Na česti upit za što sve nije potrebna dozvola za građenje, pravi odgovor najlakše je naći u Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima.
Bez odgovarajućeg akta za građenje moguće je tako graditi: bazen tlocrtne površine do 100m2, dječje igralište, nadstrešnice* samostojeće ili vezane uz kuću ako su manje od 15m2, ograde do 1,6m visine, potporne zidove do 1m, otvorena ognjišta do 1,5m2, uređenje staza, platoa, stuba, nadstrešnica za držanje stoke zaštićena od vjetra sa najviše tri strane itd..
Ipak iako se navedeno može raditi bez dozvole, to ne znači da se navedeni radovi mogu bilo kako izvoditi. Obaveza je držati se prostornog plana, pravila struke, a za neke zahvate kao što su npr. bazeni, dječja igrališta, cisterne, sunčani kolektori potrebno je imati glavni ili tipski projekt.
Prilikom ozakonjenja zgrada svakako se ozakonjuju sve pomoćne građevine u funkciji osnovne zgrade, ukoliko su izvedene mimo propisa.
Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima
*kod nadstrešnica je bitno naglasiti da se isto ne odnosi na nadstrešnice terasa na zgradama već se radi o nadstrešnicama vezanim za tlo na građevnoj čestici postojeće zgrade.
[color-box]Tražite li stručan i kvalitetan ured za projektiranje, legalizaciju, energetsko certificiranje i izradu odgovarajuće druge tehničke dokumentacije za vašu nekretninu javite se slobodno na naš kontakt. [/color-box]
Damir kaže
zanima me u kojem zakonu/pravilniku ovo piše “Prilikom ozakonjenja zgrada svakako se ozakonjuju sve pomoćne građevine u funkciji osnovne zgrade, ukoliko su izvedene mimo propisa”. Konkretno radi se o slučaju novogradnje (nije još dovršena) s projektiranim bazenom 8x4m koja je imala nekih odstupanja od projekta, pa je legalizirana prije mjesec dana, izdana je Potvrda glavnog projekta u kojem je i dalje veličina bazena 8x4m, a u naravi je izveden veći bazen cca 60m2.
Je li taj bazen sada legalan, ili je trebao biti prema projektu 8x4m?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Damir,
radi se o članku 3. stavak 3. Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama koji predviđa ozakonjenje građevina u funkciji zgrade koja se ozakonjuje. Nije obaveza ozakoniti iste, no sigurno je preporučljivo to učiniti,osim ako ne razmišljate o uklanjanju navedene građevine i ako se ne želite izlagati riziku.
Ipak obzirom da je bazen još uvijek manji od 100m2 neće biti problema ako isti poštuje parametre prostornog plana i naravno bilo bi dobro za njega imati prateći glavni projekt u skladu sa izvedenim stanjem.
lp
sandra kaže
Molila bih Vas savjet dali mogu i kako legalno izraditi drvenu kućicu tipa kiosk do 12 m2 na privatnoj parceli koj nije u građevinskom pojasu. Dali moram projekt takve kućice zatražit od arhitetonskog biroa. Objekt bi trebao služiti za suvenirnicu ili barem kao spremište za sportsku opremu.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Sandra,
treba projekt svakako i dozvola. Ukoliko prostor ne dozvoljava gradnju tu bi moglo doći do problema i ne biste mogli graditi.
Ines kaže
Poštovani,
obiteljska kuća ima prizemlje, kat i krov. Na katu bismo htjeli proširiti postojeći balkon u terasu od cca 16 m². Zanima me što od papira moramo izvaditi i koji su nam daljnji postupci?
Hvala.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
svakako treba napraviti projekt (arhitektura, statika) i ići na dozvolu za rekonstrukciju (nadogradnju). Nedavno je na snagu stupio novi Zakon o gradnji te na žalost postupci i procedure oko izdavanja novih dozvola još nisu potpuno jasni te ne bi bilo loše pričekati otprilike do Ožujka kada bi svi referenti bili spremni za izdavanje dozvola po novom zakonu.
Zeljko kaže
poštovani, imam rješenje o izvedenom stanju za svoju kuću. sada bi trebao napraviti nadstrešnicu iznad ulaznih vrata, koja bi bila odprilike 2×2, s tim da bi napravio od betona oluke s dvije strane a s treće strane prema susjedima bi zatvorio zid, da li je to moguće bez ikakve dozvole s obzirom na pravilnik o jednostavnim građevinama, ispada da mi ne treba nikakva dozvola jer se radi o nadstrešnici 4m2, mući me taj zatvoreni zid jer nigdje ne piše sto točno znači konstruktivno povezana s zgradom i od čega mora biti ta nadstrešnica, hvala!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Željko,
konstruktivno povezana znači da se može naslanjati na kuću. Ranije su bile prihvaćane samo samostojeće nadstrešnice. Poteškoća kod vas bi mogla biti otvorenost, jer nadstrešnica načelno može biti samo zatvorena na strani gdje se naslanja na zgradu, u suprotnom bi se radilo o zatvorenom (natkrivenom) prolazu. Jednoznačno tumačenje bi svakako bilo dobro potražiti u vašem odjelu za graditeljstvo.
lijepi pozdrav
jelic kaže
Postovani, trebao bih uz kucu dozidati kotlovnicu, drvarnicu i prostoriju za alat , po starom zakonu to je se moglo graditi bez gradjevinske dozvole kao “pomocni objekat” interesuje me sta sve treba po novom zakonu. Unaprijed Hvala.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
trebati će građevinska dozvola koja bi se trebala moći ishoditi nadajmo se jednostavnije nego do sada. Svakako, ako nije hitno pričekajte da se referenti još malo uhodaju sa novim zakonom i da se pokrene sustav e-dozvole.
Marija Pen kaže
Poštovani,
na poljoprivrednom zemljištu nalazi se drvena alatarnica dimenzije max. 4 m2 složena prije cca. 25 godina
Da li za to trebaju neke dozvole ( služi isključivo za odlaganje manjeg alata ) na tom poljoprivrednom zemljištu još ima samo drveni “poljski toalet” koji je udaljen od alatarnice. Kuća ne postoji.
Hvala i lijep pozdrav!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
Objekti do 10m2 se ne evidentiraju u katastru (osim ako nisu od posebne važnosti ili za stanovanje), no to ne znači da za njih ne treba dozvola. Sve gradnje i građevinski radovi koji ne trebaju dozvolu opisani su u pravilniku o jednostavnim građevinama.
Lijepi pozdrav
Marko kaže
Poštovani!
Želio bih na postoječu obiteljsku kuču nadogradit nadstrešnicu,
Dotična bi imala funkciju krova nad autom….ili ti garaže…..dimenzija nekih 2.5 x 4.5 m tlocrta
Da li je potrebna kakva dozvola il slično…i smije li se nečim pritvorit ostale 3 strane….tipa ceradom il nečim sličnim,ne mislim zidat zidove,več princip ko što imaju današnje svepopularne zatvorene terase po kafičima.
Puno hvala i LP
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Marko,
prema pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima nadstrešnice do 15m2 ne trebaju dozvolu čak i slučaju kada nisu samostojeće već se vežu na kuću.
Isti pravilnik dozvoljava i stavljanje prozirnog elementa pročelja kako ste naveli, dakle bez zatvaranja zidanjem zidova.
lijepi pozdrav
Nada Mojsoska kaže
Postovani,
Moja kuca na moru ( selo Zavalatica, na otoku Korcula ), poseduje gradjevinsku dozvolu
( kuca izgradjena 80-tih godina )!
Koko je fasada i drvenerija propala, zelim da kucu rekonstruisem, oblozim stiroporom i zamenim drvene prozore sa plasticnim !
U pravilniku o jednostavnim gradjevinskim radovima, u clanku 3, pod tockom 4 , pise, da se mogu
“dodavati prozori, vrata i prozirni elementi procelja”
Zanima me sta se podrazumeva pod ” prozirni elementi procelja” ?
Naime, kuca je smaknuta po dubini za cca 1,5 m, pa bi zelela da to “smaknuce” izravnam sa staklenom povrsinom, da bi dobila ravnu povrsinu fasade, okrenute prema moru!
Da li se to smatra “prozirni deo procelja ?
Unapred hvala na odgovoru.
Pozdrav
Nada Mojsoska
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Nada,
pod prozirnim elementima pročelja smatra se svakako ostakljenje. Dakle postavljanje stakla, pa čak i prozirne plastične cerade gdje nema drugih građevinskih radova, zidanja i sl., ulaze u navedenu kategoriju.
lijepi pozdrav
Davor kaže
Poštovani interesira me u masleniku mislim da nije građevno zemljište iako ja susjed napravio kuću koju ja sad legalizirao ja planiram napraviti objekat u betonskim blokovima sa kosim krovom max visina 2,4m a min visina 2m i površine cca 15 kvadrata za držanje alata da li je potrebna dozvola za to tu nema struje i vode iako susjed sad dobiva struju
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Davor,
bez obzira što je susjed legalizirao vama je potrebna građevinska dozvola.
lp
Višnja Vukotić kaže
Poštovani
Da li je moguće postaviti tipski montažni objekt 10-12 m2 na pomorskom dobru koje je pod koncesijom pomorsko sportske udruge (sportska luka), a služilo bi za odlaganje sportske opreme.
Hvala
Višnja
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Višnja,
pomorsko dobro je vrlo osjetljivo područje i bilo kakva gradnja je tu najčešće strogo zabranjena. Ipak bi vam savjetovali da se za konkretan slučaj raspitate u odjelu za graditeljstvo vaše Općine.
lijepi pozdrav
Anita kaže
Poštovani,
htjela bih do kuće nadozidati prostoriju 10 m2 koja bi sluzila kao spremiste za alat i kao kotlovnica (naslonjeno na kuću). I isto tako napraviti samostojeću nadstrešnicu za 2 auta. Recite mi da li trebam gradjevinsku dozvolu i koja je procedura za to.
Hvala
Lijepi pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Anita,
ukoliko bi nadodavali jednu prostoriju na postojeći legalan objekt za to je potrebna građevinska dozvola. Nadstrešnice do 15m2 čak i ako su naslonjene jednim dijelom na kuću mogu se izvoditi bez dozvole.
Neslužbeno se najavljuje da će sa novim pravilnikom o jednostavnim građevinama biti moguće graditi pomoćne objekte do cca 50m2 koji su na istoj čestici kao osnovni objekt. Pravilnik je trenutno u izradi.
lijepi pozdrav
Dragan kaže
Poštovani,
U stanu kojem živimo imamo terasu od neki 20-ak kvadrata na trećem katu zgrade.
Istu bi voljeli natkriti nadstrešnicom bez zatvaranja sa strane. Iz pravilnika se vidi da nadstrešnica smije iznositi najviše 15 m2. Zanima nas da li se to odnosi na privatne kuće ili i na stambene zgrade. Također bi vas zamolili odgovor što napraviti ukoliko bi površina nadstrešnice iznosila preko 15 m2, odnosno da li bi se za istu mogla dobiti dozvola?
Unaprijed hvala na odogovoru.
Lijepi pozdrav.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
navedena odredba odnosi se na nadstrešnice koje se vezuju i uz privatne kuće i uz stambene zgrade. Radi se o nadstrešnicama koje su samostojeće na čestici ili se dijelom naslanjaju na zgradu. Ipak treba paziti na sljedeće: Navedeno se ne odnosi na natkrivanje terasa na zgradi već se isključivo radi o nadstrešnicama na tlu. Kada se terasa na zgradi natkrije tada se povećava kvadratura i volumen zgrade jer se radi o povećanju koeficijenta terase.
Drugim riječima za takve zahvate potrebna je suglasnot stanara i građevinska dozvola. Dozvola se može dobiti eventualno, ako čestica nije već maksimalno izgrađena, što je pak rijedak slučaj kod zgrada koje su rađene za tržište. Investitori su u takvim slučajevima najčešće već iskoristili dopušteni maksimum tako da se ne može više ništa nadodavati. Logično je, da su mogli, oni bi tu terasu već natkrili da se stan bolje proda.
Na žalost navedeno vam vjerojatno baš ne ide u prilog, iako će svi koji su ranije natkrivali i zatvarali terase i podnijeli zahtjev za legalizaciju u roku, biti u mogućnosti navedeno i legalizirati.
lijepi pozdrav
Dragan kaže
Hvala na odgovoru.
Pozdrav.
marjur kaže
Posjedujem poljoprivrednu parcelu na građevinskom području predviđenom za gospodarsku zonu i zanima me da li na njoj mogu sagraditi poljsku kućicu za držanje poljoprivrednog alata?
Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
ukoliko je područje građevinsko, gradnja je svakako moguća. Uz dozvolu naravno. Za više informacija potrebno je svakako informirati se kod nadležnog tijela graditeljstva u vašoj Općini.
lp
Goran kaže
Poštovani
Zakon o jednostavnim građevinama definiraa da se nadstrešnica do 15m2 može graditi bez dozvole. Mene zanima da li je po tom tumačenju zakona dozvoljeno graditi dvije ili više, potpuno odvojene nadstrešnice, svaka manja od 15m2.
Na primjer dvije po 14 m2.?
Hvala i lp
Goran
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Goran,
legitimno pitanje. Rijetko kada je slučaj da netko gradi dvije vrtne sjenice na čestici gdje je osnovna kuća, no za nadstrešnice bi to mogao biti slučaj. Naše je mišljenje da bi svaku nadstrešnicu trebalo gledati zasebno i da bi ih moglo biti više manjih od 15m2. Ipak, iz prakse nam je poznato da su neki referenti zbrajali kvadrature nadstrešnica da ne prelaze 15m2. Svakako bi za službeni odgovor trebalo ipak upitati Ministarstvo graditeljstva.
*Ažurirano 19.12.2014.: Unatoč oprečnim tumačenjima jedinica lokalne samouprave, stav je Ministarstva da se na čestici može izvesti više nadstrešnica ili pomoćnih objekata dok god se poštuju parametri prostornog plana (udaljenost od međe, izgrađenost,, Kis itd.)
lp
marija kaže
Postovani, htjeli bi izgraditi garazu povrsine 25m2, pa me zanima jel treba gradevinska dozvola i koji je nacin ishodenja. Hvala!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
da u ovome trenutku je potrebna građevinska dozvola. Što znači da bi trebalo prvo provjeriti da li se smije graditi i pod kojim uvjetima, te potom napraviti projekt i ishoditi dozvolu.
Svakako bi željeli napomenuti da je u postupku izrade novi pravilnik o jednostavnim građevinama koji će možda omogućiti građenje pomoćnih objekata do 50m2 bez dozvole, no i dalje bi trebao projekt. Tako da možda ne bi bilo loše još malo pričekati.
lijepi pozdrav
ante kaže
u dvorištu bih gradio pomoćnu zgradu za alat, dimenzija 5×3 m. kakva je procedura i postupak da sve bude legalno? pozdrav
Dizajn et cetera kaže
POštovanje,
trenutno je za takve vrste objekata potrebna građevinska dozvola. Što znači da treba provjeriti uvjete gradnje, napraviti projekt i tražiti dozvolu od tijela graditeljstva vaše općine. Ipak postoje najave da bi pomoćni objekti do 50m2 uskoro mogli ući u kategoriju jednostavnih radova za koje neće trebati dozvola no i dalje će trebati projekt i naravno da se izvedu u skladu sa pravilima struke i u skladu sa parametrima prostornog plana.
lp
Josip kaže
Pozdrav,
u vezi s novim pravilnikom, koji je još u postupku izrade me zanima što bi to značilo za pomoćnu zgradu veličine 16m2 koja bi bila vezana na zgradu, za koju ne treba građevinska dozvola jer je bila izgrađena prije 1968 godine. Za to imamo potvrdu od katastra.
Članak 4.
Bez građevinske dozvole, a u skladu s glavnim projektom može se graditi:
1. Pomoćna građevina koja se gradi na građevnoj čestici postojeće zgrade za potrebe te
zgrade i to:
– pomoćna zgrada koja ima jednu etažu do 50 m² tlocrtne površine,
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Josip,
obzirom da je pravilnik još u izradi ne znamo što on donosi, no pomoćni objekti bi se mogli tretirati kao i pomoćni objekti u legalizaciji, osim što će po svemu sudeći morati biti na istoj čestici kao zakoniti objekt (po dozvoli ili iz 1968), u čijoj su funkciji i što će se morati izvesti u skladu sa parametrima prostornog plana (udaljenosti od međa, izgrađenost parcele itd.)
lp
Aleksandar kaže
Poštovani, do koje visine se smije vršiti nasipavanje dvorišta zemljom, i sličnim materijalima ? Pitam zato što je susjed nasipao svoje dvorište sa zemljom i kamenom do te mjere da je sad višlji za nekih 35-40cm u odnosu na moje dvorište. Tako da sad za kišnog vremena dolazi do probijanja oborinske blatne vode u moje dvorište i bunar. Unaprijed hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Aleksandar,
U vašem slučaju bi se trebali vrlo vjerojatno referirati na Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Pogledajte članak 110.
lp
liva kaže
Poštovanje,
Naša kuća ima sve potrebne dozvole i uz nju je naveden pomoćni objekat cca 25 m2,kojeg bi mi sada renovirali,ali i malo prosirili max do 40 m2.Da li za to treba kakva dozvola ili projekat?Pomoćni objekat je na međi s tuđom česticom al bez obzira na to ima sve potrebne dokumente,ne znam dal bi po ovom pitanju moglo biti problema?
Unaprijed hvala!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Iva.
od prije par dana dozvoljava se izgradnja pomoćnih zgrada do 50m2, bez dozvole ali sa glavnim projektom i u skladu sa prostornim planom. Više o tome u našoj zadnjoj objavi
lp
Damir kaže
Postovani,
Da li je moguce na poljoprivrednom zemljistu izgraditi montaznu kucicu do 20-30m2, 2.30 m visine?
Lp
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje g. Damir,
moguće je, ali sa dozvolom i to jedino ako je površina poljoprivrednog zamljišta minimalno 3Ha, a zgrada u funkciji OPG-a ili za potrebe seoskog turizma ili registriranog poljoprivrednog obrta. Više u Zakonu o prostornom uređenju u članku 48. stavak 2 podstavak 8
lp
Nikolina kaže
Poštovani,
na poljoprivrednom zemljištu (na kojem imam vrt i voćnjak) dimenzije 40x60m htjela bih imati ostavu za alat i kućicu gdje bih se sklonila u hlad. Je li još uvijek u statusu pretpostavke da će se za poljoprivredne poljske kućice omogućiti gradnja bez posebnih dozvola? Kakve su mi sada mogućnosti da ostvarim naum? Mogu li postaviti drvenu montažnu kućicu i kojih dimenzija?
Dizajn et cetera kaže
POštovanje gospođo Nikolina,
za sve kućice pa i montažne i dalje je potrebna je dozvola. Dozvola ne treba samo za pomoćne zgrade koje su na istoj čestici gdje je i osnovna zgrada u čijoj su funkciji.
MARKO kaže
POŠTOVANJE,
radi se o obiteljskoj kući p+2, želio bi napravit novu terasu na 1 katu koja bi “stajala” na 6 ili8 betonskih stupova ,veličine 15-16 m2. Da li mi treba kakva dozvola ? Puno vam hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Marko,
svakako je potreban projekt i građevinska dozvola za rekonstrukciju.
lp
zoki kaže
Postovani,
Nasa terasa se veze na kucu (po nacrtu ).,Zelimo je prosiriti za nekih 15,m2,i uz nju sagraditi pecenjaru do 1.5 m. Dali trebamo dozvolu i dali se terasa moze na bilo koji legalan nacin zatvoriti?
Zahvaljujem na odgovoru.
Lp
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
svakako treba projekt i dozvola jer se mijenjaju koeficijenti terase, a samim time i brutto površina objekta.
lijepi pozdrav
Franic kaže
Postovanje
Gradio bih drvenu supu oko 40m2, na istoj parceli na kojoj su kuca i jedan pomocni objekt koji su legalizirani.Zanima me koji je postupak,gradjevinska dozvola, projekat, itd,? I koliko to od prilike kosta?
Unaprijede zahvljujem na odgovoru
Lp
Franic Zoran
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Zoran,
kao prvo isprika na čekanju. Za pomoćni objekt poput vašeg potrebno je napraviti glavni projekt i nije potrebna građevinska dozvola. Nužno je da i čestica nije već preizgrađena.
Ukratko cijena glavnog projekta za pomoćne građevine kreće se između 4.000 do 4.500kn +pdv, u što je uključena arhitektura i statika. Prije početka gradnje potrebno je i ishoditi posebne uvjete što bi koštalo još 500kn +pdv, osim ako ne biste vi obavljali taj dio, što naravno možete kao investitor.
lijepi pozdrav
Zlatko kaže
Poštovani,
Zanima me da li za pomoćni objekt u funkciji postojeće zgrade, za koji ne treba dozvola ali treba Glavni projekt, isti mora izraditi ovlašteni građ. stručnjak ili to možemo samostalno izraditi bez ovjere.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
glavni projekt svakako mora napraviti ovlašteni projektant poštujući norme struke i parametre prostornog plana.
lovak kaže
Poštovani,
Smijem li uz rub svoje parcele koja je poljoprivredna ali je udaljena od prvih urbaniziranih kuća 26 m, napraviti betonski zid visine cca 30 cm kako bi odvojio svoju od susjedne parcele?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
kod jednostavnih građevina bitne su dvije stvari, a to je Pravilnik o jednostavnim građevinama i Prostorni plan. Drugim riječima ako je nešto dozvoljeno graditi bez dozvole po Pravilniku, potrebno je još provjeriti da isto nije onemogućeno prostornim planom.
Npr. nerijetko se u prostornom planu propisuje kolika je maksimalna dozvoljena visina zida u određenom području. Načelno na poljoprivrednim zemljištima nema ograničenja za ograde no svakako provjerite kakva je situacija sa ogradnim zidovima. Sve to možete saznati u odjelu za graditeljstvo vaše Općine.
lijepi pozdrav
xxdesign kaže
Poštovani,
čitam zakon i više mi ništa nije jasno…
Pitanje je:dali uz postojeći obiteljski objekt (kuća)koja je legalno izgrađena i cijela parcela je građevinska
možemo izgraditi konobu površine 20-30m2 (jedna etaža)bez građevinske dozvole(pored te kuće )?
Koje dozvole moramo tražiti i što nam točno treba prije gradnje /i gdje se sve to traži?
Zahvaljujem
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Jasmina,
u vašem slučaju, za konobu do 50m2 tlocrtne površine koja bi bila na čestici legalne zgrade i u funkciji te zgrade ne treba građevinska dozvola, no potreban je glavni projekt. U principu se moraju poštovati svi zahtjevi za građenje koji bi bili potrebni i za dozvolu no oslobođeni ste od tog administrativnog puta, podnošenja zahtjeva, čekanja i ishođenja građevinske dozvole.
Prva vaša stanica je dakle ovlašteni arhitekt koji će procijeniti što se, koliko i pod kojim uvjetima može graditi. Na temelju potrebnog vam se da ponuda i može se krenuti u izradu glavnog projekta po kojem će biti izvedeni radovi.
Kada se objekt završi predaje se zahtjev za izdavanje Uporabne dozvole tijelu graditeljstva te se nakon dobijene Uporabne objekt može upisati u katastar.
nadam se da smo pomogli. Lijepi pozdrav
tINA kaže
Poštovani,
imamo kuću koja je prošla legalizaciju, u dvorištu iste kuće ali par metara dalje od glavnog objekta napravila bi studio apartman od 25m2. Zanima me da li je za to potrebna geađevinska dozvola, odnosno od kuda krenuti.
Srdačan pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Tina,
obzirom na namjenu taj objekt će trebati ići na dozvolu. Prvi korak je svakako po nama arhitekt gdje će te provjeriti može li se graditi i na koji način, te potom tražiti posebne uvjete, napraviti glavni projekt i zatražiti dozvolu.
Uskoro ćemo nadam se napisati malo opširnije o ishođenju dozvole.
lp
mali kaže
Poštovani!
Moze li se na poljoprivrednom zemljistu dobiti dozvola za gradnju,ako na susjednim zemljistima postoje 4 male vikendice,također na poljoprivrednom zemljistu, koje su zakonom o legalizaciji dobili građ. dozvole?
Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
ne može, osim ako se ne promijeni prostorni plan koji će dozvoliti gradnju.
lijepi pozdrav
ivana kaže
Poštovani,
molim Vas za informaciju. Izgrađena kuća imala je građevinsku i lokacijsku dozvolu, međutim dokumentacija je predana u postupak legalizacije radi okolnih objekata naknadno izgrađenih – sjenica.
Budući da još čekamo rješenje, da li možemo bez posebnih dozvola početi sa izgradnjom bazena na parceli i zida/ograde oko parcele, odnosno da li su potrebne dozvole ili neka druga dokumentacija za navedeno.
Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Ivana,
potrebna je izvjesna dokumentacija i poštivanje određenih pravila kod izvedbe bazena, iako se za bazene manje od 1oom2 ne izdaje građevinska dozvola. Obzirom da nismo radili legalizaciju za vas, nemamo jasan uvid u slučaj stoga bi bilo najbolje provjeriti sa uredom koji vam je radio dokumentaciju.
Nenad Samardzic kaže
Postovani
Kuca mi se nalazi na poprilicnoj strmini i da bih mogao iskoristiti dvoriste trebam napraviti najmanje dvije skarpe od cca 3 metra visine. Ukoliko bi ih radio od hespo elemenata odnosno bez betoniranja treba li dozvola i projekt.
Pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Nenad,
u Pravilniku o jednostavnim građevinama se ne navodi način izvedbe potpornog zida već isključivo da je za potporni zid visine veće od 1m, potreban Glavni projekt. To bi se po svemu sudeći odnosilo i na vaš slučaj jer taj zid mora ispuniti svoju funkciju bez da se itko ugrozi i da se izvede u skladu sa pravilima struke. Građevinska dozvola nije potrebna, no potreban je znači glavni projekt.
lp
Zorana kaže
Poštovanje,
Moj otac je u posjedu zemljišta 968m2 na otoku koje se vodi pod pašnjakom, udaljeno cca 150 m od mora. Zanimlo bi me dali je moguce tu dovesti nekakvu mntažnu kućicu cca 20-25m2, i dali su kakve dozvole potrebne za to? Ako da, koje?
Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
na žalost u vašem slučaju ne smijete ništa graditi na navedenoj površini. Postoje određene iznimke za objekte poljoprivrednog gospodarstva, seoskog domaćinstva ili potrebe poljoprivrede, no u takvim slučajevima minimalna veličina zemljišta mora biti barem 3 ha.
lijepi pozdrav
Luka kaže
Poštovanje,
Prije nekoliko dana sam napravio stope za nadstrešnicu (limenu garažu) dimenzija 4,60 x 3,40 (15,62 m2), misleći da je dozvoljeno graditi jednostvane građevine do 16 m2. Danas sam saznao da je bez građevinske dozvole dozvoljeno graditi do 15 m2. Garažu još nisam smontirao, jer sam u nedoumici kakve bi mi probleme u budućnosti moglo stvoriti 0,62m2 koje sam prekoračio. Da li bi dobio kakvu novčanu kaznu zbog toga, ili bi samo morao legalizirati montažnu garažu? Što da radim? Da malo smanjim dimenzije, recimo na 4,40 x 3,40 (14,96 m2) ili da primjerice sačekam novi pravilnik o jednostavnim građevinama u kojem, kako ovdje čitam, će se pomoćni objekti moći graditi do 50 m2?
Zahvaljujem i srdačno Vas pozdravljam.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Luka,
najbolje bi bilo smanjiti dimenzije da se svede u 15m2 koliko je dozvoljeno za nadstrešnicu. Za nadstrešnicu tih dimenzija ne treba ni dozvola ni glavni projekt.
Ukoliko se radi o pomoćnoj zgradi ona je već sada dozvoljena do 50m2 bez dozvole, no potreban je glavni projekt, te se na koncu ishodi i uporabna dozvola i vrši upis u katastar. Sve navedeno znatno usložnjava i poskupljuje cijelu priču.
Dakle preporuka je nadstrešnica do 15m2, naravno ako to zadovoljava vaše potrebe.
lijepi pozdrav
Dragan kaže
Poštovani, budući je stupio na snagu novi pravilnik o jednostavnim građevinama molim vas tumačenje sljedećeg, a vezano je za gradnju nadstrešnice:
Stari pravilnik je definirano:
Bez akta kojim se odobrava građenje i lokacijske dozvole te bez glavnog projekta, može se graditi:
Vrtna sjenica, slobodnostojeća ili sa zgradom konstruktivno povezana nadstrešnica,
tlocrtne površine do 15 m² na građevnoj čestici postojeće zgrade;«.
Novi pravilnik definira:
Bez građevinske dozvole i glavnog projekta može se graditi:
Slobodnostojeća ili sa zgradom konstruktivno povezana nadstrešnica,
tlocrtne površine do 15 m², izvan tlocrtnih gabarita postojeće zgrade.
Budući se radi o stručnim terminima molim vas odgovor da li se sada po novom pravilniku može graditi nadstrešnica na 3 katu zgrade (zadnji kat) koja bi bila površine do 15 m2 i da li je za istu potrebna dozvola.
Ista bi bila građena od drvenih greda, naslonjena na zid, pokrivena prozirnim lexanom bez zatvaranja sa strane i bez pretvaranja u stambeni prostor. Jednostavo da se terasa zaštiti od kiše i spriječi eventualno prodiranje vode u susjedov stan ispod terase.
Pozdrav.
Dok kaže
Poštovanje,
Pročitao sam sve komentare – ali nisam uspio nači odgovor na ono što mene brine.
Što se smatra “nadstrešnicom” do 15m2? Da li ta nadstrešnica smije imati svoje 3 stranice povremeno zatvorene nekim u potpunosti pomičnim vratima? Da li ta nadstrešnica smije imati biti zatvorena nekom ceradom, kavezom željeznim ili drvenim letvicama koje imaju međusobni razmak?
Jasno mi je da mora biti na zemlji, smije biti uz kuću – ali što smije/ne smije biti s drugim stranama nije definirano. Bar nisam našao definiciju i moguća ograničenja.
Idealno bi je zatvorio nekim pokretnim vratima – koja omogućavaju jednostavno otvaranje/zatvaranje u potpunosti ostale 3 strane. Možda cerada – koja nije u tehničkom smislu nikakva nosiva pregrada ili pregrada u bilo kom smislu. OSB ploće, rešetkasta drvena konstrukcija, čelični kavez ili ograda na tim stranama – isto tako ne čini građevinu. Kvalificiraju li takve dogradnje u zakonskom smislu moju nadstrešnicu u nešto drugo?
Što bi to “drugo” formalno-pravno bilo? Gdje je tu granica koja povlači crtu nakon koje moja “nadstrešnica” postaje “dodatna građevina”?
Unaprijed hvala na odgovorima napitanja.
LP,
Dok
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
obično se takvi zahvati podrobnije opisani, nalaze u prostornim planovima Općina. Tako je negdje dozvoljeno imati nadstrešnicu zatvorenu sa jedne, negdje sa dvije pa čak i tri strane. Dakle konzultirati prostorni plan ili odjel za graditeljstvo nadležne Općine.
nevia kaže
poštovani,
namjeravamo izgraditi bazen dimenzija 9×4 m. kako bi bazen bio poluukopan, moze li se izvesti poploceni prostor, na nacin da se nasujipa tlo oko bazena, do visine 1m iznad postojeceg tla. s obzirom da zakon kaze da se mogu graditi potporni zidovi do visine metra, je li za to suncaliste potrebno ishoditi gradjevinsku dozvolu, ako je ukupna povrsina bazena i suncalista veca od 100m2.
unaprijed hvala
lijepi pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
bazen i njegovu tlocrtnu površinu treba gledati zasebno. Ostalo se odnosi na uređenje terena.
Ivan kaže
Poštovani,
Posjedujemo vikend kućicu iz 1981 koja se nalazi u negrađevnoj zoni, prizemlje 20m2 + potkrovlje (cca 40 m2). Prije 7 godina otac je izgradio prizemlje 5X6 m nastavak kućice te tu stao (gornju ploču je završio, ali objekt nije završen). Cjelokupan objekt je u fazi legalizacije prema postojećem stanju. Mene zanima može li se po završetku legalizacije podignuti krovište na noviji izgrađeni dio i spojiti krovište s starijim objektom kako bih imao koliko toliko kompletan objekt? Ako da, kolika je max. moguća visina nadozida krovišta?
Unaprijed hvala na odgovoru.
Toni
Dizajn et cetera kaže
POštovanje gospodine Toni,
obzirom da niste naš klijent i kako nemamo uvid u vaš slučaj ne možemo vam na žalost dati konkretan odgovor već bi to svakako trebali saznati kod ureda koji vodi vaš postupak.
lijepi pozdrav
tihomir kaže
Poštovani!
Zanima me podizanje zatvorenog pčelinjaka 8×2,5m na poljoprivrednom zemljištu!
Ako sam dobro upučen konstrukcija za pčele ne podlježe dozvoli i glavnom projektu?
Koji dokumenti i dozvole če mi ipak trebati?
Hvala na odgovotu!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Tihomir,
tako je. Prema Pravilniku o jednostavnim građevinama za pčelinjak nije potrebna ni dozvola ni glavni projekt. Svakako je još dobro provjeriti u prostornom planu vaše Općine da nema eventualno nekih ograničenja ili parametara po tome pitanju.
Luka kaže
Poštovani,
posjedujem građevinsko zemljište od 209 m2 u Privlaci kod Zadra. Na zemljište bi htio postaviti mobilnu kućicu od 30-40 m2. Zanima me da li su potrebne kakve dozvole?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
neovisno o tipu konstrukcije za sve zgrade, osim za pomoćne do 50m2 na čestici osnovne zgrade, potrebna je dozvola.
Marija kaže
Poštovani,
Zanima me mogućnost izgradnje garaža ili natkrivenih nadstrešnica za parking na zemljištu u gradjevinskom području površine 180 m2 za 3 suvlasnika u idealnom dijelu. Ako postoji mućnost što je potrebno ishoditi od dozvola.
Unaprijed hvala na odgovoru.
Lijep pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Dobar dan,
u vašem slučaju potrebno bi bilo svakako ići na građevinsku dozvolu, što znači napraviti i glavni projekt. Put do dozvole se nešto promijenio od 1. siječnja 2014., a kako to danas izgleda pokušali smo što bolje ilustrirati na našoj osnovnoj stranici pod naslovom Put do građevinske dozvole
lijepi pozdrav
Velimir kaže
Dobro večer,
posjedujem poljoprivredno zemljište (pašnjak) na kojem se nalazi legalizirano spremište od 30 metara kvadratnih. Za moje poljoprivredno zemljište grad nema urbanistički plan. Zanima me da li je moguće postaviti drvene kućice bez betonskih temelja i da li se u tom slučaju mogu iznajmljivati ili da li postoji mogućnost iznajmljivanja terena u cijelosti s kućicama ako se mogu postaviti?
Unaprijed hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
za poljoprivredna zemljišta postoje neke iznimke kada se rade objekti za namjene agro-turizam, OPG ili npr. kušaonice za vino, vinski podrumi, pa ponekad čak i smještaj za spomenute vidove sadržaja, no za takve zahvate trebati ćete svakako provjeriti u odjelu za graditeljstvo vaše Općine.
DarkoV kaže
Poštovani,
zanima me do koje veličine može biti sjenica i da li smije biti ustakljena. Isto tako da li se može ustakliti terasa od 15m2, trakasti temelji nasuta kamenom, tako da se vodi kao staklenik samo što bi jedna strana bila naslonjena na kuću?
Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
sjenica kao i nadstrešnica može se izvesti do 15m2 bez građevinske dozvole. Ostakljenje bi se Prema pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima moglo voditi kao umetanje prozirnog elementa pročelja, za što nije potrebna građevinska dozvola, ali je potreban glavni projekt. Bitno je da se radi o prozirnom elementu pročelja koji nije prozor ili vrata.
lijepi pozdrav
Dragan kaže
Poštovanje
zanima nas dali je potrebna dozvola i koja procedura za produzenje boravka..vanjske mjere dogradnje bi bile 4.9x3m(14.7m2) nalazimo se u Pakracu. Unaprijed hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
radi se o rekonstrukciji gdje između ostalog povećavate svoju kuću i svakako je potrebna dozvola. Procedura ide po principu procjene da li je nadogradnja dopuštena, pa preko upita tijelu graditeljstva, izrade glavnog projekta, sve nekako kako smo opisali i u našem postupku 10 koraka do dozvole.
Tihana kaže
Poštovani,
Imam kafić kapaciteta cca 50-ak m2. Uz kafić imam terasu koju koristim samo ljeti. Došla sam na ideju da na toj terasi napravim drvenu konstrukciju i zatvorim je u staklo i spojim se sa već postojećim prostorom tako da to sve bude jedan kafić, dok će se ljeti moći maknuti ta stakla. Ta terasa ima oko 45 m2.
Koji je tu postupak i treba li građ. dozvola za to te cijene otprilike tih dozvola
Hvala unaprijed
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Tihana,
potrebna je svakako građevinska dozvola, a postupak smo opisali pod: Put do građevinske dozvole
Mirjana kaže
Poštovani,
U srpnju 2014 bila sam u općini Rogoznica i tamo mi je rečeno da za nadstrešnicu do 15 m2 ne treba dozvola. Da materijal od koje se radi nastrešnica zakonom nije definiran.
Ja sam napravila betonsku nastrešnicu koja se naslanja na kuću i na dva AB stupa, od 12,16 m2.
Naravno “dobar” susjed me je prijavio, izišao je na teren građevinski inspektor. Inspektor me uvjerava da je to terasa a ne nadstrešnica. Za terasu trebaju stepenice a moja nastrešnica nema stepenice. Kada sam mu spomenula da prema NN 79/2014 za nastrešnicu ne treba dozvola rekao je da zakone pišu neznalice ( upotrebio je vrlo pogrdne riječi za Zakon i pravilnik).
Nakon 4 tjedna što sam razgovarala s inspektorom stiglo mi je Rješenje o rušenju , u roku od 120 dana moram ukloniti nastrešnicu..
Protiv tog rješenja nemam pravo na žalbu ali se može pokrenuti upravni spor.
Molim Vas savjet, što da radim? Kako inspektor može zaključiti da je to tesasa ako nema stepenica.
Molim da mi odgovorite na moj mail
S poštovanjem.
Mirjana
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Mirjana,
u Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima jasno piše da nadstrešnice do 15m2 ne trebaju građevinsku dozvolu, a ne trebaju ni glavni projekt. U vašem slučaju jedino je bitno kako je izvedena ta nadstrešnica. Ukoliko je na tlu tada dozvola i projekt nisu potrebni, no ukoliko je nadstrešnica na zgradi, npr. na nekoj terasi ili dijelu zgrade ispod koje je prostorija tada se više ne radi o nadstrešnici već o natkrivenoj terasi, koja trepi odrđeno statičko opterećenje, povećavam površinu zgrade i tu je dozvola potrebna.
Ukoliko vaša nadstrešnica ne služi kao ploča po kojoj se hoda i koja bi se koristila kao terasa bilo sa pristupom stepenicama ili vratima iz kuće koja izlaze na tu ploču, tada dozvola nije potrebna.
Nadam se da nismo zapetljali odgovor, no ukratko nadstrešnica mora biti na tlu. Kada je na zgradi ili kada se koristi kao ploča terase, potrebna je dozvola.
lijepi pozdrav
Goran kaže
Poštovani,
Zanima me da li se na poljoprivrednom zemljištu koje je u građevinskom području može graditi drvena kućica (kiosk) veličine do 10m2, plus drvena terasa bez krova veličine do 15m2, a ista bi služila za obrt, trgovinu i ugostiteljstvo. Ako može koje dozvole su potrebne i gdje iste pribaviti.
Unaprijed zahvaljujem.
Goran
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Goran,
Za građenje na poljoprivrednom zemljištu bitna je veličina parcele i namjena objekta. Tako npr. za objekt kojem je namjena OPG potrebno je imati česticu od min. 2 ha, a za objekt za vlastite potrebe min. 20 ha.
U jednom i drugom slučaju potrebna je građevinska dozvola koje izdaje tijelo graditeljstva vaše Općine. Više detalja u Zakonu o prostornom uređenju Članak 44. ili 48. za zaštićeno obalno područje mora.
lijepi pozdrav
stjepan kaže
Poštovani,
dosta su vam iscrpni i jasni odgovori na pitanja građana vezanih na građevinsku regulativu, pa vam šaljem i ja jedno konkretno pitanje.
Potreba mi je obiteljskoj kući sa građevinskom i uporabnom dozvolom, dograditi kotlovnicu i spremište bruto površine 20m2, i visine 3 metra (parapet ravnog krova). Dogradnja bi bila u prizemlju uz jedan vanjski zid kuće sa ulazom direktno izvana i iz kuće.
Pitanje je koja je administrativna procedura do početka gradnje i nakon završetaka gradnje i koji su cca troškovi tog “papirnatog” dijela!
u dosadašnjim postovima navodite da za slične objekte ne treba građevinska dozvola već samo glavni projekt ovlaštenog arhitekta. Što je sa geodetskim poslovima, treba li tu geodetski projekt (koji su uglavnom najskuplji dio priče)? da li su oni nužno potrebni samo za unos dograđenog dijela objekta u katastar temeljem snimke izvedenog stanja koji bi dokazivao sukladnost gabarita glavom projektu ili to nije sve!
unaprijed hvala na odgovoru
lp
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Stjepan,
hvala na komentaru i kvalitetnom pitanju. Dakle sama procedura gradnje pomoćnog objekta za slučaj kao što je vaš je vrlo slična proceduri kao i za gradnju sa dozvolom osim što se ne ovdje formalno ne ishodi građevinska dozvola. Ipak potrebno je napraviti glavni projekt i dobiti potvrdu javnopravnih tijela ako objekt ide na Uporabnu dozvolu. Potrebno je prijaviti početak radova i platiti komunalni doprinos koji dolazi na obračun po prijavi početka radova.
Geodetski projekt nije potreban za građevine koje ne idu na dozvolu, no po završetku radova ukoliko građevina (zgrada) ide na Uporabnu dozvolu, potrebno je napraviti geodetski elaborat za upis u katastar. Konačno obzirom da se za uporabnu dozvolu traži i izjava ovlaštenog inžinjera geodezije da je građevina smještena na čestici u skladu sa elaboratom iskolčenja, iskolčenje je svakako potrebno,a i poželjno.
josip kaže
Poštovanje!
Gradio bih sjenik na parceli na kojoj je kuća starija od 1968g. Da li je potrebna građevinska dozvola sjenika koji bi bio veći od 50m2, ako bi bio izgrađen od drveta, na drvenim stupovima ukopanim u zemlju, i otvoren sa tri strane, samo bi jedna strana bila zatvorena sa daskom.
Lijep pozdrav!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Josip,
ukoliko se radi o nadstrešnici za sklanjanje stoke i drugih životinja s prostorom zaklonjenim od vjetra zatvorenim s najviše tri strane, tada nije potreban ni projekt ni dozvola. Za druge detalje i opcije pogledati svakako Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima
lijepi pozdrav
Ivan kaže
Poštovani.
Molim vas da mi objasnite slijedeću situaciju.
Naime 2005 godine sam na osnovu izdane građevinske dozvole koja je po projektu trebala biti 8*9,50 metara izgradio kuću dimenzija 8*9 metara. Također sam na izgrađenu kuću sa prednje strane nadogradio natkrivenu terasu dimenzija 4*1,8 metara, a sa stražnje strane kuće 3*5 metara. Nisam nikad pravio uporabnu dozvolu,niti sam za navedenu kuću podnosio zahtjev za legalizaciju. Kuća je uredno ucrtana zajedno sa terasama i kao takva zajedno sa terasama vidljiva na Geoportalu. Sad me zanima mogu li imati problema zato što nisam podnio zahtjev za legalizaciju navedenih terasa.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
prema opisanom stanju kuća ima nezakonitosti koje bi svakako bilo poželjno ozakoniti. Ukoliko ste eventualno podnijeli zahtjev za neki drugi objekt u vašem vlasništvu bilo bi mudro i ovu kuću priključiti tome zahtjevu te navedeno ozakoniti.
lijepi pozdrav
Saša kaže
Poštovani,zanima me da li susjed moze sagraditi pečenjaru i kafic u neposrednoj blizini moje kuće a da nije pitao za suglasnost za to…Da li ima pravo meni zagađivati zrak i raditi buku..Zahvaljujem
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
Hvala na pitanju. Može ukoliko radi po građevinskoj dozvoli i u skladu sa prostornim planom koji propisuje što se i kako može graditi u vašoj sredini. Tijelo graditeljstva svakako mora Vas kao neposrednog susjeda pozvati na uvid u dokumentaciju, a ako se vi ne složite a sve se izvodi po Zakonu investitor će svejedno dobiti dozvolu.
snježana kaže
Poštovani, imam kuću u Zagrebu na kat, sa terasom od 60 m2, koja je na katu.Kuća nema građevinsku dozvolu, ali smo podnijeli zahtjev Kuća ima sve priključke i živimo u njoj..Željela bi otvoriti obrt proizvodnje začinskih biljaka u stakleniku, pa me zanima da li mogu staklenik izgraditi na terasi, a u garaži napraviti malu kuhinju za potrebe obrta i skladište.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
za bilo kakva zatvaranja na zgradi, uključujući i staklenike potrebna je dozvola. Inaće staklenici na tlu se najčešće mogu raiditi i bez dozvole, što je definirano Pravilnikom o jednostavnim građevinama i radovima članak 4. stavak 12.
lp
Dizajn et cetera kaže
Pitanja i komentari zatvoreni.
Mogućnost pitanja i komentiranja pod najnovijim objavama.