Građevinska dozvola, danas konačno pod jednim razumljivim nazivom, je temeljni akt za građenje kojim se dozvoljava početak građevinskih radova.
Izdaje se za gradnju novih i/ili rekonstrukciju postojećih građevina (nadogradnja, građevinski radovi radi promjene namjene i sl.)
Prema najnovijem Zakonu o gradnji iz 2014. godine, građevinska se dozvola treba iskoristiti u roku od 3 godine od pravomoćnosti, što znači da u tome okviru treba započeti sa radovima. Po prijavi početka radova, završetak gradnje treba se ostvariti u roku od 3 do 10 godina (ovisno o skupini građevina). Obiteljske kuće imaju rok za završetak radova najčešće između 3 do 5 godina.
Postoje također građevine i radovi koji se mogu izvoditi bez građevinske dozvole, sa ili bez glavnog projekta, a navedeno je definirano člankom 128.-130. Zakona o gradnji te Pravilnikom o jednostavnim građevinama.
Za građevine bez dozvole kao i za građevine sa dozvolom, koje se upisuju u katastar potrebno je ishoditi Uporabnu dozvolu prije početka korištenja, što se smatra zadnjim korakom u postupku gradnje.
U prilogu donosimo ilustraciju postupka od procjene zemljišta za gradnju, preko građevinske dozvole do konačne uporabne dozvole: Put do građevinske i uporabne pdf
Ante kaže
Poštovani,
Imam započetu gradnju obiteljske kuće ( ispod 400m2), koja nije ušla u postupak legalizacije, jer do datog roka nije bila dovoljna izgrađenost.nakon toga je dovršen samo manji dio kuće ( podrum i dignuti su zidovi prizemlja, bez ploče ) i od tada radovi stoje. U međuvremenu smo predali zahtjev za izdavanje građevinske dozvole, uz izradu PGP i Idejnog projekta, koji je rađen po do tada izgrađenim gabaritima ( kuća je unutar dozvoljenih gabarita i udaljenosti od međa po prostornom planu općine ) i riješili smo vlasništvo čestice. Da li je moguće da će nam odobriti građevinsku dozvolu s obzirom da je gradnja započeta?
Hvala,
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Ante,
svakako biste trebali dobiti naknadnu građevinsku dozvolu ukoliko je zgrada izvedena prema parametrima prostornog plana. To je sa izlaskom novog Zakona o gradnji danas jedini način da se ozakoni sve izgrađeno nakon 21.6.2011.
Ante kaže
Poštovani,
Još da Vas pitam, da li će nam prilikom nastavka radova, ujedino i prijave početka radova trebati elaborat iskolčenja s obzirom da su temelji već napravljeni. Jasno mi je kako postupiti u slučaju da se ide iz početka, ali imam nedoumice što i kako s obzirom da je kuća započeta, kako prijaviti početak radova koji su već započeti, a prijava bi trebala ići 8 dana prije ikakvih radova.
hvala,
Osman Zekaj kaže
Poštovanje.
Imam jednu pitanje ja imam građevinsku dozvolu za kuću i nacrt i sve neznam jel mi je potrebno legalizirati a na kućnu ništa nije nadogradijo
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
ako izvedeno stanje odgovara u potpunosti projektu i dozvoli tada nije potrebno ništa legalizirati. Dakle potrebno je provjeriti usklađenost papira sa gabaritima i izvedbom kuće.
lijepi pozdrav
mario kaže
Poštovani
Može li se raditi nadogradnja na površini čestice 190 m2 ukoliko je u prostornom planu određeno da rekonstrukcija u smislu nadogradnje postojećih građevina može se dozvoliti na postojećoj građevnoj liniji odnosno u tlocrtnim gabaritima postojeće građevine. Na k.č. je izgrađen suteren i nadogradilo bi se prizemlje te krov. Za građevne čestice na kojima će se tek graditi traži se minimalna povrsina čestice 400 m2. Dali se to odnosi i na moju česticu 190 m2 na kojoj je izgrađen suteren ili je ona valjano formirana takva kakva je, spremna za nadogradnju.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Mario,
teško je odgovoriti na ovo pitanje jer je potreban detaljan uvid u namjeravani zahvat i prostorni plan. Načelno iako postoji minimalna propisana veličina čestice za gradnju, u prostornom planu postoje i iznimke za postojeće građevine. Potrebno je proučiti dakle sve stavke za vašu zonu.
lp
Nikola kaže
Pozdrav,
Planiram graditi kuću čija građevinska bruto površina manja od 400m2 i sad bih htio znati koji je točno redoslijed dozvola. Trebam li rješenje o uvjetima gradnje ili građevinsku dozvolu?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Nikola,
od 1.1.2014. ukinuto je Rješenje o uvjetima gradnje i uvedena je građevinska dozvola. Ona se izdaje na temelju glavnog projekta i bez lokacijske dozvole kako je bilo po prethodnom zakonu. Svakako je prije izrade glavnog projekta važno napraviti idejno rješenje, dobro provjeriti uvjete prostornog plana te tražiti mišljenje tijela graditeljstva o namjeravanom zahvatu.
lijepi pozdrav
Nikola kaže
ok, hvala na odgovoru :)
lijep pozdrav
Ivan kaže
Poštovani,
vlasnik sam građevine sagrađene prije 1968. godine. Posjedujem uvjerenje da je građevina sagrađena prije te godine, te Uporabne dozvole za građevine evidentirane do 15. veljače 1968.
Htio bih napraviti novi ulaz u građevinu (predsoblje) do max veličine 8m2. Dali trebam izraditi glavni projekt za to? Unaprijed se zahvaljujem!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
da potrebno je
ljiljana kaže
Poštovani,
vlasnica sam kuće koja ima građevinsku dozvolu iz 1973. godine ali nije upisana u gruntovnu.
Dali trebam uporabnu dozvolu i koje sve papire trebam za upis u gruntovnu? Mogu li to napraviti sama ili trebam arhitekta?
Unaprijed zahvaljujem
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Ljiljana,
ne trebate arhitekta u tome dijelu. Eventualno bi trebao geodet ako zgrada nije niti katastarski evidentirana, jer se tada radi upis u katastar na osnovu geodetskog elaborata i dozvole, te katastar prosljeđuje podatke za upis gruntovnici.
U slučau da ste upisani u katastar te vam je potreban samo gruntovni upis, tada osim uporabne dozvole možete koristiti neki od ekvivalentnih dokumenata koji se izjednaćavaju sa uporabnom dozvolom a što smo opisali pod: Uporabna u 2015
lijepi pozdrav
slavica kaže
štovani
vlasnica sam kuće koja je u postupku legalizacije. sada bih željela natkriti garažu koja je naslonjena na kuću.koji je postupak,i da li za to moram tražiti dozvolu
lijepi pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Slavica,
sve zavisi kako je napravljena dokumentacija za legalizaciju, tako da iskreno odgovor može biti i da i ne. Za vaš konkretan slučaj, obzirom da mi nismo radili taj predmet najbolje će znati ured koji vam je radio dokumentaciju (morali bi znati).
lp
slavica kaže
zaboravila sam napomenuti da je na garaži napravljen zid u visini 1,2 m .kuća je u zagrebu u dubravi gdje još nije donešen urbanistički plan a krov mi je hitno potreban
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Slavica,
dozvola možda treba možda ne treba. Drugim riječima sve ovisi kako je napravljena dokumentacija za legalizaciju. Morati će te se svakako obratiti sa istim pitanjem uredu koji je radio vaše snimke i koji je upoznat sa vašim konkretnim predmetom, oni bi svakako morali znati odgovor.
Admir kaže
Postovani
Trebam da kupim plac na moru koji ima temelj i gradjevinsku dozvolu koja je istekla prije par godina.
Posto zivim van Hrvatske zelio bi znati zakone o gradnji kuce od ca.100m² i naravno dali moram vaditi novu ili mogu produziti staru gradjevinsku dozvolu i koliko kosta odprilike taj poduhvat.
Plac je 30m od mora i imaju dvije kuce ispred.
Puno Hvala lp Admir
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Admir,
ako je prethodna dozvola istekla potrebno je izvaditi novu. Dobro je da je dozvola postojala jer to upućuje na činjenicu da ne biste trebali imati poteškoća sa dobijanjem nove dozvole.
Prvi korak je proučiti važeći prostorni plan i uskladiti navedeno sa vašim željama, a tu je po nama presudan arhitekt i to je svakako posao koji mi radimo. Dakle treba vidjeti konkretan slučaj sa vašom česticom, vašim željama i uvjetima gradnje.
Stojimmo na raspolaganju ukoliko se odlučite, a ovdje se nalazi poveznica na Postupak do građevinske i uporabne dozvole
lijepi pozdrav
sara obermaier kaže
postovani
imam komadic zemlje na peljescu,poluotok sutvid.nekad smo imali kucu ali nam je 1985 srusena,zbog neimanja gradjevinske dozvole.zemljiste je uz more(20 m).dali postoji ikakva mogucnost izgradnje,ne znam odakle da krenem sa provjerama
unaprijed hvala
sara
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gđo Sara,
šteta da stara kuća više ne postoji jer bi se na njenom mjestu mogao bez zakonskih ograničenja napraviti novi zamjenski objekt. Za sve detalje treba sada provjeriti prostorni plan u odjelu za prostorno uređenje odnosno graditeljstvo vaše općine.
lijepi pozdrav i sa srećom
anđelka kaže
poštovani
imam legalizirano prizemje ,dobili smo pravomoćno rješenje.sada bi radili nadogradnju kata .pa Vas molim da mi date upute za potrebnu dokumentaciju.Samo da Vam napomenim da kuća nije uplanjena
unaprijed zahvaljujem
Dizajn et cetera kaže
Poptovanje gospođo Anđelka,
zgradu je potrebno upisati a za rekonstrukciju je potrebno izviditi uvjete gradnje prema prostornom planui i napraviti gl.projekt te ishoditi dozvolu. Za nevedeno je najbolje dogovoriti sastanak u našem uredu.
lp
Tomislav kaže
Poštovanje, posjedujem zemlju koja se svodi pod pašnjakom, kako da dobijemo gradevinsku dozvolu?
Imamo jedan problem sa spajanjem na javnu cestu, put je mal, moze proci jedan traktor kroz njega, ali nemoze automobil, pjeske je moguce, motorom je moguce.
Sve lokalne kuce koriste taj mali put za ulaz u kucu.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Tomislav,
teško je načelno odgovoriti bez detaljnijeg uvida u prostorni plan. Osnovni uvjet je da je zemljište građevinsko. Ukoliko nije tada je gradnja moguća samo ako se radi o iznimno velikoj parceli (20ha) ili eventualno 2ha kada je za potrebe seoskog turizma. Pristupni put je svakako bitan.
lp
Maja kaže
Poštovani,
imam kuću prizemnicu koja je izgrađena prije 1968. godine. Kuća se nalazi na parceli za koju smo u katastru upisani troje nasljednika te se na istoj parceli nalaze naše tri kuće. Zemljišne knjige ne postoje jer se radi o otoku Šolti za koji su zemljišne knjige izgorjele.
Zanima me koja je procedura za nadogradnju kata, ukoliko je to moguće. ili pak, kako se radi o kući sa samom pločom, koja je procedura za dobivanje dozvola za postavljanje krova?
Maja kaže
Zaboravila sam napomenuti da je kuća izgrađena u naselju gdje i prostorni plan dozvoljava nadogradnju.
Srdačan pozdrav,
Maja
Dizajn et cetera kaže
Poptovanje gospođo Maja,
u najosnovnijim crtama za bio kakvu nadogradnju dvije su ključne stvari. Da je omogućena prostornim planom i da je postojeća zgrada koja se nadograđuje zakonita. Vlasništvo je potrebno dokazati na odgovarajući način, a u slučaju kada je građevinska dozvola primjerice izgorjela u požaru to se dokazuje potvrdom tijela graditeljstva da je dokumentacija nedostupna jer je uništena požarom ili nekim drugim uzrokom.
Valentina kaže
Poštovani,
suprug i ja živimo na katu kuće njegovih roditelja. Radili bi posebni ulaz sa strane sa nekoliko stepenica te ulaz natkrili malim krovićem. Treba li nam građevinska dozvola za to?
LP
Valentina kaže
da bolje objasnim: vanjske stepenice (oslonjene na kuću) na kući vodile bi do višeg kata kuće. krović bi se nalazio samo iznad ulaznih vrata.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Valentina,
za stepenice koje su položene na tlo ne treba ići na dozvolu, a po pravilniku o jednostavnim građevinama čak je i za probijanje odnosno dodavanje vrata i prozora u nosivim zidovima dovoljan glavni projekt bez ishođenja dozvole.
lp
Valentina kaže
Je li za takvu gradnju nužno izraditi projekt s obzirom na garđevinsku inspekciju? Unaprijed Vam još jednom hvala.
Pero kaže
Poštovani,zanima me kod izrade gl.projekta za jednostavnu građevinu,dali on mora sadržavati i projekte struje,vode??
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Pero,
ukoliko se izvode odgovor je vrlo vjerojatno da. Ovisno i o kategoriji u koju zgrada upada. Iz prakse možemo potvrditi da po tom pitanju, kod javnopravnih tijela nema dosljednosti, jer je Zakon tu nažalost dosta nejasan i nema decidiranog tumačenja.
lp
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
Glavni projekt bi trebalo napraviti iz barem dva razloga: 1. kako bi imali pokriće pred građevinskom inspekcijom, a 2. još važnije zbog sigurnosti jer se moguće utječe na nosive zidove i statiku kuće.
Otvori također moraju zadovoljiti određene zahtjeve u pogledu en.učinkovitosti
lp
Ljesha kaže
Poštovani,
imam malu farmu koza, zemljište je građevinsko i kuća je legalizirana. Htio bih sagraditi pored kuće pomoćnu građevinu od 40m2 koja bi napočetku služila kao skladište i kao takva bi mogla proći bez građevinske dozvole koliko čitam.
Ono što me zanima dali bi kasnije, kroz nekih godinu dana mogao prenamijeniti tu građevinu i registrirati je kao malu obiteljsku siranu s tim da bi u startu u gradnji predvidio potrebne elemente, tipa smještaj odvoda, pvc stolarija, keramika, pregradni zidovi i ostalo.
Dali bi bilo moguće dobiti uporabnu dozvolu na taj način.
Nisam do sada tako gradio pa nemam baš nikakvo iskustvo.
Hvala unaprijed, lp
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
ukoliko bi ikada išli u promjenu namjene tada je potrebno dobiti dozvolu o promjeni namjene i novoj uporabi građevine. Ona se izdaje ukoliko nova namjena nije u koliziji sa prostornim planom. (Tada nije potrebna građevinska dozvola ako nema građevinskih radova, tj. ako se ne ide u rekonstrukciju).
Korištenje objekta mimo namjene za koju je izdana Uporabna dozvola je kažnjivo (25.000 do 50.000kn).
Konkretno za vaš slučaj, ukoliko je namjera koristiti objekt za određenu namjenu najbolje ga je po svemu sudeći tako odmah izgraditi. Razlika u gradnji pomoćnog objekta od ostalih je jedino ta što se za pomoćni ne ishodi građevinska dozvola. Sve drugo je jednako: potreban je glavni projekt, prijavljuje se početak radova, plaća se komunalni doprinos za volumen, ishodi se Uporabna dozvola (koja definira i namjenu) te se objekt upisuje u katastar.
lijepi pozdrav
Danijel kaže
Poštovani.
Imam izdano uvjerenje o uvjetima gradnje koje je isteklo,a nisam ga produžio na vrijeme. Gradnja nije započeta. Zanima me dali je ono sad propalo ili se može produžiti i u kojem roku? Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
Po svemu sudeći je propalo, no postoji mogućnost da se otvori nova dozvola i ono što je najbitnije da možete iskoristiti već jednom plaćeni komunalni i vodni doprinos.
lp
Zoran kaže
Postovani:
Razmišljamo o kupnji zemljišta u Okolici Šibenika . Na zemljištu je započeta gradnja kuće još ranih 80-tih.sa postojećom građevinskom dozvolom 100 kvadrata prizemlje i još jedan kat, te priključkom struje i vode. U slučaju da kupimo ovo zemljište htjeli bi smo promjeniti otvore na kući (ulazna vrata bi bila na drugom mjestu, raspored prozora te zahtjevna pregradnja unutrašnjosti kuće ) osim toga neznamo tehničko stanje postojeće građevine tako da postoji mogućnost da bi na postojećim temeljima gradili iznova, znaci na istoj površini ali sa drugačijim rasporedom. Šta nam je potrebno u ovom slučaju? Dozvola za renovaciju ili potpuno nova građevinska dozvola i šta se dešava sa priključcima struje i vode ( ostaju isti ili treba platiti za nove priključke) ? Takodje molim za grubu procijenu cijena potrebnih dozvola te priključaka. Kao sto sam rekao radi se o obiteljskoj kući od 100 kvadrata sa građevinskom dozvolom za prizemlje te izgradnju još jednog kata.
Unaprijed hvala na reakciji.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
Potrebno je po svemu sudeći ići na dozvolu za rekonstrukciju.
lijepi pozdrav
Davor kaže
Lijep pozdrav,
Pravio bi novi ulaz na gornji kat kuće, tj. stepenice na gornji kat, naslonjene na kuću sa vanjske strane i u produzetku kao balkon 3×4 koji bi bio na nosivim betonskim stupovima. Treba li za to dozvole i kakve.
Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Davor,
posljednje izmjene Pravilnika o jednostavnim građevinama i radovima, dozvolile su probijanje otvora u nosivom zidu bez ishođenja dozvole, no uz izradu glavnog projekta. Ipak za balkon, je potrebna dozvola. Drugim riječima potrebno je napraviti glavni projekt rekonstrukcije, ishoditi dozvolu i prijaviti početak radova kada do toga dođe.
lijepi pozdrav
Marin kaže
Poštovani,
Da li je potrebna građevinska dozvola ili glavni projekat ako se u potkrovlju želi urediti stambeni dio te podići nadozid za 0,5m te izvesti krovne kućice?
Drugo pitanje bi bilo da li postojeću građevinu (ostavu) koja je drvena mogu li ju obnoviti u istim gabaritima osim visine zbog nagiba krova?
Pozdrav,
Marin
Danijel Huskic kaže
Dobar dan.Napravio bi vinski podrum za proizvodnju vina koji bi u potpunosti bio iskopan u terenu i nebo se uopće vidio.dimenzije 12x12visina 5metara.Kako ide postupak za robijanje građevinske dozvole i koliko to traje.Teren je u Kraljevici u građevinskoj zoni trenutno je samo pašnjak u papirima.hvala na odgovoru.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Danijel,
u vašem slučaju radi se o rekonstrukciji gdje se mijenja ukupna brutto površina kuće. Za takav zahvat potrebno je napraviti glavni projekt i ići na građevinsku dozvolu. Prije toga potrebno je provjariti ovisno o veličini vaše čestice i uvjetima prostornog plana, da li se kuća uopće može dodatno povećavati. Konačno bitno je i da je postojeće izvedeno stanje zakonito ukoliko se želi raditi bilo kakva nadogradnja.
lijepi pozdrav
pero kaže
Posjedujem garažu od cca 45 m2 na parceli od 55 m2 uz cestu. Garaža je u procesu legalizacije i nalazi se u dijelu mjesta gdje je dozvoljena gradnja. Želio bih na istu nadograditi kat i eventualno polukat. Molim Vas za savjet kako dobiti dozvolu za nadogradnju.
zahvaljujem
Sa štovanjem
Pero
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Pero,
procedura je jednaka kao i za bilo koju drugu nadogradnju (rekonstrukciju). Prvi uvjet je da postojeća gradnja buide zakonita, a potom je potrebno provjeriti da li je nadogradnja moguća tj. u skladu sa prostornim planom.
lijepi pozdrav
Marina Stipan kaže
poštovani, imamo građevinsku dozvolu,po kojoj smo započeli gradnju, (temelje,ali samo pola površine objekta) jer smo prije na djelu terene podigli montažnu kućicu. Onda je stupio zakon o legalizaciji i mi smo podnjeli zahtjev za legaliziranje montažne kućice, Evo nakon skoro 3 godine uspjeli smo u tome. Zanima me , da li mi možemo tražiti izmjenu građevinske dozvole,na dio za koji smo podigli temelje i da li će nam se priznati uplačeni doprinosi,po prvobitnoj dozvoli.Lp Marina
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Marina,
nemamo jasan uvid u vaš slučaj no svakako bi se trebalo nastojati da vam se sa novom dozvolom priznaju uplaćeni doprinosi. Vidite svakako sa uredom koji je legalizirao, trebali bi vam dati precizan savjet obzirom na bolji uvid u predmet.
lp
Ceca kaže
Postovani imam pitanje pa ako mozete da mi odgovorite.
Posto nas puno zivi u jednoj kuci to jest u odprilike 60 kvadrata nas 6 da li postoji sansa da se umanji iznos gradevinske dozvole ako bi se na postojece potkrovlje napravile vile to jest podigao krov da se napravi manji stan?
Unaprjed hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Svjetlana,
jedan od najvećih izdataka u procesu ishođenja dozvole odnosi se na plaćanje komunalnog doprinosa. Ne znamo u kojoj se općini nalazite no potrebno je svakako provjeriti Odluku o komunalnom doprinosu vaše Općine. U gradu Zagrebu postoje značajne olakšice ukoliko su prihodi članova domaćinstva ispod prosjeka RH. Broj članova nije dakle presudan već visina prihoda. Kako se odluke ipak razlikuju od općine do općine potrebno je stoga provjeriti kakve su odredbe i olakšice propisane u vašoj sredini.
lp
lijepi pozdrav
Bojan kaže
Postovani,
Dobili smo dozvolu za gradnju te uskoro planiramo krenut u radove. U projektu obiteljske kuce su nacrtane vanjske stepenice koje idu sa prizemlja na kat kao sporedni ulaz. U meduvremenu smo promjenili misljenje te bi zeljeli iste izbacit tj da ih ne izgradimo jer postoji unutarnje stepeniste. Da li cemo dobit uporabnu dozvolu ako nisu izgradene a u nacrtu su? Molio bi vas za savjet.
Unaprijed hvala.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Bojan,
naša je preporuka da se napravi izmjena projekta dok je još vrijeme,što nije poseban trošak,a osigurava vas od neželjenog ishoda.
Striktno gledajući kuća se treba izvesti u skladu kako je projektiranja. Ipak ukoliko ima manjih odstupanja koji nemaju utjecaja od temeljnih zahtjeva, to bi se moglo prihvatiti kod dobijanja Uporabne dozvole no vanjske stepenice koje nedostaju bi možda mogle biti problem.
srdačan pozdrav
marijan kaže
Poštovani !
Dali se u gradu Zagrebu može graditi samostojeća kuća na parceli od 400 m2
ako se parcela nalazi u GUP-u zona 2.2.
naime tamo piše da je minimalna veličina zemljišta 600 m2
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
minimalna veličina zemljišta je 600m2 kako ste naveli, no postoje iznimke koje dozvoljavaju i manju česticu uz poštivanje nekih drugih parametara, primjerice koeficijent iskoristivosti 0,6.
Potrebno je vidjeti konkretan slučaj.
lp
Ivan kaže
Poštovani,
Radio bih rekonstrukciju starog obijekta. Stara kuća u katastarskim nacrtima ima 72 m2 i volumen oko 250m3. Sada bi na njezinom mjestu sagradio novu kuću površine 42 m2 i volumena oko 200m3. Nova kuća bi bila na cca 15 m2 površine na kojoj do sada nije bila sagrađena kuća. Da li trebam platiti komunalni i vodni doprinos i koje sve dozvole trebam imati?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Ivan,
obzirom da se radi o rekonstrukciji građevine (zgrade), svakako je potrebna građevinska dozvola na početku i uporabna dozvola po završetku građenja. Komunalni i vodni doprinos nećete trebati platiti.
lijepi pozdrav
Ivan Lukarić kaže
Poštovani,
vlasnik sam kuće izgrađene 04.08.1971 temeljem građevinske dozvole… radi se o građevini cca 80 kvadrata …Jednokatnica… Planiram nadograditi kat na istu građevinu istih gabarita.. Dali je potrebno zatražiti uporabnu dozvolu pošta postojeće kuća ne posjeduje istu ??? Hvala Vam na odgovoru Ivan Lukarić
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Ivan,
u vašem slučaju radi se dakle o rekonstrukciji (nadogradnji). Po definiciji rekonstrukcija građevine je izvedba građevinskih i drugih radova na postojećoj građevini kojima se utječe na ispunjavanje temeljnih zahtjeva za tu građevinu ili kojima se mijenja usklađenost te građevine s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađena (dograđivanje, nadograđivanje..).
Gledajući strogo slovo zakona postojeća građevina je svaka građevina koja je zakonita, a svaka građevina koja je zakonita ne mora nužno imati i uporabnu dozvolu, jer može biti da još nije završena i u stanju uporabljivosti.
Sa druge strane jasno je da je uporabna dozvola akt sa kojim se zaključuje proces gradnje i ona se dobija kada se ustanovi da je zgrada izgrađena po građevinskoj dozvoli i pripadajućem projektu.
Ukoliko je vaša zgrada dovršena i koristi se u skladu s projektom i dozvolom ne bi bilo zgoreg imati Uporabnu dozvolu kao dokaz zakonitosti i temelj za daljnju nadogradnju.
srdačan pozdrav
Kristina kaže
Pozdrav,
imam pitanje vezano za rušenje stare kuće. Naime radi se o tome da smo na godinu planirali rušiti jednu staru kuću (građena 1918.godine) i po tim temeljima praviti novu kuću. Kuća je sada prizemnica, a mi smo htjeli napraviti jedan dio sa potkrovljem. Malo smo se raspitivali, navodno je moguće po starim temeljima praviti donji dio, ali za potkrovlje moramo nadoplatiti razliku. Zanima me da li netko zna, koliko se plaća po kubiku “nadogradnja”, budući da se mijenjaju vanjske dimenzije kuće?
lp, Kristina
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gđo Kristina,
tlocrtne dimenzije se ne mijenjaju, ali se dimenzije kuće ipak mijenjaju. Povećava se njezina visina i volumen. Za tu razliku potrebno je platiti komunalni i vodni doprinos jer na koncu vaša kuća sada ima nešto veći utjecaj na prostor u kojem se nalazi. Cijena komunalnog i vodnog doprinosa propisana je odlukom vaše općine i hrvatskih voda (ovisno u kojoj se zoni nalazi vaša općina).
srdačan pozdrav
Ivan kaže
Poštovani,
posjedujem kuću koja je u procesu legalizacije, izvršene su sve potrebne radnje (geodet, arhitekt, plaćanje naknada) ali dozvole još nisu gotove. Kroz par mjeseci bih želio započeti s nadogradnjom te kuće, cca. 50 kvadrata za koje bih normalno zatražio građevinsku i sve potrebne dozvole.
Pitanje je sljedeće – pošto je kuća na koju bih želio raditi nadogradnju u procesu legalizacije da li ikako mogu dobiti građevinsku dozvolu za potrebne radove koje želim obavljati? Ili bilo koju vrstu “dopuštenja” koja mi neometano i zakonski omogućava nadogradnju?
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
Lp,
Ivan
Dizajn et cetera kaže
Dobar dan gospodine Ivan,
da bi se mogla nastaviti gradnja na predmetnoj kući ona mora biti postojeća odnosno zakonita. Dakle prvi uvjet da bi dobili dozvolu za vašu rekonstrukciju je da se postupak ozakonjenja završi. U svakom slučaju dok postupak traje ništa ne ometa da počnete sa projektiranjem na osnovu parametara koliko i pod kojim uvjetima je moguća nadogradnja (rekonstrukcija).
srdačan pozdrav
Ivana Jozanović kaže
Poštovani,
posjedujem stan u prizemlju obiteljske kuće, te mi je plan proširiti stan. u zemljišnim knjigama nam je upisano 6 kvadrata više ,ali mi bi proširili za još 9 kvadrata. Moram napomenuti da u toj kući smo svi rodbinski vezani, tako da pristup ostalim stanovima je omogućen. Okućnica je također naša. Moje pitanje je dali je potrebna građevinska dozvola za proširenje tih 9m2 ?
S poštovanjem,
Ivana
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Ivana,
kada proširujete zgradu utječete na jedan od lokacijskih uvjeta, a to je u ovom slučaju za početak povećanje kvadrature objekta. Za takav zahvat potrebna je građevinska dozvola pa čak i kada se radi o maloj nadogradnji. Inače pravi pokazatelj brutto površine vaše zgrade ne nalazi se u zemljišnim knjigama (koje su nerijetko neažurirane) već u vašoj građevinskoj dozvoli po kojoj ste gradili objekt. Dakle ono što je pokriveno dozvolom ili nekim ekvivalentom dozvole je ono što je priznato kao postojeće tj. zakonito.
srdačan pozdrav
Ivan kaže
Poštovani,
Posjedujem vinograd od 1160m2 i zanima me treba li građevinska dozvola za izgradnju kleti koja bi imala pordrum i kat. Mislio sam napravit tipa 15 kvadrata podrum i 15 kvadrata kat i samo bi priključio struju. Nalazio sam već neke odgovore ali nigdje zakon za tako nešto di piše točno sve.
Ikoliko bi optrilike koštali papiri za takvu građevinu.
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
Srdačan pozdrav!
Dizajn et cetera kaže
Dobar vam dan g. Ivan,
svakako je potrebna građevinska dozvola za takav objekt jer radi se o zgradi po definiciji, a jedina zgrada za koju ne treba dozvola već samo glavni projekt je pomoćna zgrada koja treba biti u funkciji osnovne zgrade (tipa garaža) i da nema više od jedne etaže.
Ono što bi trebali dodatno provjeriti je da li je na vašoj čestici uopće moguće građenje. (uvjete definira prostorni plan)
srdačan pozdrav
Ružica kaže
Dobar vam dan
kupila sam plac sa kućom. na tom istom placu sam sagradila objekt koji ćini garažu sa jednom prostorijom.Kako je kuća legalizirana ja sam podnijela zahtjev da legaliziram i taj novi objekt.
Izvadila sam papir povjesnih promjena na kojem se vidi da su do 1968 g postojali neki objekti iza te kuće. Kubikažu od tih starih nekadašnjih objekata htjela sam prebacit na ovaj objekat koji sam sagradila .Gospoda iz komunalnog su mi rakli da su ti kubici iskorišteni na kući koja je pravljena 1984g.Dali je moguće da se kubici sa objekta šupe ,štale ili nekog drugog objekta koji nije za stanovanje prebaci na kuču. Zahvaljujem na odgovoru .pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Ružica,
da, moguće je da se kubikaža jednog objekta na čestici koristi za gradnju ili ozakonjenje drugog objekta na čestici.
srdačan pozdrav
Helena kaže
Dobar dan!
Molim vas zanima me vezano za gradnju kuće!
imam izdanu građevinsku dozvolu 5.mj.2015.god.koja sad po novom zakonu vrijedi 3 godine!
Zanima me kod početka gradenja da li je dovoljno napraviti temelje da ona ne prestane važiti?
Planirali smo iduce godine sa temeljima a onda kroz 3 godine krenuti u izgradnju!
zbog ovih novih zakona sve je zbunjujuće i mi mladi koji dižemo kredite isad smo još uvjetovani rokovima!gdje bi mogli dobiti potpune informacije!
Hvala unaprijed!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Helena,
rok važenja dozvole od tri godine znači da vi u tom periodu trebate prijaviti početak gradnje da dozvola ne bi istekla. Od trenutka kada ste prijavili početak gradnje imate još tri ili više godina (ovisno o skupini u kojoj se zgrada nalazi) za završetak gradnje. Ukupno znači možete imati na raspolaganju barem šest godina od trenutka dobijanja dozvole dok se kuća završi, pod uvjetom da ste dobro tempirali prijavu početka radova.
Propisi su kao što ste rekli dosta zamršeni, puno je pravila i zato je uvijek dobro konzultirati struku koja ih čita i svakodnevno se sa njima bori :-)
srdačan pozdrav
Dubravko kaže
Poštovani,
Dali je moguce nakon kupnje dva placa jedan pored drugoga na kojima su stare kuce za rušenje, prenamijaniti to u jedan plac, a volumen obije kuce iskoristiti za gradnju potpuno nove kuce koja se nebi nalazina ni na jednim od starih temelja. Ako je moguce, koja je procedura?
Dizajn et cetera kaže
Poštiovanje gospodine Dubravko,
da moguce je i procedura je normalna procedura ishodenja građevinske dozvole u kojoj se traži i parcelacija.
Trebali bi vam obračunati oba legalna volumena, ali ponekad imamo iskustvo da poneki referent zbog nedosljednosti u tumačenjima propisa ima i drugačije mišljenje i uvaži samo jedan obujam.
srdačno
Evelina Krapec kaže
Poštovani,imamo česticu od 590 m2 koja se nalazi 1.red do mora i ista se u odnosu na PPUO Marina nalazi unutar građevinskog područja u zoni mješovite namjene-izgrađeni dio.
Za navedenu parcelu imamo kupca ,ali on traži dokument kojim se potvrđuje da se na navedenoj čestici može graditi .
Koji je to dokument i tko ga izdaje ?
Molim Vas da mi objasnite koja dokumentacija je sve potrebna prije gradnje obiteljske kuće na toj čestici!
Unaprijed zahvaljujem
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Evelina,
Dokument kojim se dokazuje da se na tom mjestu moze graditi su lokacijska informacija i popis tijela koji izdaju posebne uvjete, a oba ta dokumenta se ishode u nadležnom tijelu grada koje ce i izdati građevinsku dozvolu.
U nasem uredu mi sami često radimo analizu parcele za investitore prije nego što ju oni kupe jer sama vrijednost se najviše temelji na potencijalu gradnje i izgrađenosti. Na temelju analize ishodi se gore navedena lokacijska informacija i to je po nama najtemeljitiji pristup za procjenu mogućnosti gradnje u ovome trenutku.
srdačno
ana m. kaže
Poštovani,
molila bih Vas pomoć oko slijedećeg:
susjed je 2002.godine dobio građevinsku dozvolu. Po dozvoli je kuća prizemlje+2 kata. Međutim, on je sagradio prizemlje, kat i visoko potkrovlje.
Ako smo dobro razumjeli zakone, sama dozvola je istekla odavno. Da li se sada, i kako mogu riješiti papiri za kuću retrogradno? Da li se uopće može ići na izmjenu građevinske dozvole koja je istekla?
Unaprijed hvala na odgovoru
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Ana,
za vas bi bilo vjerojatno najbolje i najjeftinije da se izvedeno stanje legalizira po Zakonu o postupanju NN 86/12 po kojem se provodi aktualna legalizacija. Jedini problem je moguće činjenica da niste podnijeli zahtjev na vrijeme. No isto bi se moglo napraviti da pronađete neki prazan zahtjev ili proširite neki zahtjev od nekog bliskog i na tu vašu nekretninu.
Drugi način je da ishodite naknadnu građevinsku dozvolu, što je mogće ako je sve izvedeno prema prostornom planu. Ovo je ipak nešto skuplja i složenija varijanta.
srdačno
miroslav kaže
poštovanje,radio bi novi krov po istim dimenzijama starog krova, dali mi za to trebaju ikakve dozvole
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Miroslav,
prema onome što ste naveli ne treba vam dozvola jer se radi održavanju građevine. Zakon o gradnji Članak 3, stavak 1, podstavak 12.: “održavanje građevine je izvedba građevinskih i drugih radova na postojećoj
građevini radi očuvanja temeljnih zahtjeva za građevinu tijekom njezina trajanja, kojima se ne mijenja usklađenost građevine s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađena.”
srdačno
gospodin kaže
imam vec gotov objekat izgradjen pre 30 godin sada u planu imam da skinem krovnu kostrukciju i da podignem zid od 1m i na kraju da stavim nov krov i da ga izolujem .Taj zid sam mislio da podignem da nebi gubio kvadraturu na kosinama,jer mi treba nov prostor.Da li mi je otrebna gradjevinska dozvola .
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje g. Mladen,
u najkraćim crtama u Pravilniku o jednostavnim građevinama, članak 5., stavak 3 stoji sljedeće:
Bez građevinske dozvole, a u skladu s glavnim projektom mogu se izvoditi radovi na postojećoj zgradi kojima se: – podiže novi nadozid do najviše 0,6 m ili postojeći nadozid jednom povećava za najviše 0,6 m.
Dakle da može se, no potrebno je još provjeriti da nema ograničenja od strane prostornog plana i potrebno je imati na umu da ako je dio ispod krova u dozvoli definiran kao tavan on ovim zahvatom i dalje ostaje tavan. Ukoliko je bio stan, takav će formalno i ostati osim što će se podići visina prostora.
Ksenija kaže
Poštovani, sestra mi je poklonila prostor od 100m2 na kojem je polusrušena štala od kamena (ima zidove) u samom centru sela na Šolti. Postoj li mogućnost i šta mi sve treba od dozvola da to preuredim i prostor za stanovanje od 30m2.
Bog, puno fala.
Dizajn et cetera kaže
POštovanje gospođo Ksenija,
po svemu sudeći slijedi vam izrada glavnog projekta i ishođenje građevinske dozvole.
srdačno
lp kaže
Poštovani,
živim u stambenoj zgradi koju čine prizemlje i 2 kata. Zgrada ima ravni krov sa kojim imamo problema zbog prokišnjavanja. Kako svakako namjeravamo nešto po tom pitanju poduzeti, vlasnici 3 gornja stana i direktno najugroženija su voljni podignuti potkrovlje i izgraditi krov, o svom trošku ako dobiju suglasnost svih sustanara, uz uvjet da taj novi prostor bude isključivo njihov. Pitanje je sljedeće: na postojeći zid od 0.50 m koliko se još može nadograditi (0.60m?) te da li su potrebne kakve dozvole? Ukupna visina bi bila dozvoljena po prostornom planu.
Hvala
Pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
ukoliko je zgrada postojeća (zakonita) vi možete bez građevinske dozvole, ali s glavnim projektom postojeći nadozid povećati za još 60cm (članak 5. stavak 3. Pravilnika o jednostavnim građevinama) . Svakako je bitno da ukupna visina bude u skladu s dozvoljenom ukupnom visinom prema prostornom planu.
srdačno
Lost kaže
Zaboravih napisati da se radi i o kući površine cca 250 m2 bruto.
Hvala!!!
Vesna kaže
Da li (po starim ili novim pravilima/zakonu) postoji rok za dovršetak izgradnje kuce od kada se dobije građevinska dozvola tj.započnu radovi?
Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gđo Vesna,
rokovi su definirani novim Zakonom o gradnji
Adi kaže
Postovani,
pitanje: moja majka posjeduje obiteljsku kucu ( prizemlje i kat ), podkrovlje je izradjeno ali je samo natrkiven krovom ( krov spojen na rubne zidove bez nadozida )
Zelim podkrovlje preurediti u stambeni prostor. Da li mi je za diznje sprata potrebna gradjevinska dozvola? Ne bih mjenjao nista od postojecih zidova i samo bih podigao rubne zidove kuce.
Citao sam da postoji visina dizanja rubnih zidova na kojima krov stoji koja se smije povecati ( 80cm ..? ) bez gradjevinske dozvole.
Ako mjenjam izgled postojeceg krova ( npr. kratim ga sa jedne strane kako bi na postojecoj ploci ostavio otvorenu terasu, dali to smijem raditi, ili i za to moram imati dozvolu?
Koja je procedura za ishodovanje potrebnih dozvola?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje g. Adi,
za zahvat kako ste opisali potrebno je ishoditi građevinsku dozvolu. Tome prethodi svakako izrada glavnog projekta rekonstrukcije.
srdačno
bon kaže
Postovani,
1.gradim kucu po novom zakonu.
u sklopu kuce je i garaza koja ima pristup u kuhinju.
od mene se trazi da ulazna vrata i vrata u kuhinju moraju biti protuvpozarna (T30)
kuca je obiteljska (nema poslovni dio)
2.mora li nadzorni ing. nadzirati (po zakonu) obiteljsku kucu 189 m² bruto od pocetka do kraja(sve)
hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovani,
1. Garaža je drugi požarni sektor te stoga vrata trebaju biti protupožarna (T30) . Tako da ako se nesto zapali u garazi vrata izdrze 30min dok se evakuiraju stanari
2. Nadzor se mora osigurati, za kuce 4. skupine samo arh i konstrukcija a 3. skupine i strojarstvo i struja
srdačno
pcelica kaže
Poštovani,
da li je moguće nadograditi balkon na zgradu iz 80-ih? Ukoliko jest, što je sve potrebno?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
moguće je ako nema ograničenja prostornim planom i već postojećom izgrađenosti. I za takav uvjetno rečeno manji zahvat, potrebna je građevinska dozvola.
srdačno
Andreja kaže
Poštovani,
da li potrebno ishoditi kakve papire za probijanje prozora na kući, udaljenost međe do susjeda je 3,5 metra.
Hvala!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
od prošle godine uvedena je novina u sklopu Pravilnika o jednostavnim građevinama gdje se dopušta postavljanje novih otvora u nosivim zidovima bez građevinske dozvole, ali s glavnim projektom. Glavni projekt će se sastojati od arhitekture i statike gdje se dokazuje da nema utjecaja na stabilnost konstrukcije i naravno zahvat ne smije biti protivan prostornom planu. Navedeno uključuje udaljenost od međe.
srdačno
Tina kaže
Poštovani, imam prizemnicu na parceli od 400 m kvadratnih, zanima me može li se podignuti kat ili dva s obzirom da je susjedna kuća 4 metra od nas i ima 3 kata. Unaprijed hvala.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Tina,
katnost kuće do vaše nije pokazatelj koliko se može graditi jer je lako moguće da ista nije građena s dozvolom ili po dozvoli, iako je možda naknadno takva i ozakonjena. Ipak moža je i građena u skladu s dozvolom. Kako ne bi gatali, ključno je ono što piše u prostornom planu.
srdačno
Igor01 kaže
Pozdrav, imam pitanje. Dali mi tko zna reći za mobilnu kućicu, kad bi se maknula sa kotača i spojila na temelje u privatnom građevinskom zemljištu, dali su potrebne građevinska, uporabna i lokacijska dozvola, te dali takvu kućicu treba legalizirat? I koje su cijene potrebnih dozvola? Hvala!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Igor,
za početak bi bilo najbolje krenuti od definicije zgrade prema Zakonu o gradnji: zgrada je zatvorena i/ili natkrivena građevina namijenjena boravku ljudi, odnosno smještaju životinja, biljaka i stvari. Zahvatom koji ste spomenuli vi biste htjeli kamp kućicu pretvoriti u zgradu. Za takvo što je onda potrebna građevinska dozvola ili glavni projekt (ako se radi o pomoćnoj zgradi koja se gradi uz osnovnu zgradu). Obzirom da današnje zgrade moraju udovoljiti mnogim zahtjevima da bi dobile uporabnu dozvolu, teško da bi vaša kamp kućica zadovoljila te kriterije.
Posebne okolnost postoje za kioske, privrmene konstrukcije za potrebe sajmova, prodaje i sl. ali to je već jedna druga kategorija objekata koji nisu za stanovanje.
srdačan pozdrav
Kruno kaže
Dobar dan,
Živim u obiteljskoj kući koja je građena pomalo više desetljeća i legalizirana u postupku legalizacije prije koju godinu.
Sada bih htio spojiti prostoriju na katu s prostorijom u prizemlju na način da otvorim otvor u stropu/podu i ugradim spiralne stepenice. Dakle, vanjski gabariti kuće se ne mijenjaju, kao niti ukupna površina kuće. Imam staticki projekt koji pokazuje da se statika ne narušava i kojim je predviđena ugradnja dodatne grede i nosivog stupa. Što mi je sve potrebno od dokumenata za ove radove? Ako mi treba glavni projekt, je li dovoljan ovaj staticki projekt kojeg već imam? Je li potrebna prijava radova i slično? Ako je, hoće li takvi radovi biti odobeni i koje je preduvjete potrebno ispuniti da bi radovi bili odobreni? Hvala na odgovoru i lijep pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Kruno,
za vaš zahtjev ključan je članak 5. stavak stavak 3. Pravilinka o jednostavnim građevinama. Dakle ono što je bitno osigurati s vaše strane je Glavni projekt koji će osim projekta statike imati i projekt arhitekture, te prijaviti početak građenja.
srdačno
Vlado Bubaš kaže
Poštovani,
na građevnoj čestici postojeće zgrade planiram graditi dvije pomoćne građevine. Jednu garažu površine 48 m2 i jednu drvarnicu/spremište površine 36 m2.
Fizički bi bile odvojene jedna od druge između 2 i 3 metra.
Da li se površina te dvije građevine smije zbrajati?
(Naime, prijatelju mi je referent prilikom izdavanja građevinske dozvole zbrojio u jednu površinu građevine kuću i gospodarsku zgradu, iako su fizički odvojene jedna od druge preko 20 metara te je sve otišlo u višu kategoriju građevine i veće troškove.)
Ukoliko se smiju zbrojiti, to više ne bi bile dvije jednostavne građevine, nego bi išlo kao u veću kategoriju, a to mi pak nema nikakvog smisla.
Unaprijed zahvaljujem.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Vlado,
pravilno zaključujete. Te dvije zgrade obzirom da su svaka manja od 50m2 te da su u funkciji osnovne zakonite zgrade ne zbrajaju se te su uvijek pomoćne zgrade. Pomoćnih zgrada može biti neograničeno sve dok to omogućava čestica. Zbrajanje kvadrature jedino dolazi u obzir kada se gleda izgrađenost parcele, površina zelenila itd. no nikako da bi se zgrade na taj način uvele u veću kategoriju. To bi zaista bilo apsurdno.
srdačan pozdrav
Vlado Bubaš kaže
Poštovani, imam još jedno pitanje…
da li je ograničen broj nadstrešnica površine do 15 m2 na parceli na kojoj se nalazi osnovna zakonita zgrada?
U planu imam napraviti jednu nadstrešnicu konstruktivno povezanu sa kućom i jednu slobodno stojeću nadstrešnicu.
Svaka bi bila površine do 15 m2.
Srdačan pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Jednako kao i za pomoćne zgrade, nema ograničenja.
lp
Franko kaže
Početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća započeta je izgradnja obiteljske samostojeće kuće na temelju ondašnjeg dokumenta koji se je zvao “Rješenje o gradnji” u kojem su se navodili uvjeti kao katnost P+1, brutto tlocrtne dimenzije, oblik krova i slično…
Za gradnju u skladu ondašnjih zakona i pravilnika nije bio potreban glavni projekt.
Na zgradi je izgrađeno samo prizemlj, pa se je stalo sa izgradnjom.
Sada bi se nastavilo sa izgradnjom u skladu sa navedenin Rješenjem.
Zanima me za postupak nastavka izgradnje.
Zahvaljujem Vam se!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Franko,
neka su pitanja zbog naše zauzetosti, a dijelom i godišnjih odmora jednostavno bila osuđena na čekanje no evo našeg odgovora:
Iako je situacija specifična i nećete od svakoga dobiti isti odgovor naše mišljenje je da trebate dati izraditi glavni projekt i prijaviti nastavak radova nadležnom tijelu graditeljstva.Naravno ako je inicijalno bio prijavljen početak radova.
Ukoliko nije onda bi trebalo ponovno ishoditi građevinsku dozvolu koja će trebati biti u skladu sa važećim prostornim planom ali će vam se uvažiti obujam zgrade prema prvotnoj dozvoli te nećete morati za taj obujam plaćati komunalni i vodni doprinos
srdačan pozdrav
Vlado Bubaš kaže
Poštovani, gnjavim Vas sa već trećim pitanjem ali jednostavno moram (ukućani razmatraju opcije)…
Koja je dokumentacija potrebna za natkrivanje postojeće nenatkrivene terase.
Nadstrešnica bi bila konstrukcijski vezana sa glavnom zgradom (kućom) i imala bi površinu cca 24m2.
Također, koja je razlika između slobodno stojeće nadstrešnice i vrtne sjenice?
Srdačan pozdrav
Zoran Gaspar kaže
Postovani,
htio bih nadograditi,tj zavrsiti zapocetu nadogradnju na kuci od 65m kvadratnih,na terenu od 197 m kvadr. a sve to na otoku Solta.Prilikom legalizacije ,na fotografijama sa sve cetiri strane objekta,se vide zapoceti zidovi na katu koji namjeravam dovrsiti.
Molim za informaciju-gdje i kako zapoceti pribaviti dozvole-u Splitu-i ustvari sto mi sve treba.
unaprijed zahvaljujem
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Zoran,
ukoliko je kuća ozakonjena kao nedovršena potrebno je napraviti glavni projekt za završetak gradnje. U svakom slučaju za svaku gradnju ili rekonstrukciju sve kreće od arhitekta i projekta. Ukoliko želite možete nam putem kontakt forme poslati više podataka (k.č. K.O.) na temelju kojih vam možemo dostaviti ponudu.
srdačan pozdrav
Jozo L. kaže
Poštovani!
Kupio sam kuću koja je legalizirana ima pravomoćno rješenje o izvedenom stanju, kuća je pokrivena, zatvorena, urađena fasada, priključena struja i voda a unutra je neizrađeno dakle roh-bau. Sada bi htio završiti kuću sa malim izmjenama neke bi prozore pomakao, neke zazidao i probio nove kao i ulazna vrata na katu, Isto na katu namjeravam proširiti postojeći balkon i natkriti terasu. Zanima me trebam li za te radove tražiti građevinsku dozvolu ili mogu raditi odmah.
Unaprijed zahvalan.
Jozo
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Jozo,
odgovor dijelom ovisi o tome kako je zgrada ozakonjena. Ukoliko je ozakonjena kao nezavršena tada ju je moguće završiti u postojećim gabaritima i to na temelju glavnog projekta. Nakon završetka ide se na tehnički pregled i uporabnu dozvolu. Ipak obzirom da biste proširivali postojeće gabarite i mijenjali neke druge lokacijske uvjete: proširenje balkona, natkrivanje terase i sl. tu bi morali ići na građevinsku dozvolu.
Dakle, za završetak u postojećim gabaritima dovoljan je glavni projekt, a sve drugo građevinska dozvola.
Ana-Marija kaže
Poštovani,
prvo moram pohvaliti Vašu stranicu, predobra je!
Drugo, zanima me Vaše mišljenje vezano za obračun GBP prema novom Zakonu o prostornom uređenju NN153/13, gdje piše da u GBP ulazi samo zatvoreni prostor zgrade. Zanima me etaža podruma, dal se u GBP obračunava sa koeficijentom 0,5 ili 1,0 jer Pravilnik o načinu obračuna površine i obujma još nije usklađen sa novim Zakonom, a bitno mi je zbog izračuna dopuštenog max koeficijenta iskoristivosti u Glavnim projektima.
Unaprijed Hvala!
LP,
Ana-Marija.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Ana-Marija,
hvala na lijepim riječima. Ipak odgovor u ovom slučaju možda neće za vas biti najpovoljniji. Za podrum se obračunava koeficijent 1.0. Naime kada god su Zakon i Pravilnik u nesuglasju, bitno je što stoji u Zakonu jer je on hijerahijski viši.
Za konkretan slučaj čak znamo i iz primjene u praksi da se obračunava koeficijent 1.0
srdačan pozdrav
Ana-Marija kaže
Poštovani,
prizemlje i kat zgrade su legalizirani i namjerava se rekonstrukcija objekta nadogradnjom 2. kata. Zanima me dali se u Glavnom projektu treba raditi fizika zgrade samo za nadograđeni dio, ili za cijeli objekat, jer ako se radi za cijeli, onda fizika ne zadovoljava.
Hvala,
Lp,
Ana-Marija.
Dizajn et cetera kaže
Ukoliko je zgrada legalizirana kao završena to je dovodi u rang uporabne dozvole. Ukoliko se nadograđuje dodatni kat, a konstrukcijom se ne zadire u postojeći dio pod uporabnom dozvolom tada se fizika radi samo za onaj dio koji se nadograđuje i koji tek treba zadovoljiti zahtjeve za uporabnu. To je naše tumačenje.
srdačno
Jelena kaže
lp, legalizirali smo dograđeni dio kuće prije godinu dana, sada razmišljamo o dogradnji još jedne prostorije, od kuda početi???
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Jelena,
kao i kod svake gradnje i nadogradnje preporuka je početi od arhitekta. Dakle provjera mogućnosti nadogradnje, ponuda, izrada projekta, ishođenje dozvole, gradnja (rekonstrukcija) i konačno uporabna dozvola.
srdačno
Josip kaže
Dobar dan.
Imam nekoliko pitanja pa bih molio vase misljenje.
1. Postoji li neki zakon ili regulacija koliko mogu dubok podrum napraviti, tj. mogu li, ako sam financijski u mogucnosti, iskopati podrum dubok npr. 7m i koje mi dozvole trebaju?
2. Ako imam npr. 10000mˇ2 zemljista mogu li, ako sam u mogucnosti financijski, iskopati podrum preko cijelog zemljista i nakon toga preko navesti metar zemlje bez da je iznad podruma kuca?
3. Mogu li na istom tome zemljistu iskpati rupu duboku 10m, napraviti podrum ili neku “zgradu” od npr. 5m te nakon toga vratiti zemlju natrag da se poravna sa ostatkom terena?
4. Mogu li, u normalnoj kuci, iskopati podrum na dva ili vise katova bez nekih posebnih dozvola?
Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Josip,
sve točke, obzirom da su na istu temu, pokušati ćemo sažeti u zajednički odgovor.
Podrum je dakle etaža zgrade, jednako kao što su to i nadzemne etaže. Naravno zbog specifićnosti postoje neki specifični zahtjevi, pogotovo ako se ide značajno u dubinu (npr. geotehnička ispitivanja, požarni propisi i sl. No da ne idemo predaleko za gradnju podzemnih etaža potrebno je ishoditi građevinsku dozvolu.
Koliko je veliku podzemnu etažu moguće napraviti na čestici definirano je prostornim planom. Prostorni plna generalno definira izgrađenost čestice (između 30 i 40%), a nekada definira specifično i izgrađenost podzemne i nadzemne etaže. U svakom slučaju koeficijent izgrađenosti nikada neće dozvoliti da podzemna etaža bude preko cijele parcele.
Ukratko kao i za svako građenje, potrebno je proučiti prostorni plan, napraviti glavni projekt i i ishoditi građevinsku dozvolu.
srdačno
Marija Suker kaže
Postovani!
Imam gradiliste 450 kvdr.m. dali mi je potrebna gradevinska dozvola za Montaznu kucu do 50kvdr.m.
Hvala unapred..
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Marija,
da građevinska dozvola za kuću je redovito potrebna bez obzira na način gradnje. Više o tome možete pročitati u našoj objavi Građevinska dozvola za montažne kuće
srdačan pozdrav
Marin kaže
Postovani,
Imam teren I prilikom sklapanja ugovora s projektantom zakljuceno je da je teren gradevinski te da se prvo mora rijesiti put te napraviti project za put kako bi se mogla predati dokumentacija za gradevinksu dozvolu (citiram projektanta).
Dokumentacija za put je rijesena te predana Upravi. Medutim od strane Uprave stigao je odgovor da za izracunavanje svih komunalnih troskova koji su potrebni za izdavanje gradevinske dozvole, potrebno je dostaviti projekt plan izgradnje zgrada na postojecem terenu.
Projektant koji vodi slucaj rekao je da nije znao da ce to trebati (sto mi je sumnjivo) tako da sada nisam siguran sto dalje I da li sam nedovoljno obavjesten ili naveden na krivi put od strane projektanta.
Hvala unaprijed.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Sanjin,
nismo baš sigurni da smo razumjeli pitanje. Proces za put je jedan, a proces za gradnju zgrade drugi slučaj i ne bi ih trebalo vezivati ni na koji način. Projektant je čini se u pravu. Ipak za otklanjanje sumnji svakako bi trebalo kontaktirati referenta. Ukratko vi put možete graditi i bez da se anticipira bilo kakva naknadna izgradnja zgrade.
lp
Marin kaže
Hvala na odgovoru.
No da li je u ovom slučaju put uopće trebao biti projektiran ili je bilo dovoljno izdati idejni projekt za stambene građevine?
Nije mi jasno kako projektantska tvrtka nije znala da je sve to potrebno za izdavanje dozvole posebice kada se dobio dopis da se poziva investitor za daljnji korak.
Pojednostavljeno, sto je potrebno da bi se predao zahtjev za grad. dozvolu?
Vlado Bubaš kaže
Poštovani,
možete li mi pojasniti koja je dokumentacija potrebna za natkrivanje postojeće nenatkrivene terase, glavni projekt ili se mora ići na građevinsku dozvolu?
Nadstrešnica bi bila konstrukcijski vezana sa glavnom zgradom (kućom) i imala bi površinu cca 24m2.
Također, nije mi baš jasno koja je razlika između slobodno stojeće nadstrešnice i vrtne sjenice? Molim Vas da mi to pojasnite ako nije problem.
Srdačan pozdrav
Mery kaže
Samo da pojasnim ova konstrukcija se spaja sa zgradom + panel krov .
Željezna konstrukcija s 4 noge i gore 4 zeljezna potpornja koja bi nosila krov od panela.
Po svim zakonima nitko nesmije mjenjati izgled zgrade kakva je dobila gradevinsku i uporabnu dozvolu.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Mery,
u prvau ste nema pravo. Osim promjena izgleda vanjskog zajedničkog dijela zgrade, radi se po svemu sudeći i o nezakonitoj nadogradnji. Za takve situacije najbolje je slučaj odmah prijaviti građevinskoj inspekciji na http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=7639
srdačan pozdrav
Dinko kaže
Poštovani,
nadam se da mi možete pomoći s obzirom na Vašu ekspertizu. Ukratko ću objasniti slučaj.
Namjera nam je kupiti stan iz 70-ih, na zadnjem katu zgrade i zatvaranjem dijela lođe s staklenom stjenkom i stavljanjem parketa povećati površinu dnevne sobe. Stanovi na zadnjem katu imaju betonsku ogradu na lođi, dok je kod svih ostalih stanova željezna ograda. Betonska ograda je ne nosiva i dosta visoka i onemogućava suncu da osvijetli sobu. Zgrada je skupno legalizirala sve takve preinake, a stan ima legaliziran drugi dio lođe na kojem je dodana PVC stolarija i povećana kuhinja.
Zanima me gdje mogu saznati da li mogu srušiti dio betonske ograde (ne utječe na statiku zgrade), te kako ishoditi dozvolu za potrebne radove s obzirom da je nemoguće skupiti potpise od 200 suvlasnika za projekt rekonstrukcije? Postoji li drugi način osim skupljanja potpisa? Kako ishoditi građevinsku dozvolu za taj zahvat?
Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
spomenuti zahvat ne može proći bez građevinske dozvole,a za to je potrebna suglasnost suvlasnika zgrade. Navedeni zahtjev je u višestambenim zgradama gotovo nemoguć.
srdačno
Ana-Marija kaže
Poštovani,
Prema tumačenju čl. 72 Tehničkog propisa o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama za zgrade sa ploštinom korisne površine jednakom ili većom od 50 m2 i manjom ili jednakom od 1000 m2 koje moraju ispuniti zahtjeve energetske učinkovitosti i koje se griju na unutarnju temperaturu ≥18°C izrađuje se Elaborat alternativnih sustava opskrbe energijom.
Zanima me dal se isti izrađuje i prilaže zahtjevu za građevinsku dozvolu uz glavni projekt prizemne obiteljske kuće koja ima neto korisnu površinu 42 m2, tj. manju od 50m2, ili se svejedno mora priložiti jer je stambene namjene i bit će grijana?
Hvala,
Lijepi pozdrav,
Ana-Marija.
Bozo kaže
Poštovani,
U procesu legalizacije pomoćnih zgrada došli smo do pitanja o uporabnoj dozvoli za glavnu zgradu tj.kuću koja nema uporabnu dozvolu. Kuća ima građevinsku ali nije napravljen balkon, podrum i ulaz u kuću je sa druge strane nego stoji po nacrtima. Inače kvadratura i lokacija nije ništa mijenjana tako da kuća nema viška kvadrature. Kakva je sad tu kazna i jer se plaća isto kao i onaj koji nije imao nikakve papire.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje g. Božo,
da bi se pomoćne zgrade uopće mogle ozakoniti na način kako je to propisano Zakonom o postupanju NN 8&/12 osnovna zgrada mora biti zakonita. Za vas bi bilo najbolje da sada postupku za ozakonjenje pomoćnih zgrada pridružite i osnovnu zgradu. Od davanja treba računati na trošak arhitekta sigurno, geodet samo ako se stanje u katastru ne poklapa s izvedenim i statičar ako je osnovna zgrada preko 400m2. Uz to plaća se i naknada za ozakonjenje, no ne plaća se komunalni i vodni doprinos ako nije bilo prekoračenja gabarita.
Ukoliko vam je ta nekretnina bitna, bilo bi mudro ozakoniti odstupanja jer se u budućnost može pojaviti problem kod gospodarenja kao što se eto već sada na neki način pojavio.
srdačno
Bozo kaže
Hvala na odgovoru
Štefanija Vuković kaže
Pozdrav
Posjedujem kuću izgrađenu 1968. god, 185m2 na koju se nadovezuje gospodarska zgrada 171 m2. Cilj je dakako prvo srušiti kući te na tom istom mjestu izgraditi istu takvu novu kuću. Zanima me koji su potrebni papiri za rušenje postojeće kuće i gradnju zamjenske kuće te koja je cijena tog pothvata?
Unaprijed hvala na odgovoru
Lijep pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Štefanija,
potreban je projekt uklanjanja, te glavni projekt i građevinska dozvola za novu zamjensku zgradu. Svakako trebate iskoristiti volumen postojeće zgrade radi smanjenja davanja komunalnog i vodnog doprinosa. Trošak gradnje je nezahvalno davati no možda vam bude koristan tekst Cijena građevinske dozvole.
srdačan
Silva kaže
Poštovani, namjeravamo kupiti kuću koja ima građevinsku dozvolu iz 1988. Radi se o planskim kućama u nizu.
Po projektu bi kuća trebala imati prizemlje, kat i visoko potkrovlje od čega je do sada izgrađeno samo prizemlje. Moje pitanje je- je li moguće nastaviti gradnju po postojećem projektu ako postoji mogućnost obnove ove postojeće građevinske dozvole? Ili moramo ishoditi novu dozvolu i izraditi novi projekt? Po dosadašnjim saznanjima, uz troškove ishođenja nove dozvole (ili obnove postojeće), plaćamo još vodni i komunalni doprinos? Moram naglasiti da je utvrđeno da je čestica ucrtana u katastru i da je prizemlje izgrađeno po projektu-sve je u gabaritima. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Silva,
vaša građevinska dozvola imala je rok trajanja 2 godine što bi trebalo pisati i na samoj dozvoli. Bitno je da je u to vrijeme prijavljeno gradilište odnosno početak radova . Ukoliko je to napravljeno vi biste mogli završiti zgradu po građevinskoj dozvoli ili možete tražiti izmjenu i dopunu projekta. Komunalni i vodni bi se priznao u gabaritima dozvole.
U suprotnom, da nije prijavljen početak gradnje kako je propisano, dozvola je istekla i potrebna je cijela nova procedura, kao da ničega nije bilo.
srdačan pozdrav
Broz kaže
Postovanje,ne zivim u hr ali posjedujem platz na kome je nekad stajala kuca( koja je u medjuvremenu srusena )i jedna stala,nista nije legalizirano.Pitanje, htio bih sagraditi prostorije( kucu) do 50qm,sa upotrebom stanovanja (mjesec dana u godini) sta mi je sve potrebno ,gradjevinska dozvola,arhitekt ,geodet?…hvala pozdrav(selo pored Virovitice)
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Broz,
na ovoj stranici smo dali zaista puno informacija po raznim pitanjima, no za vaš slučaj usmjerili bi vas na naš svježi članak na našoj matičnoj stranici http://www.dizajnetc.com/gradevinska-dozvola-cijena/
Vjerujemo da će biti od koristi.
srdačan pozdrav
tom kaže
Poštovanje,
zanima me koje su dozvole potrebne za rekonstrukciju ruševine u svrhu njene obnove, objekt je bio sagrađen prije 1968, a sad je u katastru i zk uveden kao ruševina (samo zidovi), da li se može dobiti dozvola, jer po novom gup-u veličina parcele nije dovoljna za gradnju?
Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Tom,
situacija je dosta osjetljiva jer za rekonstrukciju zgrade trebate imati postojeću zgradu što se dokazuje Uporabnom dozvolom što vi u ovom slučaju ne biste mogli ishoditi.
Obzirom na okolnosti najbolje je da se obratite odjelu za prostorno uređenje u vašoj sredini.
srdačan pozdrav
Dražen kaže
Pozdrav!Zanima me kakve su sve izmjene potrebne za zatvaranje terase u prizemlju obiteljske kuce…vlasnik kuce je otac,ukupna kvadratura kuce je preko 500 m2…dakle terasa je cca 15m2 i pripojio bih je sa stanom…kuca je etazirana, pa je li potrebno ponovno mijenjati i placati cijeli projekt i građevinsku dozvolu ili…?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
potrebna je građevinska dozvola za rekonstrukciju, čemu naravno prethodi glavni projekt. Dobra okolnost je ako se radi o jednom vlasniku, tako da ne treba tražiti suglasnosti drugih suvlasnika.
srdačno
Mauro kaže
Postovanje,
Pred par mjeseci sam kupio kucu koja je sagradena 1972. Uglavnom kuca ima prizemlje I gornji kat. Ja cu zivjeti na gornjem katu, a prizemlje bi iznajmio. Etaza je 100m2 I prethodni vlasnik je vec iznajmljivao donju etazu kao dva zasebna stana. U dokumentaciji kuce, odnosno idejnom planu iz 1971g. prizemlje je nacrtano kao jedan stan, ali na bivsem izlazu na vedandu, napravljen je jos jedan ulaz I prizemlje je podjeljeno u dva odvojena stana. Banka je provjeravala dokumentaciju I dignuo sam hipoteku na kucu I receno je da je sve ok. Zanima me dali bi mogao u buducnosti imati nekih problema I dali legalno mogu iznajmiti te stanove. Unaprijed zahvaljujem.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Mauro,
obzirom da imamo iskustva s projektiranjem i adaptacijama kuća za iznajmljivanje u turizmu naš je stav da ne biste smjeli imati problema u tom pogledu. Vaš slučaj bi se mogao interpretirati i kroz situaciju jednog stana gdje vi iznajmljujete jednu sobu, ili samo sobu s wc-om. Dakle sve je pitanje kako taj prostor funkcionalno organizirate. Tehnički gledano to je i dalje jedan stan, a naš je odgovor odnosi se na iznajmljivanje u turizmu (domaćinstvo).
srdačan pozdrav
Ana-Marija kaže
Poštovanje,
radi se rekonstrukcija i nadogradnja legaliziranog pomoćnog prizemnog objekta (garaža i spremište) na način da se dodaje vanjsko stubište i cijeli kat iznad u funkciji spremišta. Zanima me pod koju se namjenu upisuje navedeni nestambeni objekt u funckiji stambenog na parceli u IM OBRAZAC za ishođenje građevinske dozvole? Pod stambene građevine za stalno stanovanje, ostale stambene građevine, ili proizvodne građevine – iako namjena nije proizvodna, nego je garaža i spremište na katu?
Hvala,
Ana-Marija.
Boris kaže
Poštovani,
imam priliku kupiti kuću koju je potencijalni prodavatelj kupio sa betoniranom natkrivenom terasom. Za takvo stanje izgrađenosti taj njegov prednik je sa svom dokumentacijom pokrenuo legalizaciju. Ovaj moj potencijalni prodavatelj je tu betoniranu terasu proširio prošle godine, ozidao je zidove i unutar toga su nastale 3 nove prostorije a dobetonirane su i stepenice u nedovršeno potkrovlje. Osim navedenog, u sastavu navedene “preinake” i izgradnje dograđena je i velika nadstrešnica za potrebe parkinga-garaže, u produžetku opisane “terase”. SVI ovi radovi su napravljeni prošle, 2015. godine. Taj moj potencijalni prodavatelj mene uvjerava: može i smije se u predmetu započete a nedovršene legalizacije izvršiti dopuna arhitektonske dokumentacije, platiti naknada za zadržavanje građevina u prostoru!!! MOLIM Vas odgovor i savjet: Da li je zaista zakonski provedivo da na koncu imamo Rješenje o izvedenom stanju sa legaliziranim svim navedenim zgradama ( ponavljam: i za zgrade izgrađene do 20.6.2013. kao i za sve ovo dograđeno 2015. godine?? Hvala
Boris kaže
Oprostite, kaže mi upravo ovaj vlasnik da se sve navedeno može provesti na temelju Mišljenja ministarstva od 27.3.2016. godine http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Misljenja/360-01-15-02-159.pdf tj: ” da podnositelj zahtjeva isti može proširiti na zgrade koje prvotnim zahtjevom nisu navedene” ??? No razmišljam, gdje je tu onda regula da se može legalizirati “sve… zgrade …. u periodu 15.02.1968. – 21.6. 2016. godine”?? Čini se da ovaj vlasnik baš i nije u pravu? Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Boris,
u pravu ste. Prodavatelj vam je dao krive informacije odnosno prikriva po svemu sudeći bitno. Da, otvoreni zahtjev je zaista moguće proširiti. No to ne znači da se zakonom o postupanju NN86/12 može ozakoniti ono što je izgrađeno nakon datuma presjeka kada su napravljeni zračni snimci (21.6.2011.)
Spomenute nadogradnje nakon datuma presjeka bi se možda mogle ozakoniti ishođenjem naknadne građevinske dozvole, što znači udovoljavanje trenutnim standardima gradnje i uvjetima prostornog plana za što čisto sumnjamo da je ispoštovano.
srdačno
Boris kaže
Hvala Vam lijepo,
ma kakav PP… malo selo, “brijeg” u selu…
Bogu iza nogu…
ne smijem ovdje ni napisati što slutim obzirom
da sam načuo da će se ipak to riješiti kao sam Vama ovdje u startu opisao..
no za drugog kupca… žao mi čovjeka, ako se ne bude znao “ograditi”- odu “gaće”..
Hvala još jednom
Boris kaže
Razumijem što je PP (mislim širinu zahvata),
neovisno o “Bogu iza nogu” ipak je i to selo u sastavu nekog PP-a
(općinskog… gradskog… županijskog..) no imam prijatelja iz te struke
i on mi je pojasnio… opseg i “širinu” PP-a, ok, hvala još jednom.
ako možemo na pm biti će mi drago nastaviti..
Lp
Miro kaže
Poštovani,
imam legaliziranu temeljnju ploču od 75m2 i pored toga jedan kat kuće od 75m2, sad bi želio nastaviti graditi na temeljnjoj ploči i izrađenom objektu, ali su mi oba objekta objekta udaljena manje od 4m od međe, dali sad postoji mogućnost gradnje na legaliziranim temeljima i kući, ispada da imam legalne temelje i kuću ali na njima nemogu ništa graditi, dali postoji mogućnost nastavka gradnje u započetim gabaritima?
LP
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Miro,
ključno je što definira prostorni plan. Naime predmet legalizacije bile su zgrade, a temelji eventualno samo kao sastavni dio neke zgrade. Sam temelj se nije mogao ozakoniti. Tu se čak ni ne radi o nezavršenoj zgradi.
Ukratko, provjeriti prostorni plan ili poslati upit tijelu graditeljstva vaše Općine.
srdačno
Jadranka kaže
Postovani,
Imamo priliku kupiti kucu koja je izgradjena 1988 god. Ima gradjevinsku dozvolu, placene prikljucke za struju i vodu, kucni broj…al nikad nije zavrsena do kraja. Znaci sazidana, pokrivena u grubom radovima i ima gradjevinsku. Sto nam je ciniti dalje? Vrijedi li gradjevinska jos uvijek? Hvala, pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
po svemu sudeći da, ako je prijavljen početak gradnje. Uvijek je korisno pročitati i što piše u samom tekstu dozvole.
srdačno
Ana-Marija kaže
Poštovanje,
zanima me dal dogradnja terase na katu sa stubištem za kat (ispod kojeg je ostava za vrt), spada u zgrade 5. skupine (tj. treba samo arhitektura, geodezija i statika)? Stambena zgrada koje se dograđuje je napravljena prije 1968. godine i u staroj je jezgri naselja, tako da se gabaritno ne dira, samo se dograđuje stubište i terasa za pristup katu izvana ( do sada je bio iznutra). Naime, nadležno tijelo nam je izdalo informaciju da trebamo tražiti suglasnosti od hakoma, hep-a, hrvatskih voda i komunalaca, što iziskuje dodatnu izradu dokumentacije vodovoda i kanalizacije i elektroinstalacija, a smatram da nema potrebe za tim jer ne tražimo uvjete priključenja obzirom da je zgrada već priključena na sve instalacije.
Hvala i lp,
Ana-Marija.
sanja hrenar kaže
Poštovani,
kupila sam grđevinsko zemljište na kojem je nekada bila kučica,ali je odavno srušena. Na snimci sa stranice geoportala nije vidljiva,ali je ucrtana pod crotis građevine. Postoje svjedoci koji mogu potvrditi da je kučica tamo bila. Zanima me mogu li dobiti potvrdu o postojanju građevine prije 1968.g i po kojoj osnovi. Mogu li dobiti uporabnu dozvolu i graditi u istim gabaritima bez građevinske dozvole?
Hvala,
Sanja.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Sanja,
da bi se postojeća kuća mogla iskoristiti za buduću gradnju i odbitke potrebno je da ona zaista bude postojeća. Drugim riječima mora zaista biti na tom mjestu i mora biti zakonita (imati dozvolu, Rješenje o izvedenom stanju, Uvjerenje da je evidentirana prije 1968.).
srdačan pozdrav
Dubravko kaže
Poštovani,radili bi iz potkrovlja stambeni prostor. Dizali bi zidove max 60 cm. Dali nam treba građevinska ili je dovoljan glavni projekt. Stepenice bi radili sa vanjske strane. 16 stepenica treba. Ako su montažne ,smiju li se potpuno zatvorit da nema vanjskih utjecaja.Dali treba geodet. Ako su betonirane kakve dozvole trebaju.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Dubravko,
ukoliko radite zaseban stan tada je potrebna građevinska dozvola. Da se radi samo o povećanju nadozida gdje tavan ostaje tavan, tada bi bio dovoljan glavni projekt. Također ukoliko se donji stan proširuje na taj tavanski prostor na kojem podižete nadozid također je dovoljan glavni projekt.
Dakle građevinska dozvola je potrebna u situaciji kada se mijenja broj stambenih jedinica.
Još jedan parametar koji treba uzeti u obzir je prostorni plan i da li on dozvoljava podizanje kuće van postojećih gabarita.
srdačno
Marko kaže
Poštovani,
na postojećem objektu u zoni tavanskog prostora bi se radile neke preinake. Radi se o obiteljskoj kući sa kosim krovom, tavan je stambeni prostor.
U jednom dijelu krova bi se dizala kućica i prema pravilniku o jednostavnim objektima znam da nije potrebno ishoditi građevinsku dozvolu.
U drugom dijelu krova bi se uklonio dio pokrova (i rogova) i napravila bi se krovna terasa. Dakle ne bi se dodavao volumen već oduzeo od postojećeg objekta, pa me zanima da li takav zahvat iziskuje ishođenje građevinske dozvole ili ne?
Hvala.
Dizajn et cetera kaže
Zbog tog zahvata biste trebali ishoditi građevinsku dozvolu. Predlažemo stoga i za krovnu kućicu ishoditi građevinsku. Pravilnik o jednostavnim radovima jedostavno nije predvidio sve moguće situacije već najčešće. ALi da, radi se o promjenama koje zahtjevaju građevinsku.
srdačno
Franjo kaže
Poštovani,
u posjedu sam kuće prizemnice sa potkrovljem, želja mi je podignuti još jedan kat i visoko potkrovlje, gdje mogu dobiti informaciju mogu li isto napraviti obzirom na prostorni plan?
Unaprijed hvala na odgovoru.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Franjo,
po nama je to osoba koja zna najbolje pročitati prostorni plan. Dakle arhitekt.
Za opće informacije možete se uputiti i u odjel za graditeljstvo vaše općine.
srdačan pozdrav
Ana kaže
poštovani;
u procesu smo za dobivanje g.dozvole za gradnju objekta na čestici koja je u mom vlasništvu 1/1.Problem je što nadležno tijelo ne može doći do susjede za suglasnost jer se vraća poziv sa adrese.Ta susjeda ima česticu koja je u međi sa mojom česticom ali objekt za gradnju je udaljen više od 5 m.od susjedne međe.Što dalje naparavit u postupku za pravomoćno dobivanje g.dozvole ako se do te susjede ne može doći.
unaprijed hvala na odgovoru
ANA
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Ana,
radi se o upravnom postupku gdje se šalje nekoliko dopisa, nakon čega se predmet stavlja na oglasnu ploču. Ukoliko nitko ne reagira smatra se da nema primjedbi.
Za detalje i vaš konkretan slučaj molim vas pitajte vašeg referenta.
srdačan pozdrav
dragan kaže
postovani.. za pocetak… objasniti cu vam sto mi se dogodilo.. imao sam kucu (vikendicu) drveni objekt u kavranu, opcini marcana kod pule, ovog vikenda piroman me je iz nepoznatih razloga zapalio kucu! kuca je izgorila do temelja.. apsolutno nema sanse za obnavljanje jer se nema sto obnoviti, kuca je legalizirana, svi geodetski i arhitetski nacrti i projekti su gotovi i legalizirani. mene sada zanima, imam li ja pravo na ponovnu gradnju?moram li ponovo vaditi gradjevinsku dozvolu?i mogu li graditi u istim gabaritima kucu koja bi sada bila cvrsti objekt(zidali bi istu )dali vazi legalizacija?molim vas da nam to malo pojasnite.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Dragan,
zakon o gradnji predviđa mogućnost obnove zgrada koje su stradale usljed ratnih razaranja, prirodnih nepogoda i sl. (članak 129.) U članku 130. istog zakona, definira se obnavljanje oštećenih građevina te se navodi sljedeće:
“U slučaju oštećenja građevine djelovanjem događaja iz članka 129. stavka 1. ovoga Zakona građevina se može, neovisno o stupnju oštećenja, vratiti u prvobitno stanje bez građevinske dozvole, u skladu s aktom na temelju kojeg je
izgrađena, odnosno projektom postojećeg stanja građevine.”
srdačno
Ana kaže
Postovani, na kuci bismo mijenjali krov (ne mijenjaju se gabariti) te bismo zbog bolje izolacije dosadasnji drveni strop zamijenili betonskom plocom na najgornjoj etazi ispod krovista. Da li je na ovu situaciju primjenjiv Pravilnik o jednostavnim gradjevinama (znam kad je samo zamjena krova u istim gabaritima u pitanju nije potreban niti glavni projekt nego samo prijava radova).
Takodjer, sukladno Pravilniku o jednostavnim gradjevinama podigli bismo visinu za 0.6 m i probili vrata u nosivom zidu – za sve ovo je dovoljan glavni projekt sukladno Pravilniku ukoliko se postuje ukupna dozvoljena visina u tom dijelu grada?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Ana,
po svemu sudeći vaš bi zahvat imao utjecaj na jedan od temeljnih zahtjeva za građevinu: mehaničku otpornost i stabilnost. Sudći samo po tome radi se o rekonstrukciji za koju je ipak potrebna građevinska dozvola.
srdačno
Dizajn et cetera kaže
Pitanja i komentari zatvoreni