Energetski certifikati česta su tema u graditeljstvu i gospodarenju nekretninama posljednjih godina, pa prenosimo nekoliko možda nepoznatih činjenica i na tu popularnu temu.
Osnovna ideja o svrsi certifikata koja se može čuti je zaštita tj. informiranje kupca ili najmoprimca o energetskim svojstvima zgrade odnosno potrošnji koju mogu očekivati kada u toj zgradi (kući, stanu) budu živjeli. Osim navedenog primjećuje se i pojačana svijest o značajnoj potrošnji energije u zgradarstvu i namjeri da se ona smanji kako kroz samostalne inicijative tako i kroz programe energetske obnove koje se već par godina provode u RH.
Što se uopće iskazuje energetskim certifikatom?!
Možda je malo poznato no energetski razred zgrade ne prikazuje cijelu potrošnju svih energenata u zgradi, već samo količinu energije koja je potrebna za grijanje. Drugim riječima što je kuća (zgrada) bolje izolirana, ima bolje otvore, te što je kompaktnija ima i bolja energetska svojstva, odnosno viši energetski razred.
U višestambenim zgradama uz sve navedeno, pozicija stana je također vrlo bitna. Na tom tragu će i jedan stan u “sendviču” imati uvijek manje potrebe za toplinskom energijom nego primjerice sjeverno orijentirani stan na rubu zgrade.
Mimo toplinske energije, sva ostala potrošnja kao što je primjerice el.energija za opremu u kućanstvu, rasvjeta, grijanje i potrošnja vode i dr. ne iskazuju energetski razred zgrade no računaju se i opisuju u opsežnom izvješću koje je obavezno napraviti uz certifkat i dostaviti ga Ministarstvu graditeljstva nakon obavljenog posla.
Norme o energetskoj učinkovitosti se konstantno mijenjaju i godinama postaju sve strože, pa se tako očekuje već u 2016. još jedna promjena Pravilnika o energetskom pregledu zgrade i certificiranju. Osim potrebne toplinske energije, energetski će razredi iskazivati i energiju potrebnu za hlađenje, te ukupnu isporučenu energiju. Što je uostalom i logično jer primjerice kuća u Dalmaciji nije ništa energetski učinkovitija, ako koristi manje energije za grijanje, a više za hlađenje. Sve u svemu, energetsko certificiranje imati će u perspektivi sve širi utjecaj i doseg.
[color-box] Certifikat da bi bio valjan, mora biti dostavljen Ministarstvu graditeljstva.
Kako bi se osigurala kvaliteta i poštivanje pravila struke, energetski certifikati i izvješća podložni su neovisnim kontrolama. Jedini certifikati koji se ne kontroliraju su oni koji se nikada ne dostave Ministarstvu. Na žalost takva se situacija na nesređenom tržištu zloupotrebljava i nerijetko “povoljni certifikati” tada postaju najskuplja opcija jer de-facto ne postoje, već su samo šareni papirić koji nije nigdje zaveden. [/color-box]
Odgovori