Sa današnjim danom (8.7.2014) na snagu je stupio novi Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima NN 79/14 sa izvjesnim brojem promjena i olakšica u odnosu na prethodni Pravilnik koji tako ostaje van snage.
Najznačajnija promjena odnosi se vjerojatno na mogućnost gradnje pomoćnih zgrada jedne etaže do 50m2, no uz uvjet da je na istoj čestici sa osnovnom zgradom i da služi za potrebe te osnovne zgrade. Također po prvi puta uvodi se i mogućnost izvođenja krovnih kućica bez građevinske dozvole.
Ipak za jedno i drugo obaveza je izraditi glavni projekt, te izvesti gradnju u skladu sa pravilima struke i samo ako prostorni plan isto dozvoljava (izgrađenost čestice i Ki, udaljenost od međa itd.)
Od ostalih novosti vrtna sjenica nema propisanu maksimalnu propisanu površinu, dok nadstrešnica ostaje kao i prije maks. 15m2, bazeni 100m2.
Nova su pravila za ograde, zidove i potporne zidove. Tako za ograde do 2,2m visine, ogradne zidove do 1,6m, i potporne zidove do 1, ne treba ni dozvola ni projekt.
Ipak ukoliko ograda, ogradni zid ili potporni zid prelaze navedene visine potrebno je tada napraviti samo glavni projekt te je i dalje je uvjet poštivanje parametara prostornog plana.
Bilo da je potrebno raditi glavni projekt za jednostavne građevine ili ne, topla je preporuka konzultirati arhitekta kako se gradnja ne bi izvodila mimo prostornog plana i da se ne kompromitira cijeli zahvat.
Više u Pravilniku o jednostavnim i drugim građevinama i radovima NN 79/14
Djula kaže
Poštovana,
sa novim pravilnikom o jednostavnim građevinama, daje se dosta slobode vlasnicima nekretnina.
U mom slučaju:
Imam kuću u osnovi od 100 m2, Pr., kat i tavan sa dvostrešnim krovom i parapetnim zidom od 60 cm, na terenu od 500 m2, sve legalno po projektima. Daleko sam od izgrađenosti odnosno iskoristivosti terena ili katnosti objekta.
Sad po Pravilniku smijem dograditi 60 cm parapetnog zida na postojeći (tavan je već i sad visine potrebne za stanovanje), mogu napraviti kućicu na krovu, napraviti pregradne zidove odnosno unutrašnje preuređenje koja ne dira u bitne elemente zgrade kao statika i koristiti za stanovanje kao i ostali dio objekta. Sve to uz izradu glavnog projekta bez građevinske dozvole i plaćanja komunalnih doprinosa zbog povećanja obujma objekta???
Lp
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje g. Farkaš,
pitanje je legitimno, zanimljivo i sigurno će tu biti još dosta nesporazuma pošto se ovakva okolnost pojavljuje po prvi puta i potrebno je svakako pripaziti na neke stvari.
Načelno odgovor je DA, za sve kako ste naveli.
Kao i kod garaža i drugih pomoćnih objekata komunalni i vodni doprinos se po svemu sudeći ovdje ne plaća. Inače sa Glavnom projektom se radi i obračun za komunalni i vodni doprinos, no kako se ne ide na dozvolu isti nema tko obračunati.
Otvara se pitanje ima li tu prostora za manipulacije. Po svemu sudeći ne jer se ne isplati napraviti kuću sa krovom i nakon Uporabne dozvole ići razvrgavati krov radi dodavanja nadozida, samo da se izbjegne plaćanje doprinosa za razliku.
Također treba imati na umu da se povišenjem tavana, povisuje tavan, a ako se želi prenamijeniti taj tavan u stan treba ići na dozvolu za promjenu namjene i uporabu. Tavan bi se onda mogao spojiti sa stanom na etaži ispod, čime se ne bi utjecalo na broj stambenih jedinica tj. promjenu tog lokacijskog uvjeta zgrade.
Na koncu, treba imati na umu i da prostorni planovi nekih Općina propisuju i maks. dozvoljenu visinu kuća do vrha nadozida, što može biti ograničavajući faktor.
Dakle iako je odgovor na važe pitanje Da, dosta je tu elemenata na koje treba obratiti pozornost kako se ne bi napravio prekršaj.
Naravno procedura zahtjeva i prijavu početka radova, a ako se radi o zoni zaštite potrebna je i suglasnost konzervatora.
nadam se da smo pomogli i lijepi pozdrav
Marin kaže
Poštovani,
Drago mi je da netko može tako dobro obijasniti kao vi pa radi toga imam pitanje .
Projektiram kuću do 350m2 na parceli od 750m2 i u nedoumici sam dali u startu prikazat sa glavnim projektom i pomočni objekt do 50m2 (što ulazi u bruto izgrađenost objekta i komunalije?) ili poslje uporabne dozvole napravit objekt do 50m2.??
Nije mi jasno što znaći “Bez građevinske dozvole, a u skladu s glavnim projektom može se graditi:” ??
Znaći da ako imaš glavni projekt (kuča od 350m2) i zeliš raditi pomoćni objekt od 50 m2 ne treba ti projekt za pomoćnu kuću i ne plačaju se komunalije??
Da li treeba poslje uskladiti glavni projekt i pomočnu kuću do 50m2?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Marin,
za pomoćni objekt jedne etaže do 50m2 koji je u funkciji osnovne zgrade i koji bi se nalazio na istoj čestici, ne treba građevinska dozvola. Sve ostalo je isto u proceduri, što znači da i taj pomočni objekt mora imati potvrđeni glavni projekt, mora biti izveden u skladu sa parametrima prostornog plana i posebnim uvjetima. Dakle sve je isto osim što se administrativno ne traži građevinska dozvola, a posljedično se ne ide na obračun doprinosa jer ih nema onda ni tko izračunati. Konačno, važno je napomenuti da se pomoćni objekt također upisuje u katastar i za njega se izdaje uporabna dozvola.
Koristim priliku da skrenem pozornost na svježu objavu na našem matičnom portalu (kojeg trenutno dorađujemo), gdje smo ilustrirali put do dozvole u 10 najosnovnijih koraka. Za pomoćni objekt samo isključite korake 7 i 8.
hvala na lijepim riječima u uvodu i nadam se da smo pomogli.
lijepi pozdrav
Marina Luketin kaže
Poštovani,
Molim Vas odgovor na sljedeća pitanja:
U masliniku (poljoprivredno zemljište) bi izgradili malu kućicu za alat i da možemo boraviti (prespavati), htjeli bi napraviti sanitarni čvor. Poljoprivreda nam nije osnovno zanimanje i nemamo OPG.
Je li to moguće ostvariti?
1. je li važna površina maslinika?
2. je li nam potrebna građevinska dozvola?
3. možemo li iskopati gustirnu?
4. koji zakon da potražimo zbog više informacija?
Unaprijed hvala!!!
obitelj iz Dalmacije
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Marina,
odgovori po pitanjima bi išli ovako:
1) da važna je
2) da
3) da
4) Zakon o prostornom uređenju članak 44. ili 48. (za zaštićeno obalno područje mora)
Zeljka kaže
Poštovani,
Vlasnica sam stana u zgradi sa ukupno 9 stanova, svi stanovi su etazirani i upisani u ZK, svakom stanu pripada i otvoreno parking mjesto. Sad me zanima, ako se na nasoj parceli zeli postaviti pomočni objekt do 50m2, (svaki vlasnik stana bih imajo do 5m2 lozi, a neki to necu a drugi hoću), dali treba suglasje svakog vlasnika stana ili ne? Recimo meni nije u interesu da se postavi pomočni objekt a nekome drugome je? I koliko metra treba da je objekat oddaljen od susjedove granice? Na racun ove pomočne zgrade od 50 m2 če biti onda manji parking i moglo bih doci do sporova……
Dizajn et cetera kaže
Svakako je potrebna suglasnost svih suvlasnika, a sama izvedba (udaljenosti od međa i sl.) ovisi o uvjetim prostornog plana.
lp
Krunoslav kaže
Što se od geodetskih poslova treba raditi prilikom izgradnje jednostavne građevine – pomoćne zgrade do 50 m2 na osnovu glavnog projekta bez građevinske dozvole? Treba li npr. elaborat iskolčenja?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
ukoliko se radi o građevini koja se upisuje u katastar (npr. pomoćna zgrada) potrebno je napraviti iskolčenje i zgradu izvesti u skladu sa njime, što se potvrđuje izjavom prije dobijanja uporabne dozvole. Potreban je i geodetski elaborat za upis u katastar po završetku radova.
dalibor kaže
Poštovani,
krećem u adaptaciju obiteljske kuće, legalna kao građevina izgrađena prije 1968. g. , na kojoj se nalazi krov na 4 vode, te isti namjeravamo zamijeniti krovom na 2 vode. Tavan neće biti adaptiran za stanovanje, te me zanima da li je potrebno vaditi neke građevinske dozvole, ili je dovoljan ovjeren projekt, kao što mi je rečeno od nekoliko ljudi koji se bave građevinom.
Dimenzije kuće ostaju iste, dakle promjena bi samo bila na krovu.
Zahvaljujem,
lijepi pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Dalibor,
nekako u najkračim crtama. Građevinsku dozvolu je potrebnmo ishoditi za sve zahvate koji utječu na lokacijske uvjete (kvalitativne i kvantitativne) i za sve zahvate koji nisu definirani Pravilnikom o jednostavnim građevinama.
obzirom da se ovdje ne radi o održavanju ili sanaciji postojećeg krova već o postavljanju novog drugačijeg krova koji ima nova svojstva te se na taj način ipak utječe na lokacijske uvjete (npr. statika, orijentacija), dozvola je ipak potrebna.
lijepi pozdrav
Stjepan Kovač kaže
Poštovani,
htio bih na području Zgarebačke županije kupiti neki komad poljoprivrednog zemljišta na kojem bi mogao izgraditi neku klijet ili slično, uglavnom vikendicu. Vikendica bi bila sa podrumom, struja, voda, sanitarije.
Zamolio bih Vas za da mi odgovorite da li je to moguće i koje uvjete moram ispuniti, ako je moguće (veličina terena, veličina vikendice…) ili barem da me uputite na članke zakona i pravilnika koji to reguliraju.
Unaprijed se zahvaljujem i srdačan pozdrav.
Stjepan
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
pogledati svakako prostorni plan Općine i ZAkon o prostornom uređenju članak 44.
lijepi pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Pitanja i komentari zatvoreni.
Mogućnost pitanja i komentiranja pod najnovijim objavama.