S dozvolom ili bez
Na našem portalu već je nekoliko puta postavljeno pitanje da li je potrebna građevinska dozvola za gradnju montažne kuće?!
Ovom prilikom ćemo još jednom pojasniti i otkloniti jednu od zabluda kako se tu radi o posebnoj kategoriji objekata za koje postoje neki posebni, drugačiji uvjeti za gradnju ili da primjerice uopće nije potrebna dozvola.
Montažne kuće i regulativa
Naime Zakon o gradnji ne poznaje termin montažne kuće, a nismo sigurni koja bi bila službena definicija iste iako se tu često aludira na izvedbe bez betona (?!), na drvene konstrukcije, prefabricirane (predgotovljene) objekte s tipskim projektima i slično.
Bez obzira na izvedbu nove kuće za stanovanje, bilo da se radi o drvenoj kući, kući od kamena, opeke, armiranog betona, 3D isprintanoj, ili slično, ta kuća mora biti projektirana i usklađena s Prostornim planom, te sa Zakonom o gradnji i podređenim mu propisima.
Drugim riječima, bez obzira na materijale i način gradnje, zgrada (kuća) za stanovanje mora ispunjavati današnje temeljne zahtjeve: mehaničke otpornosti i stabilnosti, energetske učinkovitosti, higijenske, protupožarne i druge. Procedura kao i za svaku gradnju kreće sa procjenom uvjeta gradnje na čestici. Slijedi izrada glavnog projekta, na koji se veže građevinska dozvola, gradnja i konačno uporabna dozvola.
[color-box] Građenje stambenih građevina, kao što je svima poznato dozvoljeno je na građevinskom zemljištu, ali iznimno i van građevinskog zemljišta (npr. poljoprivrednom) u slučaju da se raspolaže sa iznimno velikom površinom (min. 20ha) ili da se radi o namjeni seoskog turizma (min. 2ha ). [/color-box]
Građevine za koje nije potrebna dozvola
Obzirom da se “montažne kućice” nerijetko koriste kao nestambene tj. kao kućice za alat, garaže i sl. , tada skrećemo pozornost na postojanje Pravilnika o jednostavnim građevinama koji omogućuje gradnju takvih objekata bez dozvole, ali sa glavnim projektom. Radi se konkretno o pomoćnim objektima do 50m2 u funkciji i na zajedničkoj čestici osnovne zgrade.
U spomenutom pravilniku definiraju se i privremeni objekti za potrebe manifestacija, sajmova i sl.
*Dodatak od 30.7.2017. Obzirom na popularnost ovog članka napravili smo i kratku video prezentaciju:
Johnny kaže
Poštovani,
da li to onda znači da je moguće izgraditi klet/spremište u voćnjaku na površini poljoprivredne čestice od 2900m2 na kojem je zasađeno 1000 m2 voćnjaka?
Čestica je trenutno poljoprivredna ali prema informacijama koje imam može se preimenovati u voćnjak ukoliko je zasađeno minimalno 1000m2 voćnjaka jednostavnim zahtjevom u katastru i izlaskom na teren ovlaštene osobe koja to evidentira.
Nakon prenamjene zemljišta u voćnjak mogu izgraditi objekat veličine do 40 m2 (objekt je u mjestu Šćulac, općina Barilović ( kod Karlovca).
Da li mi je za to potreban glavni projekt ovlaštenog arhitekta, da li trebam zatražiti ikakvu dozvolu i od koga?
Lijep pozdrav!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
u gornjem tekstu smo opisali proceduru za izgradnju objekata za stanovanje. U vašem slučaju kako ste naveli radi se o objektu poljoprivredne namjene koji bi se gradio izvan građevinskog područja. Zakon o prostornom uređenju (čl. 44), dozvoljava gradnju izvan građevinskog područja, ako se radi o građevini namijenjenoj poljoprivrednoj proizvodnji. Osim spomenutog propisa potrebno je još provjeriti parametre prostornog plana vaše Općine i njegove odredbe u pogledu poljoprivrednih objekata (farme, poljske kućice, spremišta za alat itd.). Poljoprivredne građevine trebaju projekt i dozvolu osim ako se ne radi o specifičnim kategorijama koje su navedene u Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima.
Dozvolu izdaje tijelo graditeljstva vaše Općine.
lijepi pozdrav
Mirek kaže
Postoji li prasvilnik za dvorišne šupe i do koje veličine nije potrebna građevinska dozvola?
Ili se čak i za poljski WC traži projekt i sve ostalo da bi se dobila dozvola :)
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
postoji. Svi radovi i građevine za koje nije potrebno ishoditi građevinsku dozvolu nalaze se u Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima
U spomenutom pravilniku se specificiraju građevine i radovi za koje ne treba ni građevinska dozvola ni projekt, te građevine i radovi za koje ipak treba projekt, ali bez ishođenja građevinske dozvole.
lp
Tomislav Milutin kaže
Poštovanje , posjedujem obiteljsku kuću koja je na 1000 m2 okučnice , moje pitanje je , dali se može na okučnici napravit stambeni montažni objekt od 30 m2 . Te kakve bi bi bile potrebne dozvole . Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Tomislav,
radi se o dosta velikoj parceli što je već u samom startu pozitivno za daljnju moguću gradnju. No potrebno je provjeriti prostorni plan, postojeću izgrađenost i druge uvjete za moguću gradnju. Drugim riječima sama veličina čestice je samo jedan od uvjeta, na koji se nižu još primjerice koeficijent iskorištenosti (Kis), koeficijent izgrađenosti (Kig), postotak zelenila i drugo. Ukoliko je gradnja moguća tada vam je potreban glavni projekt i građevinska dozvola, obzirom da bi radili objekt za stanovanje.
lp
Darko kaže
Poštovani,
posjedujem građevinsku dozvolu za obiteljsku kuću, ali ne i za nadstrešnicu cca25 m2.
dolaskom arhitekta (dogovoreno preko Vas) utvrđeno je da umjesto podruma imam suteren i kao takav nije mi priznat, te mi je obračunat kao da nisam nikada imao nikakve dozvole za taj dio.
Postoji li kakva zakonska odredba koja regulira takvo stanje obzirom da sam kroz građevinsku dozvolu platio kvadrate tog podruma ili sada suterena.
Hvala na odgovoru
Dizajn et cetera kaže
Poštovaje gospopdine Darko,
nemamo podatak da ste naš klijent. Očito ste nas zamijenili sa nekim, jer mi smo arhitekti, a ne agencija koja posreduje.
Drugim riječima nemamo uvid u vaš predmet. Svi naši klijenti mogu nas dobiti na mail ili telefon direktno.
lijepi pozdrav
Sanja Njegač kaže
Poštovani, imam malo ne građevinsko zemljište koji se vodi kao vinograd. Nije mi jasno mogu li napraviti klijet do 12 kvadrata, montažno, drveno bez betonskih temelja? Koristila bi se za čuvanje alata, bačvi a imala bi jedan krevet i stol? Molim Vas odgovor. pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Sanja,
u prostornom planu vaše Općine potrebno je provjeriti koje su odredbe propisane za kućice za alat i sl. poljoprivredne objekte.
lijepi pozdrav
Senka kaže
Poštovanje,
da li je za nadstrešnicu tlocrtne površine 8,7 x 5,5 m za automobile u dvorištu zgrade potrebna građ. dozvola? Također, da li za postavljanje montažne garaže dim 6,0 x 3,0 m treba građ. dozvola?
Unaprijed hvala!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gđo Senka,
za jedan i drugi slučaj ukoliko se izvode na istoj čestici gdje se nalazi zakonita (postojeća) kuća, ne trebate ishoditi građevinsku dozvolu. Radi se o jednostavnim građevinama za koje je potreban jedino glavni projekt bez ulaženja u proceduru građevinske dozvole.
srdačan pozdrav
Toni kaže
Postovani,
imam parcelu od 3500m2 koja se nalazi u zelenom pojasu tj. nije građevno. Na njoj se nalazi objekat koji je sagraden prije nekakvih 50-ak godina i zakonom je legalan i prenamjenjen za turizam . Zanima me da li je moguce sagraditi nekakve pomocne objekte odredene kvadrature koji bi se mogli koristiti u svrhu stanovanja odnosno soba ? da li je moguce graditi stambene objekte na zelenim povrsinama u svrhu seoskog turizma i koje su sve opcije ?
Srdacan pozdrac
Dizajn et cetera kaže
Poštovani,
teško je odgovoriti na to pitanje bez uvida u prostorni plan iako generalno gledajući vrlo su male šanse ili gotovo nikakve da biste mogli graditi stambene objekte u takvoj zoni osim ako se ne radi o zamjenskom objektu na temelju već postojećeg zakonitog objekta. Za potrebe seoskog turizma uvjeti su fleksibilniji kao što se spominje gore u tekstu u slučaju gradnje na poljoprivrednom zemljištu ili primjerice obalnom pojasu. No svakako je bitno pogledati uvjete prostornog plana vaše općine.
lijepi pozdrav
ivan kaže
Postovanje
Imam jednu malu građevinsku cesticu povrsine cca 100m2.
Jeli mogu na nju ishodovati postavljanje mobilne kucice u svrhu turizma,velicicne 25-30m2?
I dali mi za to treba dozvola i jeli je uopce moguce dobiti posto je gradevinka cestica malena?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Ivan,
odgovor je da najvjerojatnije ne možete. No za sve specifićnosti potrebno je provjeriti prostorni plan Općine u kojoj se nalazite.
srdačan pozdrav
Luka kaže
Poštovanje,
imam građevinsko zemljište od 206 kvadrata na moru, zanima me da li se može postaviti mobilna kučica na zemljište. Pritom ne mislim na montažnu kuću nego na mobilnu sa kotacima koja se može u svakom doba maknuti.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Luka,
tu se ne radi o gradnji već bi isto mogli promatrati kao parkiranje, kampiranje ili ostavljanje auta ili kamp kućice na nekoj površini. To bi čini se prije bilo pitanje komunalnog reda.
lp
Didi kaže
Poštovani
Zanima nas koliko je potrebno posjedovati gradjeviskog zemljista za obiteljsku montažnu kucu-prizemnicu cca 90-100m2
Posjedujemo 250m2 i dali je moguče na tom zemljistu napraviti montažeu kucu. Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Dijana,
za montažne kuće vrijede ista pravila kao i za konvencionalnu gradnju. Mogućnost gradnje i potrebnu veličinu parcele potrebno je iščitati iz prostornog plana jer nema standardne mjere.
srdačno
Zoran kaže
Poštovani,
zanima me da li na građevinsko zemljište na otoku Pagu, općina Proboj, namjena zemljišta je T2/T3, a površina zemljišta je 800 m2 mogu postaviti mobilnu kučicu od 32 m2, odnosno koje dozvole moram sve ishoditi da bi legalno postavio gore navedeni objekt. Mobilna kučica ima projektnu dokumentaciju.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Zoran,
radi se o specifičnom pitanju za koje bi trebali provjeriti što je propisano prostornim planom vaše Općine i koja bi bila namjena vašeg objekta.
srdačno
Danijela kaže
Poštovani
htjela bi otvoriti obrt (cvjećarnu) i kupila sam drvenu kučicu 12m2 pa me interesira dali za to moram imati građevinsku dozvolu?
Dizajn et cetera kaže
Da, potrebno je. Iznimno da se radi o pomoćnom objektu na istoj parceli gdje je osnovna kuća tada ne bi trebalo ishoditi dozvolu, no i za pomoćne objekte treba izraditi glavni projekt i ishoditi Uporabnu dozvolu te napraviti upis u katastar i zemljišne knjige.
lp
Miro kaže
Poštovani,
Imam kuću i okućnicu od 6000m2. Htjeo bi napraviti malo naselje montažnih kućica od cca 50m2 svaka.(oko 7 kučica). Koje su moje opcije u ovom projektu s obzirom da je parcela građevinska zona. Da li je moguce to pranamijeniti u neku posebnu kategorizaciju ili svaka kučica treab posebnu građevinksu,septicku projekt…
Hvala!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Miro,
ovdje je ključno što definira prostorni plan. Ukoliko se radi o turističkom zemljištu koje dozvoljava turističko naselje,projekt bungalova tada je moguće jednim projektom objediniti sve. Ukoliko je zona stambena ili mješovita tada je za svaku kuću potreban zaseban projekt. Porebno je svakako malo dublje istražiti i ne može se dati jednoznačan im potpuno točan odgovor samo na osnovu spomenutih podataka. Možete nam eventualno dostaviti više podataka na naš mail, putem kontakt forme s brojem čestice i K.O., kako bi imali jasniju sliku.
srdačan pozdrav
Mimi kaže
Poštovani,
može li se na poljoprivrednom zemljištu postaviti mobilna kućica, ili više njih, u svrhu turizma, odnosno iznajmljivanja?
Hvala i srdačan pozdrav!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
baš i ne. Naime namjena zamljišta određuje ono što se na njemu može graditi i kako se može koristiti. Ukoliko je dozvoljeno prostronim planom da se izgrade montažne ili poljske kućice tada to mora biti isključivo za poljoprivrednu namjenu. Svakako za sve detalje preporučamo da proučite prostorni plan vaše općine.
srdačan pozdrav
Goran Grubišić kaže
Poštovani,
Uz naslijeđenu kuću (legalizirana uredno) u dvorištu imam i bivšu štalu tlocrtne površine 40 m2 (gradnja prije 1941) pod krovom i bez stropa, ali visina zidova je samo dva metra.
Da bih mogao ugraditi normalna vrata i ući trebao bih podići zidove bar 40-50 cm pa me zanima da li za to treba ishoditi bilo kakvu dozvolu – dobijam kontradiktorne informacije iz organa državne uprave. Napominjem da se visina objekta ne bi mijenjala, samo bi krov bio manje nakošen.
Zahvaljujem uz pozdrav!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Goran,
visina do sljemena se ne bi mijenjala ali se mijenja visina do vijenca te se povećava i volumen zgrade. U vašem slučaju treba ići na glavni projekt za rekonstrukciju obzirom da se po svemu sudeći radi o pomoćnoj zgradi.
srdačno
Darko kaže
Postovanje,gradjevinsko zemljiste 1500 m3,gradio bih kucu nekih 100-120 m3,koliko novaca mi otprilike treba za dozvole da mogu poceti gradnju temelja,i koliko vremena treba za sve dozvole,da bih mogao poceti graditi,unaprijed hvala.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Darko,
najveći izdaci do dozvole i prije početka gradnje su izrada glavnog projekta, što u vašem slučaju može stajati oko 20.000kn. Potrebno je zatim platiti komunalni doprinos koji se Zagrebu za kuću vaše veličine može kretati od 20.000kn do 40.000kn, te vodni doprinos koji bi za Zagreb iznosio blizu 4.000kn. Ostalo su upravne pristojbe koje su zanemarive.
Osim navedenih troškova treba računati za troškove priključka struje (20.000kn), vode, plina, no to ćemo vjerojatno elaborirati u nekoj od sljedećih objava.
srdačno
Miljenko Belić kaže
Poštovani,
uz naslijeđenu kuću na otoku Rabu, koja uredno legalizirana, postoji i vrtna kućica (daščara za alat) od drva površine 7,5 m2, stara cca 35 godina i koja nije bila predmet legalizacije, ali je zrela za obnovu zbog dotrajalosti, a i želim skinuti crijepove od salonita na krovu sa jednom kosinom i zamijeniti ‘sendvić’ panelom. Dali mogu slobodno pristupiti njenoj obnovi u istim gabaritima s tim da bih upotrijebio siporeks za zidove umjesto dasaka, ili panel ploče? ili se moram držati prvobitnih materijala (dasaka)? Vrtna kućica nalazi se na istoj parceli nedaleko kuće.
Zahvaljujem na savjetu u srdačan pozdrav.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Miljenko,
obzirom da vaša prethodna zgrada niije bila zakonita tada je već inicijalni problem da na nezakonito obnavljate nezakonito. Ono što je naša preporuka je da napravite glavni projekt za pomoćnu građevinu kako je propisano Pravilnikom o jednostavnim građevinama.
Čak i da je stara kućica bila zakonita, trebali biste napraviti glavni projekt obzirom da se mijenjanju lokacijski uvjeti, odnosno kvalitativna svojstva zgrade.
srdačno
Mario kaže
Dali mi treba gradivinska na poljoprivrednom zemiljistu za gradevinu od 10 kvadrata
Dizajn et cetera kaže
Da, potrebna je.
Toni kaže
Pozdrav,
Imam parcelu od 3000m2 koja se nalazi u brdu i spada pod zelenu povrsinu tj nije građevno. Na njoj je tor star 200 god i na temelju njega smo dobili pravo rekonstrucije objekta od 30m2 i jos jedan objekat od 35m2 koji je legaliziran zadnjim valom legalizacije bespravnih građevina. Oba objekta su kategorizirana i imaju uporabnu dozvolu za turizam. Zanima ma da li je moguce dobiti jos jedan pomocni objekat na temelju tih objekata ili traziti prenamjenu zemljista u građevno buduci da su vec dva objekta na istoj ?
Lp,
Toni
Joso kaže
Pitanje u vezi legalizacije montažnog objekta :
Pozdrav i poštovanje prije svega,
u pokušaju samlegalizacije montažnog objekta dimenzija 12×5 metara no međutim odbili su me, a kao razlog su naveli da se radi o kontejneru ,a ne kući sa čime se ja nikako ne slažem jer se dobro zna šta je kontejner.
Također znam više ljudi koji su već prije bez problema legalizirali istu takvu montažnu kučicu.
U gradu Karlovcu također postoje dva takva objekta koje služe kao svlačionice, naravno legalizirana.
Lokalno DVD društvo ima identičan montažni objek koji je naravno legaliziran…dakle može se ali mene su odbili i imam 15 dana za žalbu.
E sada bih vas molio za vaše mišljenje savjet kako da sastavim tu žalbu i šta da navedem kao argumente?
Unaprijed se zahvaljujem
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje g. Joso,
u Zakonu o pustupanju stoji da se
materijala kojima se ne osigurava dugotrajnost i sigurnost korištenja (baraka i sl.).
Takva definicija otvara dosta prostora za arbitrarno donošenje odluke.
Treba dakle naći uporišta koja idu u prilog činjenici da se zgrada može sigurno i dugotrajno koristiti. Ukoliko se ista tu već nalazi dugi niz godina i da se koristi dugi niz godina, po nama bi svakako išlo u prilog mogućnosti ozakonjenja. Može se eventualno povuči i paralela sa sličnim slučajevima u okolici koji su možda i u lošijem stanju,a prošli su ozakonjenje.
srdačan pozdrav
Joso kaže
hvala na odgovoru, objekt se tu nalazi i koristi već 15 godina.
u temelje su zalijani metalni “nosači” za koje je kučište i zavareno tako da bi to trebalo biti dovoljno da se moze protumačiti kao trajno povezano sa tlom.
kako god upravo krećem prema Selskoj u Agenciju za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada gdje su legalizirani ovi identični objekti iz moje poruke prije pa cemo vidjeti sta oni kažu.
u svakom slucaju hvala jos jednom na odgovoru i vjerujem da budem uspio sve riješiti
LP
Josip
Sinisa kaže
Pozdrav,zanima me dali mi trebaju i kakve dozvole za tendu uz kucu 7×2.4 i tendu zasebnu 5×3!!!
Dizajn et cetera kaže
Ne trebaju.
Nenad kaže
Poštovani,
Posjedujem parcelu u Istri koja je dijelom građevinska, a dijelom poljoprivredna veličine 3-4ha gdje je većina zemljišta poljoprivredna.
Zanima me vaše mišljenje da li je moguće dobiti potrebnu dozvolu (lokacijsku/građevinsku) na dijelu poljoprivrednog zemljišta za postavljanje više mobilnih objekata (šatora) u turističke svrhe?
Ukoliko vjerojatnost za to postoji na koji način bi to trebalo biti naznačeno u prostornom planu općine?
Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Nenad,
u prostornom planu bi trebalo provjeriti što se može graditi na poljoprivrednom zemljištu. Mala je šansa da bi to bio kamp kako spominjete.
srdačan pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Pitanja i komentari zatvoreni