Svježe smo dobili nekoliko pitanja jednog posjetitelja na temu projektiranja i gradnje jednostavnih građevina. Obzirom da bi odgovori mogli koristiti široj publici, nismo odgovarali pojedinačno već odgovore pišemo kroz današnju objavu:
Molim vaše mišljenje o slijedećim pitanjima i unaprijed hvala na vašim stručnim odgovorima.:
– da li se za pomoćnu građevinu mora platiti vodeni i komunalni doprinos ?
Da potrebno je, a samo rješenje se donosi po prijavi početka radova ili primjerice po dojavi komunalnog redara
– da li je potrebna elektro-energetska suglasnost ako se struja spaja sa postojeće građevine i da li to u projektu mora biti naznačeno ?
Naše tumačenje je da ne treba. Iznimno ukoliko bi se pomoćna zgrada svrstavala u treću kategoriju (i to je moguće..) tada treba biti u projektu
– da li je potrebna sulasnost za spajanje vode i kanalizacije na već postojeći sustav legalne građevine?
Ne
– da li je potreban nadzorni inžinjer kod gradnje ?
Da
– što je potrebno za prijavu početka gradnje ?
Sve kao kod gradnje s građevinskom dozvolom kako je definirano Zakonom o gradnji, osim što se umjesto broja dozvole navodi broj glavnog projekta.
Zaključak svega: pomoćne zgrade treba promatrati jednako kao i zgrade za koje se ishodi građevinska dozvola, osim što se formalno ne ide na dozvolu i time se skraćuje procedura. Sve drugo je praktički isto.
Kod pomoćnih građevina bilo da se radi o garažama, vrtnim sjenicama ili nadstrešnicama također je važno poštovati parametre prostornog plana: Koeficijent izgrađenosti, iskoristivosti, zelenilo itd.
Semi kaže
Molim vas jedan odgovor da li uredenje okucnice odnosno betoniranje staza oko kuce spada u jednostavne gradnje za koje nije potrebna gradevinska dozvola i koja je max visina i sirina tih staza i da li se te iste mogu betonirati uz medu ili mora postojati zeleni pojas od tri metra sa susjednom parcelom. Unaprijed hvala na odgovoru
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
da radi se o jednostavnim radovima za koje nije potrebna ni dozvola, ni glavni projekt no isto se ne smije izvoditi suprotno odredbama prostornog plana vaše Općine. Načelno staza može biti uz rub parcele osim ako prostorni plan ne propisuje neka ograničenja u tom pogledu. Što se tiče dimenzija, ukoliko se radi o betoniranju, bitno je da parcela sačuva propisani postotak zelenila u odnosu na postojeću izgrađenost.
srdačno
Semi kaže
Hvala lijepa na brzom odgovoru.Jos me samo zanima visina tih staza da li je tocno da te staze mogu biti najvise do visine procelja odnoso u visini temelja?
Dizajn et cetera kaže
Ne. Staza treba pratiti konfiguraciju terena, može dakle biti i na kosini. Važno je da je položena na tlo u cijeloj svojoj površini i da ne prelazi 1m visine što je maksimum visine potpornog zida.
srdačno
Maki kaže
Poštovani,
molim ,Vas ako je moguće da mi svojim odgovorom pomognete da riješim moj dugogodisnji problem i situaciju.
Radi se o tome da sam kupila u zgradi sa osam stanova stan, te da je prije moje kupnje i stjecanja vlasništva u zk. suda, skinuta pravomoćnim rješenjem Općinskog suda negativna zabilježba da kuća nema uporabnu dozvolu.
Svu su projektnu dokumentaciju u Uredu prostornog i bilo gdje sklonili da bih mogla uopće saznati koliko je stanova bilo kad su skinuli negativnu zabilježbu i koji su to stanovi i šta je legalno i zakonito.
Pošto su suvlasnici iz suterena koji je najvjerojatnije kompletan nelegalan ,godinama još dograđivali stotine m2 nelegalnoga stambenog i drugog prostora,nisam pristala na legalizaciju cijele zgrade ,koja je sada dostigla nekih cca 610m2,(u katastru stoji samo kuća 186m2,garaža27m2,oranica397,dvorište500m2 , u gruntovnici samo stoji upisana kuća dvorište i oranica u ukupnom iznosu 1.310m2 ),obzirom da smatram da zgrada nije cijela nelegalna.
U dugogodišnjem postupku pred sudom sam ishodila Presudu VUS RH iz Zagreba da sve što je upisano u zk suda i ucrtano u katastru se smatra legalno i zakonito ,a sve što nije upisano u zk. i ucrtano u katastar da se ukloni .
Kako za Ministarstvo graditeljstva ta presuda izgleda i ne znači baš nešto(gotovo ništa),situacija je ponovno ista pokušavaju mi po svaku cijenu nametnuti legalizaciju,na koju ja ne pristajem ni po kakvu cijenu.
Moje je pitanje,ako je rješenjem suda skinuta negativna zabilježba(u rješenju suda je stojalo i stoji -briše se zabilježba da kuća nema uporabnu dozvolu)kako i gdje mogu ishoditi nekakvu potvrdu da je moj stan legalan i zakonit , obzirom na navedenu presudu ,i obzirom da sam prije skiidanja negativne zabilježbe bila upisana u zk. sa svojim stanom tj.sa svojim suvlasničkim udjelom od 43/430 .
Kako i čime mogu dokazati legalnost i zakonitost svoga stana ,radi primjerice prodaje,iznajmljivanja i sl.?
Malo je komplicirano, ali svaki savjet je dobro došao i zlata vrijedi.
Hvala unaprijed i s poštovanjem
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
zemljišne knjige i katastri su nažalost često neažurirani, te je lako moguće da sadrže krive podatke. Stoga , sve što je tamo upisano bez obzira na točnost podataka nije mjerodavno u smislu dokazivanja zakonitosti. Ono što dokazuje zakonitost je isključivo Građevinska dozvola i pripadajući projekt te da je izvedeno stanje usklađeno s tim dokumentima. Naravno priznaju se i ekvivalenti kao što je Uporabna dozvola za zgradu prije 1968., Rješenje o izvedenom stanju i sl.
Obzirom na vašu situaciju, za vas bi bilo najbolje da se ipak uključite u postupak legalizacije, što ne znači da morate participirati u troškovima ako niste ništa nadograđivali. Rješenjem o izvedemnom stanju riješiti će se problem cijele zgrade, što bi i vama trebalo biti svakako korisno za buduće gospodarenje.
srdačan pozdrav
još jedna mala opaska: legalizacijom se ne stječe pravo vlasništva, tako da primjerice ako je netko pregrađivao hodnik ili druge zajedničke prostorije, nakon ozakonjenja i dalje dijeli taj nekad zajednički prostor sa drugim suvlasnicima.
val kaže
Postovani,
kupili smo gradevinsku parcelu na kojoj je postoji malena kucica ali je trebala legalizacija. Jos nismo dobili rjesenje za kucu ali zeljeli bi napraviti pomocno zgradu. Na parceli imamo masline i zeljeli bi napraviti kazun ali ne znamo, da li je to moguce, jer jos nemamo glavnog projekta? Kakav je postupak u ovakom slucaju? Hvala.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
bilo kakva dodatna gradnja na čestici može se započeti tek kada je postojeće stanje zakonito odnosno kada dobijete Rješenje o izvedenom stanju za objekt koji je u postupku legalizacije. Za bilo kakvu gradnju prvi korak je provjeriti prostorni plan i vidjeti da li je daljnja gradnja uopće moguća. Ukoliko da, tada je za pomoćnu zgradu dovoljan Glavni projekt i Uporabna dozvola koja se ishodi po završetku radova.
srdačno
Zdravko Mikotić kaže
Poštovani,
zanima me koji su uvjeti i dimenzije za izgradnju ograde između susjeda u gradu Koprivnici u, i kojim je to propisima regulirano.
S poštovanjem,
Zdravko Mikotić
Koprivnica
Kneza Domagoja 7
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Zdravko,
maksimalna visina ograde propisana je Pravilnikom o jednostavnim građevinama i radovima i prrema spomenutom pravilniku maksimalna visina za gradnju ograde bez dozvole i projekta je 2,2m. Druga evenetualna ograničenja potrebno je, ukoliko postoje provjeriti u prostornom planu vaše Općine.
srdačno
Zdravko Mikotić kaže
Zahvaljujem na konkretnom odgovoru, i puno ste mi pomogli.
Pozdrav
Marijan Turato kaže
Poštovani,
zanima me da li za zgradu (sa 7 stanova) i koja je u procesu legalizacije, a koja nema nikave rolete ili škure na prozorima (samo stakleni prozori) ugradnjom roleta ili škura mogu ugroziti ishođenje uporabne dozvole
Srdačan pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Marijan,
ne, jer navedeno ne utječe na vanjske gabarite zgrade. Naime samim Rješenjem o izvedenom stanju koji ćete dobiti po završetku postupka legalizacije, vi ćete dobiti status Uporabne dozvole. Pod uvjetom naravno da je zgrada završena tj. da se može početi koristiti.
srdačan pozdrav
Zlatko kaže
Poštovanje,
molim Vas da mi pomognete oko pitanja vezanih za izgradnju bungalova.
Naime imamo građevinsku parcelu 1.500m2 na kojoj postoji legalizirani objekt ,vikendica , i sada bi tamo postavili 4 bungalova, svaki površine 12 m2 (bez čvrstih temelja, bez struje i vode) za turistički smještaj a pitanje na koje ne mogu pronaći odgovor je koje dozvole su potrebne za izgradnju takvih smještajnih jedinica.
Vikendica je na području Plitvičkih jezera ,Rakovica.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
Dizajn et cetera kaže
Poštovani gospodine Zlatko,
važno je napomenuti da bungalovi za smjestaj nisu pomočni objekti te da za njih treba ishoditi gradevinsku dozvolu. Dakle ispitati da li je gradnja prema prostornom planu moguća i koliko, te napraviti glavni projekt i ishoditi dozvolu.
srdačno
Alen kaže
POSTOVANI
Imam jedan problem u postupku legalizacije,za koji nisam ni sam znao da postoji a i vjerovatno sam mozda i jedini koji ima takav apsurdan problem.
Naime,građevinska dozvola za stambeni prostor je izdana kod gradnje prije 30 godina.
Cijelo vrijeme sam bio misljenja da su roditelji malo prosirili kucu i krenuo sam u postupak legalizacije.
Kuca je po gradevinskoj dozvoli trebala biti izvedena 10×10 metar.Prilikom izmjere od strane arhitekta,utvrdeno je da je kuca 9.70×9.40 metara.
Posto je koliko sa upucen,dozvoljeno odstupanje od dimenzija po građeviskoj dozvoli 0.3 metra,ispada da je jedna strana kuce manja za 30 cm,ukljucujuci dozvoljeno odstupanje!!
I sad mi se izgleda sprema da cu morati platiti kaznu za cijelu kucu zato sto sam i sam sebi uskratio tih 30 cm.Meni zaista nevjerovatno,da moram platiti kaznu zato sto si nisam priustio tih 30 cm.
Dakle oni koji su nadogradili vise,placaju samo to sto su nadogradili a ja placama na to sto imam izgradenoi prakticki ishodovano dozvolom.
Imate li savjet ili komentar za to jer je to meni neprihvatljivo!
I naravno,posto je kazna u pitanju,da li cu morati platiti i komunalnu naknadu i vodne doprinose??
hvala na odgovoru
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Alen.
niste jedini, čak štoviše dosta je takvih slučajeva gdje su ljudi izgradili manje ili manjih gabarita nego što je bilo definirano projektom i dozvolom. I u takvim slučajevima potrebno je izvedeno stanje ozakoniti odnosno uskladiti papire s izvedenim stanjem.
Što se tiče plaćanja naknade, tj “kazne” dva su pristupa: 1) ukoliko se od dozvole odstupilo odmah u inicijalnoj gradnji, kazna se plaća na cijeli volumen (ovakav je pristup i u vašem slučaju gdje ste gradili manje, iako i mi smatramo da nije fer)
2) ukoliko je kuća građena po dozvoli , a potom nadograđena bez dozvole, kazna se plaća samo na nadograđeni dio.
Ono što je za vas povoljnije je to da nećete biti dužni platiti komunalni i vodni doprinos jer bi to zaista bilo apsurdno.
Po nama je prisutna još jedna nepravda koju bi sada spomenuli iako se ne tiče vašeg slučaja. U gradu Zagrebu i još nekim općinama je cijena komunalnog doprinosa za legalizaciju trenutno znatno niža u odnosu na novu zakonitu gradnju. Radi se dakle o populističkoj mjeri koja u neravnopravan položaj stavlja sve koji danas grade zakonito.
srdačno
Alen kaže
Hvala na iscrpnom odgovoru.
Lp
Sanja Bradičić kaže
Poštovani ,molim vas pomoć.Izgradili bismo pomočnu građevinu veličine 49 do 50 kvadrata .Građevina bi bila od drva bez vode i struje bez temelja ,a rađena na građevinskoj čestici .Nama susjeda jer su i susjedne čestice naše.Građevina bi služila za zimsko držanje stoke i sijena .Na katastru nam nisu znali odgovoriti kamo bi stavili našu građevinu .Hvala Vam.Sanja Bradičić ;Gorski kotar.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Sanja,
svakako treba imati u vidu da su pomoćne građevine one koje se grade na građevinskoj čestici postojeće zgrade. Ukoliko se grade samostalno na čestici tada više nisu pomoćne te je za njih potrebna građevinska dozvola iako sa vrlo malo zahtjeva oko glavnog projekta (5.skupina), obzirom da nemate priključaka u vašem slučaju.
Ono na što možemo skrenuti pozornost je i članak 2. stavak 16. Pravilnika o jednostavnim građevinama i radovima gdje se kaže: Bez građevinske dozvole i glavnog projekta može se graditi: nadstrešnica za sklanjanje stoke i drugih životinja s prostorom zaklonjenim od vjetra zatvorenim s najviše tri strane.
Stoga ako vam odgovara ta odredba, građevinu tada možete izvesti i na taj način.
srdačan pozdrav
Sanja Bradičić kaže
Hvala puno ,pomogli ste mi . Građevina je na čestici pokraj druge legalizirane zgrade.Još jednom hvala
ratko kaže
Poštovani,
u postupku legalizacije kuću smo legalizirali te ishodili Rješenje o izvedenom stanju. Međutim u Rješenju je navedeno da je predmet legalizacije bila nedovršena kuća. Kuća ima fasadu, krov itd i kao takva je legalizirana. Nedovršena je jer nema vanjske stepenice za tavanski stan, postoje otvori za prozore, ali nema prozora i tavanski stan je roh bau. Dakle, zanima me da li moram raditi glavni projekt za izvođenje vanjskih stepenica ili moram kao što imam informaciju moram ići na građevinsku dozvolu. Da li mogu prema Pravilniku o jednostavnim građevinama za izvođenje gore navedenih radova, a posebno stepenica ishoditi dozvole i da kuća samim time stekne naziv dovršena kuća? Postoji li način da izbjegnem ishođenje građevinske dozvole ili mogu ucrtavanjem u glavni projekt samih stepenica to ishoditi? Koji način i postupak bi trebala pokrenuti?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
za sve što je spomenuto, a nije obuhvaćeno legalizacijom trebali biste ishoditi građevinsku i uporabnu dozvolu.
srdačno
Marijana kaže
Poštovani,
zanima me da li je potrebna građevinska dozvola za izmjene na fasadi ( uklanjanje prozora, mijenjanje visine prozora ) nedavno legaliziranog objekta ?
Hvala za odogovoru.
Lijep pozdrav,
Marijana
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Marijana,
ukoliko samo mijenjate prozore tada nije potrebna ni građevinska dozvola ni glavni projekt. Ukoliko se umeću novi prozori u nosivi zid ili se utječe na nosivi zid da bi se povećala dimenzija postojećih otvora tada je potreban samo glavni projekt (arhitektura i statika) bez građevinske dozvole.
Ukoliko se pak radi o nenosivom pregradnom zidu tada se mogu umetati prozori i vrata bez dozvole i bez glavnog projekta.
srdačno
Nenad Samardžić kaže
Poštovani
Namjeravamo na legaliziranoj građevini koja ima kosi krov samo na jednom dijelu taj krov napraviti iznad cijele kuće ne izlazeći iz predviđenih dimenzija.
Imamo glavni projekt od ovlaštenog arhitekta i namjeravamo prijaviti početak gradnje.
Zanima me mogu li ja sam biti izvođač radova (jer ću to i biti) i treba li odrediti nadzornog inženjera.
Treba li stavljati ploču s natpisom što se i tko radi i sl.
Hvala unaprijed
Roberto Marega kaže
Da li je potrebna gradevinska dozvola za vrtnu sjenicu 25m2 ako je s cvrstim temeljom ili samo soder s kamenim plocama ? Hvala unaprijed
Dizajn et cetera kaže
poštovanje gospodine Roberto,
za vrtnu sjenicu ne treba ni građevinska dozvola ni glavni projekt kada se izvodi na istoj građevinskoj čestici i u funkciji osnovne zgrade koja je zakonita.
srdačno
Sanja kaže
Poštovani,
da li za slučaj zamjene postojećih prozora sa balkonskim vratima (radi se o stanu u prizemlju) bez da se proširuju otvori lijevo i desno, već se samo uklanja parapet ispod prozora, treba građevinska dozvola i ako treba da li je obvezan dio o statici jer u principu se otvor ne proširuje?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Sanja,
za navedeno nije potreban ni glavni projekt ni građevinska dozvola.
srdačno
Mirjana kaže
Poštovani,
Molim Vas za odgovor : U prizemlju kuće koja ima TRI stana imam stan od oko 45m2. Ispred mojeg stana je natkrivena terasa na tri betonska armirana stuba od 11 m2 . Ja sam tu terasu, zbog sigurnosti popunila siporeks elenemtima izmedju stubova,visine 1,30 m., i na te elemente ugradila dva PVC prozora i vrata za izlaz u moje dvorište. To je i dalje ostala terasa ( koef. 0,50 ), pa me interesira da li to treba ozakoniti, jer su mi kazali neki arhitekti da ne moram ? U suprotnom, da li moram pribaviti suglasnost vlasnika ostala dva stana od kojih je jedan isto u prizemlju , a drugi na katu (odnosi medju nama ,ne mojom greškom, nisu dobri). Napominjem, da je kuća kompletno legalizirana. Hvala na pomoći jednoj staroj bak penzionerki.
Vanja Bossi kaže
Poštovani,
Nikako ne mogu pronaći točnu informaciju nidgje,nadam se da mi vi možete biti od koristi. Naime, imam stan u manjoj zgradi (4 stana), u prizemlju sa vrtom. Moj vrt graniči direktno po dužini sa parkirnim mjestima zgrade. Svaki stan ima svoje parkirno mjesto. Sve je etažirano (stanovi, vrt, parkirna mjesta) i legalno. Pitanje je, želim napraviti garažu od mojeg parkirnog mjesta, tj. zatvoriti ga. Provjerio sam u prostornom planu koje su mogućnosti gradnje garaže i po tom dokumentu , može,a sukladno zakonu o gradnji i pravilniku o jendostavnim građevinama, trebao bi mi samo glavni projekt. E sad, dali osim glavnog projekta moram ishodovati još nešto? Npr. sukladnost susjeda? Dali susjedi koji su poprilično udaljeni (20mt) imaju pravo na žalbu? Dali mi lokalna samouprava može bez obrazloženja odbiti projekt?
Hvala!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Vanja,
možemo krenuti od zadnjeg pitanja. Lokalna samouprava ne može bez obrazloženja odbiti projekt. Za navedeni zahvat potrebno je prvo provjeriti da li čestica uopće dozvoljava dodatnu gradnju (obzirom na postojeću izgrađenost i iskorištenost ćestice), što kažete da jeste. Ukoliko je gradnja moguća tada je potreban glavni projekt, prijava početka gradnje. nadzor i uporabna dozvola kada se garaža izvede.
Što se tiče suglasnosti suvlasnika bitno je ukazati na to da promjena ne smije uzrokovati povredu interesa ostalih suvlasnika, a u ovom slučaju bi se potencijalno radilo o vanjskom izgledu dvorišta zgrade. Taj dio bi trebalo provjeriti ipak sa tijelom lokalne samouprave, jer vam ne možemo dati precizan odgovor. Navedeno ulazi u područje zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima i često se pojavljuje u slučaju etažiranih zgrada i zahvata na zajedničkoj fasadi.
srdačan pozdrav
Vlado Bubaš kaže
Poštovani, gnjavim Vas sa već trećim pitanjem ali jednostavno moram…
Koja je dokumentacija potrebna za natkrivanje postojeće nenatkrivene terase.
Nadstrešnica bi bila konstrukcijski vezana sa glavnom zgradom (kućom) i imala bi površinu cca 24m2.
Također, koja je razlika između slobodno stojeće nadstrešnice i vrtne sjenice?
Srdačan pozdrav
Kristian kaže
Poštovanje,
pošto ne uspijevam dobiti dobar odgovor, lijepo molim za pomoć – objekt je izrađen 1987. i visinom je ispod građevinske dozvole. Pošto je bilo nekih dodatnih odstupanja (prema manjem volumenu), u postupku je legalizacije. U međuvremenu (2006) doneseni su urbanistički uvjeti po kojima se za dotičnu parcelu omogućavaju održavanje i manji zahvati sanacije građevina (u postojećim gabaritima). Pošto su navedeni GBP gabariti u UPU veći od izvedenih za 50 kvadrata (izvedeno 241, UPU navodi 291), a željeli bismo podići krov jer je izveden prenisko, pitanje je možemo li to učiniti i kako, s obzirom na to da se omogućuju samo manji zahvati?
Alternativno, je li pod manjim zahvatima podrazumijevana i promjena nagiba krova (išli bi s krovom manje kosine).
Puno hvala na odgovoru!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Kristijan,
slučaj je specifičan i dosta nam podatak fali te je naša preporuka da s vašim konkretnim slučajem odete do referenta vaše Općine koji će vam dati precizniji odgovor.
srdačno
Nikola kaže
Poštovani!
Molio bih vas za pomoć! Ovo pitanje sam vam već postavio ali iz nekog razloga nisam dobio odgovor (ili ga bar ja ne mogu naći). Planiram graditi garažu veličine 50 m2 (dakle pomoćni objekt) uz postojeću legalno izgrađenu kuću. Prema projektu garaža bi od susjedne međe bila udaljena 1 m. Tu nastaju problemi. Naime u odjelu za urbanizam grada Novog Marofa tvrde da garaža od međe mora biti udaljena 3 metra. To su ovako argumentirali:
1.) tvrde da ako su dozvolili da moja kuća na jednoj strani parcele bude od međe udaljena 1 metar, onda ne mogu dozvoliti da i garaža na suprotnoj međi bude također udaljena 1 metar.
2.) pozivaju se na razne protupožarne propise o minimalnoj udaljenosti između susjednih građevina te slične propise o razmaku zbog eventualnih elementarnih nepogoda.
Ja sam detaljno pročitao prostorni plan grada Novog Marofa i ne nalazim opravdanost u njihovim argumentima iz sljedećih razloga:
1.) na susjednoj parceli uz moju buduću garažu nema nikakvih objekata, a također i moja garaža prema toj strani neće imati nikakvih otvora
2) ne samo da na susjednoj parceli nema nikakvih izgrađenih objekata nego se oni niti ne mogu graditi jer je parcela preuska (što su mi i u Odjelu za urbanizam i potvrdili). Ta susjedna parcela se ne može čak niti proširiti jer se uz nju na drugoj strani međe nalazi javni put. Time su, po mojem mišljenju, svi ovi uvjeti o minimalnom razmaku između građevina bespredmetni i nemaju smisla budući da će postojati samo jedna građevina.
Dakle, ne razumijem zašto bih se trebao odmaknuti od međe 3 metra zbog neke imaginarne građevine koja ne postoji i koja se ne može sagraditi jer je to zabranjeno.
Molio bih vas za vaš komentar i savjet.
Unaprijed hvala i lijep pozdrav!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Nikola,
prostorni planovi kao između ostalog i stanje u prostoru podložni su promjenama. No prostorni plan koji je trenutno na snazi ključan je za aktualne mogućnosti gradnje. Dakle bitno je što on propisuje, bez obzira koliko neke stvari možda trenutno nisu logične ili ne anticipiraju neke okolnosti i buduće vrijeme. Potrebno je dakle vidjeti što dopuštaju odredbe prostornog plana i koje su iznimke. Ukoliko se vaše potrebe ne nalaze ni u iznimkama, one se nažalost neće moći dopustiti. Kao i kod primjene zakona odredbe su nerijetko čista matematika preko kojih se prelazi kao na check listi.
srdačno
Nikola kaže
Poštovani!
Hvala vam na vašem odgovoru! Molio bih vas samo za još jedan savjet.
U odredbama prostornog plana doslovno piše ovako:
“(1) Građevine koje se izgrađuju na slobodnostojeći način ne mogu se graditi na
udaljenosti manjoj od 3,0 m od susjedne međe, ako na tu stranu imaju orijentirane otvore.
(2) Iznimno, udaljenost građevine od susjedne međe može biti i manja, ali ne manja od 1,0 m, i to u slučaju da smještaj građevine na susjednoj građevnoj čestici omogućava postizanje propisanog razmaka između građevina. ”
Moja garaža neće imati otvore prema susjednoj čestici, a također na toj čestici nema drugih izgrađenih objekata niti se oni ne mogu graditi zbog preuske parcele. Da li je to ta iznimka koju ste naveli, a koja bi mogla meni ići u prilog?
Lijep pozdrav!
Marin Peruzović kaže
Poštovani,
puno sam saznao na Vašim stranicama, te Vam se iskreno zahvaljujem.
Imam još jedno pitanje. Gospodarska zgrada je legalizirana 2012. i upisana u katastar i zemljišnik (72m2). Nalazi se u zelenoj zoni (PK) na poljoprivrednom zemljištu površine 8500m2.
Da li se na istu primjenjuje Pravilnik o jednostavnim građevinama (npr. mogu li izgraditi gustirnu/septičku jamu, nadstrešnicu i vrtnu sjenicu)?
Zahvaljujem
Dizajn et cetera kaže
Hvala vam lijepa, no nažalost odgovori ovdje ne bi bili baš u vašu korist. Obzirom da se radi o zelenoj zoni navedni zahvati (vrtna sjenica, nadstrešnica, nisu mogući). Na poljoprivrednim zemljištima se općenito mogu graditi cisterne namjenjene biljnoj proizvodnji. Kako je navedeno u Pravilniku o jednostavnim građevinama Članak 2, stavak 1. podstavak 14.
Generalno Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima defira radove za koje nije potrebna građevinska dozvola, no uvijek treba imati na umu da se na njih odnose parametri prostornog plana, što je između ostalog i namjena zamljišta.
srdačno
Dali kaže
Poštovani !
Za legalno građenu garažu, prije više od 25.god., koja nikada kao takva nije zaživjela već kao pomoćna zgrada od 18m2 zatražio sam legalizaciju, kažu da sam morao jer je dozvola bila za garažu. Taj “objekt” ima uske stepenice od 80 cm kako bih se mogao popeti na taracu robu sušiti i to su mi zaduženi za legalizaciju, jer se stepenicama mogu na taracu popeti, traže ARHITEKTA i GEOMETRA. Prvoga moram platiti 1800 kn a drugog 1500 kuna. Dali je to ispravno i dali stvarno je vrijedno toliko novca ? Unaprijed hvala.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
garaža je također pomoćna zgrada. osima ku+o ju niste iznimno prenamijenili za stanovanje.
Ukoliko je ozakonjenje potrebno, radi se tada o vrlo fer cijeni.
srdačno
Mijo kaže
Poštovanje,
možete li mi ukratko objasniti razliku između vrtne sjenice i nadstrešnice odnosno slobodnostojeće nadstrešnice.Naime bez dozvole mogu graditi nadstrešnicu do 15 m2 a sjenica nema ograničenja.
Unaprijed zahvalan na odgovoru.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Mijo,
postavili ste pitanje na koje mi ne znamo odgovor, a vjerojatno ga ne zna niti osoba koja je radila Pravilnik. Slobosnostojeća nadstrešnica ili sjenica?! Koja je razlika možemo samo nagađati. Npr. da je nadstrešnica za aute, a sjenica za ljude i sl. U kritičnim situacijama može se kao tumačenje koristiti hrvatski rječnik. Ovdje bi ipak trebalo pitati Ministarstvo.
srdačno
Sime kaže
Postovani molim za jednu pomoc.
Kupila sam stan u zgradi s 15 stanova ja se nalazim na prvom katu .Susjed ispod mene koji je na prizemlju posjeduje i malo zelenila tj.dvor
Balkoni i izgled zgrade kako je napravljena i kako je dobila gradevinsku i uporabnu dozvolu sada su malo izmjenjeni.
Naime sudjed koji je u prizemlju je betonirao i poplocao balkon sta znaci produzio ga u duzini jedno 3-4m i tako poplocyn balkon natkrio zeljeznom konstrukcijom s panel krovom koja se spojila s zgradom sto znaci da u moj stan se preko njegovog balkona moze svak popeti meni na balkon u uci u stan.
Recite mi da li on ima pravo to napraviti mjenjati vanjski izgled zgrade jer moj stan vise nije onakav izvana kakvi sam kupila .
Da li treba imati odobrenje stanara ili bilo koju dozvolu ili se to moze napraviti
Isto jos da nesto recem ispod tog njegovog terena koji je bio travnati kada je zgrada napravljena je skloniste da li on to moze napraviti
Moljm vas odgovor jer su naruseni moj mir i sigurnost u mom vlastitom domu.
Ljudi ako ocete graditi krovice i nadstresnice kupite kucu ogradite sve oko sebe natkrite se i uzivajte a ne ovo da po zgradama rade ruglo i jos k tome ruse sigurnost drugih stanara
Unaprijed Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
Vi ste svakako morali biti upoznati sa namjerom susjeda o gradnji u postupku ishođenja građevinske dozvole kao suvlasnik zgrade. Ukoliko tu nije bilo ishođenja dozvole za gradnju ili izmjene dozvole vaše cijele zgrade onda je to vjerojatno posao za građevinsku inspekciju.
Joško kaže
Poštovanje, Tijekom 2014.g. legalizirana mi je kuća (jednostavna građevina do 100 m2), koja u tom trenutku nije bila dovršena (bez krova). Tijekom 2015 godine kuća je dovršena (stavljen krov). U katastru su mi rekli da se kuća mora uplaniti, ali da je problem što je sada dovršena, pa da će se morati ići na uporabnu dozvolu. Molila bih za objašnjenje, jer mi se čini da je legalizacija bila uzaludna, kada sada ponovno moram podmirivati nekakve troškove. Molim savjet.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Joško,
upravo na temu koja je za vas ovdje bitna smo pisali pod naslovom Postavljanje kosog krova na ozakonjenu završenu zgradu
Legalizacija nije bila nimalo uzaludna no postavljanje krova treba se pokriti odgovarajućom dokumentacijom kako je opisano.
srdačan pozdrav
Iva kaže
Poštovani,
imamo stan u prizemlju sa lođom koji ima izlaz u naš vrt.
Planiramo zatvoriti navedenu lođu na način da postavimo prozore sa siporeks ispunom.
Pregradni zid između dnevnog boravka i lođe ostavljamo te ne povećavamo površinu niti jedne prostorije.
Što nam je potrebno od dozvola i da li činjenica da zgrada, iako višestambena, ima građevinsku (bruto) površinu koja nije veća od 600 m2?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
potreban je projekt, građevinska dozvola i suglasnost ostalih suvlasnika u zgradi.
Stela kaže
Poštovani,
sagradili smo kuću 2009. sa urednim papirima, sada smo tavanski prostor preuredili u stambeni, da li je moguće legalizirati taj gornji prostor? Dobili smo informaciju da je rok istekao.
Hvala na odgovoru.
Lijepi pozdrav,
Stela
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Stela,
da točno je, rok je istekao, no ipak još uvijek postoji mogućnost da se priključite nekom od otvorenih zahtjeva. Dakle pokušajte pronaći neki zahtjev rodbine, susjeda ili slično koji je još u postupku i koji bi se mogao proširiti ili kompletno prebaciti na vas. Ukoliko ne uspijete naći možete se i javiti nama da vidimo sa nekim od naših klijenata koji imaju dvostruki zahtjev i koji bi ga htjeli ustupiti uz odgovarajuću naknadu.
srdačan pozdrav
Tomislav kaže
Poštovani
Kupio sam 2009g parcelu van građevnog područja uz rijeku Unu (građevno područje je 10 metara do mene) na kojoj je bio devastiran objekat za vrijeme rata, te sam ga 2010 obnovio. Objekat je veličine 3 x 3.5m. Pokrenuo sam legalizaciju za isti, ali imam problem jer se objekat pošto je malih dimenzija ne vidi na DOF5/2011 jer je okružen šumom. Od HR voda sam dobio suglasnost za objekat, posjedujem i potvrdu od HEP-a da je na parceli postojao priključak 3FIT električne energije koji bi HEP obnovio. Šta kod takvih slučajeva, kako dalje da to riješim???
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Tomislav,
uvjeti da se zgrada može ozakoniti je da bi trebala biti vidljiva na DOF5/2011 ili na nekoj drugoj digitalnoj ortofoto karti Državne geodetske uprave izrađenoj na temelju aerofotogrametrijskog snimanja do 21. lipnja 2011.
Ili da je do tog dana evidentirana na katastarskom planu ili drugoj službenoj kartografskoj podlozi.
sve prema članku 2. stavak 2. Zakona o postupanju
srdačan pozdrav
Nenad kaže
Između moje kuće i ulice imam parking za 3 automobila dubine 6 metara do same ulice. Želio bih nad jednim dijelom napraviti nadstrešnicu (15m2) kao zaštitu od sunca ali me nadležni upozoravaju da se moram odmaknuti 3 metra.
Ulica se u širini od otprilike 2 metra nalazi na mojoj parceli, tako da je moja međa na ulici.
Od čega se ja moram nadstrešnicom odmaknuti 3 metra – od svoje međe ili od ulice?
Zahvaljujem
Dizajn et cetera kaže
Poštovanjer gospodine Nenad,
na žalost na vaše pitanje ne može se dati jednoznačan odgovor bez da se prouči prostorni plan. Ipak što je gotovo sigurno je da se ta udaljenost ne bi mogla definirati po granici vaše međe (u situaciji gdje ona prelazi prometnicu).
srdačno
Franjo kaže
Poštovani,
na ulazu u staru građevinu (stara kuća u nizu), iznad podruma postoji terasa sa koje se ulazi u kuću, sa zidanim zidom, 80 cm visokim, sa kojega je stara metalna konstrukcija preko kojega je bila loza za hladovinu! Mogu li sada to zamjeniti sa tri zidana stupa od stare cigle i postaviti drvenu konstrukciju sa nekom vrstom krova vezanim sa kućom! To bi bila nadsteršnica za zaštitu od kiše i sunca. Površina bi bila do 8 m2 i smatram da bi to spadalo u “pravilnik o jednostavnim građevinama”. Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Franjo,
treba paziti da se radi razlika o nadstrešnicama. Postoje nadstrešnice na zemlji koje su pokrivene pravilnikom o jednostavnim građevinama i radovima, te pokrivanje terasa i balkona na zgradi gdje se stvara opterećenje i mijenjanju koeficijenti zgrade. Za ovaj potonji zahvat potrebno je ići na dozvolu.
srdačan pozdrav