstrešnicu u pravilniku stoji 20m2, a za sjenicu ne piše ništa.
Hvala i pozdrav.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Marko,
točno je da za sjenicu ne piše ništa i tu se stvara pomutnja. Nije potpuno jasno ni gdje je točno razlika između sjenice i nadstrešnice?!
Ipak nekako gledajući u duhu zakona iako ne stoji ograničenje za sjenicu, ne mislimo da se može stoga zaključiti da ista može biti primjerice 500m2 bez projekta i dozvole. Da iskarikiramo cijeli slučaj.
Pogotovo ako se uzme u obzir da se za pomoćne zgrade do 50m2 ne ishodi dozvola, a nakon 50m2 ipak treba ishoditi.
Moglo bi se zaključiti da bi se za sjenicu primjenjivalo jednako pravilo kao i za nadstrešnice. Do 20m2 bez projekta i dozvole. Nakon 20m2 samo projekt.
Tu ste onda sigurni, a za sve druge mogućnosti, možete poslati izravan upit u Ministarstvo.
srdačno
Sanja Percan kaže
Poštovani,
Imamo legaliziranu staru vikendicu od 40 kvadrata sa podrumom od 15 kvadrata na poljoprivrednom zemljištu kao kuću za odmor i povremeno stanovanje. Moje pitanje glasi: može li ista rekonstuirati, budući da je već u vrlo lošem stanju, s time da podrum više ne bi obnavljali već ga sazidali. Budući da su već plaćene komunalije i za podrum, može li se kvadratura podruma iskoristiti tj. nadograditi prilikom rekonstrukcije na vikendicu. Zahvaljujem na odgovoru.
Sanja Percan
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Sanja,
vi uvijek možete zakonitu kuću obnoviti i održavati u postojećim gabaritima. Sve što bi ulazilo u rekonstrukciju, tj. povećanje gabarita je već problem jer se kuća nalazi na poljoprivrednom zemljištu gdje nije dozvoljena gradnja ili povećanje postojećih gabarita. Iznimno bi bilo moguće graditi i nadograđivati da imate 20 ha poljoprivrednog zemljišta i to u sklopu jedne čestice, što sumnjamo da je baš vaš slučaj.
Sada kako stvari stoje dok se zemljište eventualno ne prenamijeni, ne možete ništa što se tiče proširenja, jer se građevinska dozvola ne može dobiti. Unatoč volumenu koji bi htjeli zatvoriti i prebaciti na drugo mjesto.
srdačan pozdrav
Nenad kaže
Poštovani,
sve pohvale za trud koji sve ove godine ulažete u odgovore na pitanja građana.
Molim za savjet vezano uz sljedeći problem. Kada sam zatražio uporabnu dozvolu za obiteljsku kuću (u Sisku) koju sam kupio prije 10-ak godina u roh-bau stanju utvrđeno je da nije u potpunosti izgrađena prema građevinskoj dozvoli (izdanoj 1989). Prema dozvoli udaljenost od ceste do kuće je “…cca 4,5m” dok je stvarna udaljenost 5,7m, tlocrtne dimenzije su usklađene s planom (podrum i prizemlje je OK) dok je problem u potkrovlju koje je više od predviđenog kao i visini krova koje je također više. Prema mjerenju osobe iz gradskog poglavarstva kuća je od temelje do krova viša za 1,5 m od dozvole. Što sada, da li trebam izmjenu/dopunu građevinske dozvole ili legalizaciju promjena na objektu?? te što bih sve dodatno trebao platiti (prema navodima osobe iz grada samo kazna za odstupanje od postojeće dozvole je 10.000 kn). Zahvaljujem na odgovoru
S poštovanjem,
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Nenad,
Kao prvo hvala na lijepim riječima i poticaju za dalje.
Dva su moguća smjera za vaš slučaj: 1) ozakonjenje 2) izmjena dozvole
Idealno bi bilo da nađete neki prazan zahtjev obzirom da je datum podnošenja već prošao i da ozakonite zgradu kako je izvedena, obzirom da je izvedena prije presjeka za legalizaciju (2011.)
Druga varijanta, tj. izmjena dozvole je također moguća no kompliciranija i u konačnici može biti problematična s uporabnom. Nova dozvola bi bila s novim datumom te bi za uporabnu dozvolu morali imati sve potpise izvođača i nadzornih inžinjera koji su sudjelovali u gradnji, što je naknadno gotovo nemoguće ishoditi, jer tko bi potpisao nešto što je izvedeno prije toliko godina?! Uporabnu je dakle gotovo nemoguće dobiti na ovaj način, a legalizacijom bi dobili status (ekvivalent) uporabne.
Dakle pokušajte naći neki prazan zahtjev za legalizaciju obzirom da je sve još dosta friško.
srdačan pozdrav
Nenad kaže
Poštovani,
uz najbolje želje povodom predstojećih blagdana najljepše zahvaljujem na brzom i cjelovitom odgovoru.
S poštovanjem,
Nenad
Dizajn et cetera kaže
Hvala :)
Sve najbolje i vama želimo!
Igor kaže
Poštovanje, zanima me postoji li ikakva mogućnost postavljanja montažne kuće (max. 25-30 m2, sa temeljem od betonskih podloga – točkovno), na poljoprivredno zemljište, gdje bi napravili maslinik, a treba nam prostor za alat i slično…
Hvala unaprijed…
Sa poštovanjem,
Igor
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Igor,
kućice za alat su gotovo redovito prihvatljiva kategorija na poljoprivrednim zemljištima, a njihovi uvjeti za postavljanje definirani su prostornim planovima općina. Obzirom da za cijelu Hrvatsku ne vrijede ista pravila u vidu načina izvedbe i veličine čestice, svakako trebate provjeriti prostorni plan vaše općine.
Kako bi lakše pretraživali dati ćemo primjere iz dva prostorna plana, da dobijete ideju kako se tretiraju ovakve građevine i na što treba paziti:
Primjer 1.
SPREMIŠTA ZA ALAT
(1) Spremišta za alat (oruđe, strojeve i sl.) su u smislu ovog članka građevine – zgrade –
građevinske bruto površine do 10 m², koje se mogu graditi na poljoprivrednom zemljištu najmanje
površine od 500 m², za vlastite potrebe u funkciji poljoprivrednih djelatnosti. Spremište mora biti
prizemna građevina, najveće visine do 2,4 m. Ne može služiti stanovanju niti pružanju usluga
smještaja.“.
Primjer 2.
Uvjeti uređenja poljoprivrednih površina (P)
Članak 113.
Ovim Planom određene su poljoprivredne površine – voćnjaci, vinogradi i maslinici planskih oznaka P1, P2 i P3 prikazane na kartografskim prikazima 1. KORIŠTENJE I NAMJENA POVRŠINA.
Površine ove namjene su obrađene poljoprivredne površine koje je takvima i zadržavaju.
Na ovim površinama mogu se graditi samo građevine u funkciji obavljanja poljoprivrednih aktivnosti (spremišta poljoprivrednih strojeva i alata i sl.) i to uz slijedeće uvijete:
– minimalna površina čestice pod vinogradom, voćnjakom ili maslinikom 1.000 m2;
– maksimalna građevinska bruto površina građevine 30 m2;
– maksimalni broj etaža prizemlje – P, pri čemu je najveća visina građevine 3,0 m;
– građevina mora biti izgrađena od kamenog zida ili drugog načina čvrste gradnje za završnom oblogom od kamena, dvostrešnog krova prekrivenog kamenim pločama ili kupom kanalicom.
srdačan pozdrav
Damir kaže
Poštovanje,
dobio sam dio čestice koji ima 160 m2, 40-ak metara od mora. Zemlja je registrirana kao vinograd. Znam da su to sve minusi, ali postoji li mogućnost postavljanja montažnog ili prijenosnog objekta cca 20 m2 bez betonskog temelja, samo na stupove. Ako da, kakvi su uvjeti?
Zahvaljujem na odgovoru
Dizajn et cetera kaže
Obzirom da je riječ o poljoprivrednom zemljištu, takvo što bi bilo nezakonito.
srdačno
Diana kaže
Postovani,
Kupila sam poljoprovredno zemljiste na otoki Viru, 580 cetvornih metara.
Imali bi tamo mini vocnjak, masline, mandarine, badem, ali i vinograd.
Koja je procedura oko gradnje pomocnog objekta? Moze to biti skladiste za voce ili mozda klijet zbog vinograda? Koja je kvadratura dozvoljena, te smije li taj objekat ici u visinu, da se gradi na kat?
Mora li taj objekt biti mobilan ili se moze zidati?
Hvala vam na pojasnjenju.
Lp
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Diana,
na poljoprivrednom zemljištu se najčeće mogu graditi manje zgrade poljoprivredne namjene (npr. poljske kućice, spremišta za alat, maslinarske konobe, kušaonice vina i sl.). Poljoprivredna čestica mora imati neki minumum kvadrata, a zgrada može biti trajno povezana s tlom ili može biti mobilni objekt (tzv. pokretna naprava). Navedeni objekti su redovito manje kvadrature i jedne etaže.
Za vaš konkretan slučaj trebate provjeriti prostorni plan vaše općine ili jednostavno pitati u vašem tijelu graditeljstva (Ured za prostorno uređenje).
srdačan pozdrav
Ivana Miskulin kaže
postovani,
zanima me smije li se na poljoprivrednom zemljistu velicine 800m2 imati drvena “supa”, odnosno spremiste za alat te gdje o tome mozemo dobiti neku potvrdu?? radi se o naselju Jezdovec (zapadni dio Zagreba)
Unaprijed puno hvala!
lp
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Ivana,
odgovor je možda. Taj podatak ćete naći u prostornom planu vaše Općine ili jednostavno da pitate u nadležnom odjelu za graditeljstvo.
srdačno
Luka kaže
Postovani,
Da li je za bazen izgradjen kao jednostavnu gradjevinu povrsine manje od 100m2 potrebno ishoditi uporabnu dozvolu?
Unaprijed hvala na odogovoru
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Luka,
vanjski bazen do 100m2 je kategorija koja se upisuje u katastar, a da bi se upisao u katastar trebao bi imati tehmički pregled i uporabnu dozvolu. Tako bi bilo u teoriji. U praksi je situacija ipak takva da su iznimno rijetki slučajevi (barem koliko je nama poznnato) gdje se ishodila uporabna dozvola. Štoviše čak kod poticaja koje je dodjeljivala država za izgradnju bazena, tražio se glavni projekt na početku, prijava početka radova i fotografije po završetku izvedbe, nakon čega bi ponekad slijedio očevid. Po svemu sudeći država je time smatrala da se uporabna ne bi trebala ishoditi ili možda nisu htjeli birokratski otežavati i usporavati proces.
Konačno, ako želite biti sigurni da je sve kako treba i da ste dugoročno riješili problem, ishođenje Uporabne dozvole sigurno neće škoditi.
srdačno
dragan zorica kaže
kad se dobije uporabna dozvola dali je potrebno upisati je u zemljišne knjige ili katastar
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Dragane,
da svakako
Mirela kaže
Poštovani,na građevinskoj parceli od 520 m izgrađena je kuća od 75 m. Mi bismo u dvorištu sagradili sanitarni čvor odvojen od glavne građevine (ne naslanja se na nju),ali instalacije bi se spojile na već postojeće u kući. Nigdje u zakonu o jednostavnim građevinama ne vidim spominjanje sanitarnih čvorova(tuš i wc). Da li je potreban glavni projekt i/ili građevinska dozvola? Koliko se od međe moramo odmaknuti?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Mirela,
radi se o pomoćnoj zgradi u funkciji osnovne zgrade. Navedeno se izvodi prema Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima. Što se tiče udaljenosti, navedeno se nalazi u prostornom planu. Generalno može biti od 1 do 3 m za pomoćne zgrade, no sve ovisi kako je propisano u vašoj Općini.
srdačan pozdrav
Tamara Meles kaže
Poštovani,
Na poljoprivrednom zemljistu od 2000m2 (maslinik) imamo legalniziranu kucu (s rijesenjem o izvedenom stanju) koja je upisana u katastar. Za svrhe poljoprivredne proizvodnje i prerade (osnovati cemo opg) htjeli bi izgraditi pomocni objekt do 50m2. U opcini nam
nisu znali reci da li je to moguce jer “ne spadamo u pp”. Molim vas za savjet.
Hvala najlijepsa!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Tamara,
zgrade ozakonjene na poljoprivrednom zemljištu ne mogu se proširivati dok god to zemljište ne promijeni status. Kada se na nekom zemljištu može graditi tada se propisuju i parametri po kojima se smije graditi, što bi bio slučaj i za pomoćni objekt.
Rješenje situacije bi možda bilo da se vidi što propisuje prostorni plan za gradnju na poljoprivrednom zemljištu. U vidu kućica za alat, kušaonice vina i sl.
srdačno
Tamara Meles kaže
Postovani,
Hvala na odgovoru!
Nakon posjete opcini receno nam je da nase zemljiste uopce ne ulazi u prostorni plan- nista nam nisu mogli reci, poprilicno kaoticna situacija. Preporucili su nas na zupaniju gdje su nam rekli da se ravnamo po Pravilniku o jednostavnom gradnjama. Treba mi odvjetnik da desifriramo situaciju.
S postovanjem,
Tamara
Dizajn et cetera kaže
Pravilnik je jedan propis (podzakonski akt) koji se mora zadovoljiti i on je jedinstven za cijelu državu. Prostorni plan je drugi propis koji je specifičan za općinu koja obzirom na svoje uređenje definira što se i kako može graditi. Dok god se planira raditi zahvat na poljoprivrednom zemljištu, treba se vidjeti u prostornom planu što se može raditi na poljoprivrednom zemljištu. Najčešće ništa što nije vezano za poljoprivredu, ili iznimno može biti stambena zgrada ali na vrlo vrlo velikoj čestici.
U općini bi to morali znati.
srdačno
lily kaže
Postovani,
zamolila bih za pomoc u vezi dva pitanja:
da li je dozvoljeno zastakliti dio terase koja je ozakonjena zajedno sa kucom?
Zastakljenje bi bilo kombinacija pvc i stakla.
Takodjer, da li je potrebna dozvola da se stavi krov na kucu od 31,98 m2, koja je ozakonjena kao jednostavna zgrada.
hvala unaprijed za odgovor
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
za prvo pitanje odgovor je da jedino uz građevinsku dozvolu. Ukoliko se radi o višestambenoj zgradi tada je potrebna i suglasnost svih suvlasnika.
Što se tiče drugog pizanja tu ej relevantan članak 1 stavak 4.2. Pravilnika o jednostavnim građevinama i radovima. Ukratko za takve radove se dozvola ne ishodi, te nije relevantan ni prostorni plan no mora se napraviti glavni projekt i dalje u proceduri poštovati sve kao da radite s građevinskom dozvolom.
srdačan pozdrav
Krešo Kotarac kaže
Lijep pozdrav,htio bih napravit garažu površine 30m2,trenutno je samo zemljani parking tik do susjedne parcele,samo nas zid dijeli,da li trebam potpis susjeda za daljnju gradnju il se može i bez toga,hvala.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Krešo,
suglasnost nije potrebna no potrebno je držati se odredbi prostornog plana.
srdačno
Kristijan kaže
postovani zanima me jedna stvar, pored kuce imam dva pomocna objekta kvadratura oko 60m2 skupa jedan manji jedan veci legalizirani, htio bih na tom mjestu napraviti prizemlje i etazu sa 80m2 po etazi a da od starog pomocnog objekta koristim dvije strane zida te je jedan zid trenutna kuca u kojoj zivim znaci samo bih malo prosirio objekt, pa me zanima kakva su mi prava i mogucnosti da to ostvarim. Hvala lijepo
Kristijan
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Kristijan,
u vašem slučaju radi se o rekonstrukciji. Za rekonstrukciju je potrebno napraviti projekt i ishoditi građevinsku dozvolu. Prethodno bi za vaš zahvat trebalo proučiti i prostorni plan da se vidi kakvu i koliku izgrađenost vaša čestica dozvoljava. Postojeći volumeni se svakako mogu iskoristiti.
srdačan pozdrav
Ivan kaže
Poštovanje. Da li se kod izgradnje jednostavne građevine do 20m^2, recimo nadstrešnice, gleda površina između stupova ili tlocrtna površina krova? Hvala i LP.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Ivan,
dobro pitanje jer nadsrešnice mogu stvarno biti izvedene u raznim varijantama. Generalno bi ju trebalo promatrati kao kuću. Što su kod kuće zidovi, to bi kod nadstrešnice bili stupovi. Naravno može se dogoditi da nadstrešnica ima možda samo jedan (forma suncobrana) ili dva stupa. U tom slučaju bi se trebali gledati neki drugi konstruktivni elementi, tipa grede.
Svakako treba biti oprezan jer kada su god situacije dvojbene, onaj koji to gleda, gleda na žalost nepovoljniju varijantu.
srdačan pozdrav
elansa kaže
Poštovani,
svaka čast na odličnoj stranici i svim dosadašnjim savjetima i informacijama!
Imamo kuću na Krku s dvije stambene jedinice: na katu je registrirani apartman za turizam a u prizemlju još jedan stan koji mi povremeno koristimo (inače ne živimo na Krku). Kuća je građena 80-tih godina i potpuno je legalizirana 2015. Smještena je na jedinstvenoj parceli, vlasništvo je čisto 1/1.
Željeli smo u dvorištu iza kuće napraviti bazen cca 30m2 kao dodatni sadržaj za postojeći apartman ali smo doživjeli hladan tuš – ispada da je najveći dio naše parcele izvan zone građenja tj. da granica prolazi otprilike uz stražnji zid naše kuće. Kuća je legalizirana, imamo i građevinsku dozvolu iz 1984…..i puno upitnika iznad glave…. Malo je reći da smo neugodno iznenađeni …. jedan geodet s kojim s razgovarali nam je kazao da je očito došlo do greške prilikom izrade prostornog plana, tim više što su susjedne parcele s obiju strana potpuno u zoni građenja…. i naravno na svakoj parceli je i bazen.
Nismo još razgovarali s nadležnom JLS – grad Krk….planiramo to drugi tjedan.
Rečeno nam je da moramo podnijeti zahtjev da se naša parcela u potpunosti stavi u zonu građanja prilikom slijedećih izmjena i dopuna prostornog plana…..ali kada će to biti….. Prvo pitanje je da li se taj proces može ubrzati (odvjetnik, novac, veze i poznanstva, itd….)
Drugo pitanje je što ako mi bez obzira na sve sagradimo tipski bazen – jer koliko nam je poznato za bazen nije potrebna građevinska dozvola….a ne traži se baš ni uporabna dozvola….što je najgore što nam se može dogoditi?
Hvala unaprijed!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
kao prvo hvala na lijepim riječima. Trudimo se, jer i nama je lakše kada investitori imaju jasniju sliku što se može, a što ne može jer ono što buni vas, ponekad buni i samu struku.
Što se tiče odgovora krenuti ćemo od kraja.
Na žalost na zemljištu koje nije građevinsko ne možete graditi ništa osim u nekim iznimnim uvjetima (OPG, iznimno velika zemljišta i sl.) što kod vas očito nije slučaj.
Navedeno uključuje i bazene, jer bazeni su također građevine koje moraju poštivati uvjete prostornog plana, udaljenosti i sl.
Točno je da vanjski ukopani bazeni do 100m2 ne trebaju građevinsku dozvolu, no za njih je potrebno napraviti glavni projekt, i trebaju se izvesti prema pravilima struke i u skladu s prostornim planom. Prvi rizik je dakle za projektanta koji kada bi radio projekt mimo propisa može odgovarati pred komorom i staviti sebe u nezgodnu poziciju.
Rizik za vas je izlazak građevinske inspekcije, novčana kazna i mogućnost da se naloži da se sve vrati u prvobitno stanje.
Sve ide u smjeru kako ste naveli a to je izmjena prostornog plana, ako je to moguće. Po nama osim samog razgovora u općini svakako bi trebalo kontakirati i tijelo odnosno tvrtku koja je sudjelovala u izradi prostornog plana i vidjeti zašto je došlo do greške, kako se i kada može ispraviti. To je na žalost najbolje što vam iz ove pozicije možemo odgovoriti.
srdačan pozdrav
Tanja kaže
Postovanje,
Imam na poloprivrednom zemljistu legaliziranu kucu koju izdajem turistma. Dali imam pravo sagraditi jedan bazen odprilike 20 kvadrata?
Hvala,
Lijep pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Tanja,
na žalost ne sve dok se prostorni plan ne promijeni. Navedeno uključuje gradnju bazena ili bilo kakvu drugu gradnju ili nadogradnju na poljoprivrednom zemljištu.
Ante kaže
Prema članku 2., pravilnika o jednostavnim građevinama stoji da se bez građevinske dozvole i glavnog projekta moze izgraditi vrtna sjenica, pri tome eksplicitno ne pise do koje tlocrtne povrsine. Zanima me da li je tlocrtna povrsina vrtne sjenice prema ovom pravilniku ogranicena ili ne?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Ante,
to je točno, tlocrtna površina se ne navodi kao primjerice kod nadstrešnica, iako je i granica izmjeđu te dvije kategorije dosta nejasna.
Razmišljajući u duhu propisa može se zaključiti da takva građevina nikako nebi smjela preći 50m2 što je maksimalna tlocrtna površina za pomoćne zgrade.
srdačno
Matko kaže
Postovani,
Imam balkon 8 x 2m.
Na balkon se izlazi iz dvije sobe.
Stan iznad isto tako ima balkon.
Da li balkon smijem “pregraditi” prostorijom od knaufa koja bi sluzila kao ostava. Dimenzije prostorije bi bile 2 × 2.
Na vanjsku stranu knaufa.bi se postavila fasada kao na ostatku zgrade.
Unaprijed hvala!
LP!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Matko,
smijete ali isključivo uz građevinsku dozvolu za rekonstrukciju i suglasnost svih suvlasnika ukoliko se radi o višestambenoj zgradi.
srdačno
Josip kaže
Poštovani ,
Gradio bi si drvenu kuću ( kućicu ) veličine 4×5 , 20 m2 .
Potkrovlje bi bilo otvorenog tipa tj. krevet bi bio pod krovom na jednom dijelu kuće, da li se to računa u kvadraturu ili se taj dio zbraja postojećoj kvadraturi. Da li moram imati građevinsku dozvolu za takvu kućicu ili se moze izvesti kao montažna ili nešto treće.
Hvala
Lp
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Josip,
potrebna je svakako građevinska dozvola.
Ako smo dobro shvatili dio potkrovlja bi se izveo kao galerija. Ako je tako galerija se ubraja u netto površinu.
srdačno
Goran kaže
Poštovanje dragi odgovarači na komplicirana pitanja. Mene zanima sto je sa građevinskom dozvolom za kuce ispod 50m2 ako za pomocne jednostavne građevine sa jednom etažom nije potrebna dozvola. Da li je potrebna za jednoetaznu jednostavnu kucu od 3 prostorije i 48m2 potrebna dozvola? Shvacam ako je potrebna jer kuca tehnicki gledano nije jednostavan objekat zbog instalacija…Ali
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Goran,
da, potreban je i projekt i dozvola kao i za veće kuće za stanovanje iako će u vašem slučaju sve biti jeftinije i po svemu sudeći jednostavnije. Jednostavna zgrada je kategorija koja se samo pojavljivala u zakonu o postupnanju (legalizaciji), a pomoćni objekti nisu za stanovanje već su u funkciji osnovne zgrade (garaže, alatnice i sl.)
srdačno
Ante kaže
Postovani
Napravio sam ogradni betonski zid visine 1,6 metara ( po zakonu dozvoljene gradnje bez građevinske dozvole ) ali sam kasnije saznao da prema lokalnom prostornom planu je dozvoljena visina od samo 1 metra.
Sto mogu očekivati od komunalnog redara :dali će se tražiti da rušim prekoračenje 60 cm, dali se u ovome slučaju može samo platiti novčana kazna ili se možda može legalizirati?
Susjedi u istoj ulici sa iste strane su podizali zidove i veće visine oko 2-2.5 metara i uspjeli su legalizirati mada je to bilo 2010 godine.
Sa te strane gdje se nalazi zid je zelena površina- suma koja bi mogla uskoro postati put.
Zahvaljujem
Dizajn et cetera kaže
poštovanje gospodine Ante,
na žalost ne postoji mogućnost da se plati kazna i zadrži nezakonito. Ukoliko je došlo do probijanja visine, komunalni redar zaista može tražiti da se prekoračeni dio ukloni da bi bio u skladu sa propisima prostornog plana vaše općine. Ne znamo o kojoj se općini radi i koliko je komunalni redar revan no to je nešto što se realno treba očekivati ukoliko izađe na teren (ako izađe).
Što se tiče susjeda, točno je da iako su u znatno većem prekršaju, abolira ih minuli zakon o postupanju gdje su najvjerojatnije ozakonili previsoke zidove zajedno sa osnovnom zgradom.
srdačno
Ivica kaže
Poštovani,
vlasnik sam dvije kuće, jedna zidana kamena i druga drvena. Obadvije su građene prije 68. g. što je i vidljivo na snimkama iz zraka dobivenim u katastru, a samim time objekti netrebaju građevinsku dozvolu. Spremamo se na adaptaciju obadva obijekta u svrhu turističke djelatnosti. Zanima me dali smijem samostalno izvoditi građevinske radove poput zamjene drvenih podova betonskim, skidanja žbuke, fugiranja kamena, djelomične rekonstrukcije krovišta, odnosno zamjena krovnih greda,izolacije, letve, crijep, zamjena postojeće vodovodne instalacije i ugradnja cijevi za centralno, zamjena građevinske stolarije. Posjedujem znanja i vještine da sve radove izvršim po pravilima struke. Zanima me dali ću moći nakon samostalno izvedenih radova ishoditi uporabnu dozvolu ili sam prisiljen uzeti izvođače radova i skupo platiti njihov loše izveden posao ??
Unaprijed hvala na odgovoru, pozdrav, Ivica
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Ivica,
ukoliko bi se radovi odvijali u skladu s člankom 5. pravilnika o jednostavnim građevinama i radovima, to znači da nije potrebno ishoditi građevinsku dozvolu no potreban je glavni projekt. Ipak treba imati na umu da ako se radi zahvat koji utječe na neki od lokacijskih uvjeta tipa nadogradnja, uklanjanje dijela zgrade, utjecaj na nosivu konstrukciju, tada je potrebno ishoditi građevinsku dozvolu.
U jednom i drugom slučaju početak radova potrebno je prijaviti, a tu je potrebno navesti broj projekta i naziv izvođača radova koji mora imati ovlaštenje za građevinske radove.
Dakle da potrebno je imati ovlaštenog izvođača koji će biti i odgovoran za izvedeno.
rumpotok kaže
Poštovani,
Jeli moguće postavljanje montažne kućice na zemlju (u mom vlasništvu) registriranu u ZK kao ”Vrt”? Površina zemljišta je 2700 m2.
Lijep pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
ukoliko je zemljište u građevinskoj zoni, svakako je moguće. Bilo kao objekt za stanovanje (uz građevinsku dozvolu) ili pomoćni objekt (uz glavni projekt- prema pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima). Sve uz poštivanje prostornog plana: udaljenost od međe, izgrađenost i dr.
Ukoliko je zemljište poljoprivredno, najčešće je moguće izvesti takav objekt (uz građevinsku dozvolu) ako je isti poljoprivredne namjene (kućica za alat, strojeve, kušaonica vina i sl. Kod poljoprivrednih zemljišta potrebno je provjeriti u prostornom planu vaše općine koji je propisani minimum površine čestice da bi se takav objekt mogao graditi.
srdačan pozdrav
Vlatka kaže
Poštovanje!Imam nedoumici.Naime država je “navodno”dala mojem nacelniku opcine moju zemlju da na Kongo nje otvori OPG,nisam o tome imala pojam,jer sam ja vlasnik 1/1te zemlje.Zemlja je uništena,na njoj je oko 200 stabala jabuka,divlji put,ograđena je i nekakvo akumulacijsko jezero je na njoj.Dakle,pitanje je Jel imam i od koga imam pravo dobiti naknadi štete za uništenu zemlju.Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodđo Vlatka,
pitanje nije iz područja gradnje već zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Za navedeno, ako mislite da je netko zauzeo nešto što mu ne pripada, najbolje vam je kontaktirati odvjetnika.
srdačno
Marko kaže
Postovani…pitanje…kupio sam zemljiste 1500kv sa legaliziranom kucicom od 40 kvadrata….oko cjele parcele je napravljen zid visine 1m…Imam situaciju gdje na jedno strani parcele iznad terena je put koji je u visini moga zida..znaci moji zid visine metar je istoj ravnini sa putom…dali mogu ja bez ikakvih dozvola dignut zid od 1.6m na postojecih mojih 1m….jer gledajuci sa puta koji prolazi pored mog terena bio bi zic 1.60m a sa moje uturanje strane 2.60m….Jer sa ceste mi svatko moze uc a i zivotinje dolaze…hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovani,
prema Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima:
(1) Bez građevinske dozvole i glavnog projekta može se graditi:
….
4. Ogradni zid visine do 1,6 m i potporni zid visine do 1 m mjereno od najnižeg dijela
konačno zaravnanog i uređenog terena uz ogradu odnosno zid do najviše točke ograde
odnosno zida;
Gleda se dakle najniža točka zida i to vas onemogućava za daljnje povisivanje zida kako bi htjeli.
Ono što možete napraviti je ograda obzirom da isti pravilnik u članku 3. omogućava da se bez dozvole i projekta izvede: Ograda visine do 2,2 m mjereno od najnižeg dijela konačno zaravnanog i uređenog
terena uz ogradu;
srdačno
Megan kaže
Poštovani,
Vlasnica sam dviju čestica i manje zgrade na jednoj od čestica u Zagrebu. Za zgradu imam Uvjerenje iz katastra da je izgrađena prije 1968. Željela bih prodati zemljište, ali bih prije toga htjela znati koliko je dozvoljena izgrađenost čestice kako bih mogla formirati cijenu. Stoga bi me zanimalo:
– kojem uredu trebam podnijeti zahtjeva za uvjerenjem/potvrdom u kojoj će biti navedeno kolika je dozvoljena gradnja i koje dokumente trebam priložiti
– trebam li objediniti čestice prije nego tražim to uvjerenje kako bi dopuštena izgrađenost bila veća, ili samo navodim da sam jedini vlasnik čestica
– kome se podnosi zahtjev za objedinjavanje čestica, koje dokumente trebam priložiti i mogu li to napraviti sama
Pozdrav, Megan
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Megan,
– procjena mogućnosti gradnje je definitivno vrlo korisna za kupca jer na taj način najbolje zna koje su mu mogućnosti za gradnju i što točno plaća. Zemljište sa kvalitetnom procjenom se također lakše prodaje jer je uz broj m2, bitan još niz drugih parametara koji se vežu uz česticu
– tijela graditeljstva izdaju lokacijsku informaciju no ona ne daje potpunu sliku već samo opće odredbe prostornog plana
– prave analize rade oni koji projektiraju, dakle arhitekti. Konkretno naš arhitektonski ured ih radi na redovitoj bazi i vjerujemo vrlo kvalitetno. Ukoliko želite možete nam putem forme poslati podatke s brojevima čestice i K.O. te vam možemo poslati konkretnu ponudu.
– što se tiče objedinjavanja čestica, u analizi se navodi konkretan podatak što se time dobija, a naša je preporuka da objedinjavanje radi kupac jer ionako mora raditi geodetski projekt te bi se objedinjavanje svakako izvelo u sklopu tog projekta.
srdačan pozdrav,
Martina kaže
Poštovani,
kupili smo kuću s čistim papirima prije godinu dana. U drugoj polovici 2018.produžili smo već postojeću terasu(u prizemlju) za cca 15m2, natkrili je krovom i s jedne strane ogradili zidom(produžili već postojeći zid te terase). S obzirom da nigdje nisu jasno naznačeni svi uvjeti gradnje terase, nadstrešnice ili sl., pretpostavila sam da zid neće biti problem,ali nedavno mi je rečeno da bi mogao biti. POstoji li negdje pravilnik (osim Pravilnik o jednostavnim građevinama) gdje točno piše kako ta terasa smije izgledati ili mi možete Vi napisati jel to legalno što smo napravili ili nije? :) Ako nije, što mi je činiti?
Drugo pitanje je smije li se napraviti još jedna nadstrešnica na drugoj strani kuće koja bi služila za zaklon auta? Ta druga može,a i ne mora biti naslonjena na kuću, ovisno o tome kakve su nam zakonske mogućnosti. U pravilniku ili ne piše ili nisam vidjela je li 20m2 max dopuštena površina svih nadstrešnica ili jedne te koliko ih se uopće i smije napraviti.
Unaprijed se zahvaljujem na informacijama :)
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Martina,
terasa na tlu i nadstrešnica do 20m2 mogu se graditi bez projekta i dozvole. Isto ne znači da se mogu graditi bilo kako i bilo gdje. Dakle uz pravilnik o jednostvanim građevinama i radovima bitno je što piše i u prostornom planu. U prostornom planu nerijetko se definira i sa koliko strana nadstrešnica može biti zatvorena, koja je dozvoljena udaljenost od međe i sl.
Što se tiče broja nadstrešnica, može se staviti i više njih do 20m2, ako vam to dozvoljava površina parcele, tj. ako niste time primjerice prekoračili postojeću izgrađenost.
srdačno
Dragica Vrhar kaže
Poštovani,željela bih sagraditi jednostavnu građevinu,dakle spremište za
alat,stolice,ležaljke 2,5x 3 m.na svom dvorištu.Susjed se slaže.Dal trebam
neku dozvolu?
Hvala Vam na odgovoru!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Dragica,
možete ju izvesti svakako kao pomoćnu građevinu, na istoj čestici gdje vam je osnovna zgrada.
Građevinska dozvola nije poterebna, no potreban je glavni projekt i da se zgrada izgradi u skladu s odredbama prostornog plana (udaljenost o međa).
Dakle gradi se prema pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima.
srdačan pozdrav
Denis kaže
Poštovani,
ako na kući prizemnici (bez kosog krova) koja je legalizirana kao nedovršena, radim samo blagi kosi krov i obnovu fasade, trebam li glavni projekt i projekt statike, te da li je potrebno prijaviti gradnju i imati nadzor?
Hvala!
Lp,
Denis
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Denis,
potreban je glavni projekt, prijava početka radova, nadzor i na koncu ishođenje Uporabne dozvole.
Više možete saznati i na sljedećoj poveznici.
srdačno
D G kaže
Poštovani,
Zanima me jedna stvar… Trenutno zivimo u kuci od cca 120 kvadrata plus podrum… Kuca je stara i spremamo ju srusiti i izgraditi montaznu kucu… E sad o gradevinskoj smo culi puno prica… Što ako bi mi htijeli kucu vise prema sredini dvorista (sada je u kutu skroz) da li trebamo kompletno sve ispocetka ishoditi? I što ako bi radili na trenutnim temeljima kada bi se kuca srusila? Hvala Vam na odgovoru.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Dario,
i u jednom i udrugom slučaju potrebno je napraviti glavni projekt i ishoditi građevinsku dozvolu. Radi se o potpuno novoj kući, a i da se rekonstruira postojeća kuća, procedura bi bila jednaka.
srdačan pozdrav