Da li je za gradnju jednostavnih građevina za koje ne treba građevinska dozvola, potreban geodetski projekt!?
Zakonom o gradnji NN 153/13 (članak 70. stavak 1) propisano je da je geodetski projekt sastavni dio projekta za građevinsku dozvolu.
Također, Pravilnikom o geodetskom projektu NN 12/14 i 56/14 (članak 10), propisano je da se geodetski projekt izrađuje kao sastavni dio glavnog projekta za građevinsku dozvolu ili za lokacijsku dozvolu.
Geodetski projekt vezan je koliko vidimo uz samu dozvolu. Kako se jednostavne građevine mogu graditi bez građevinske i lokacijske dozvole, geodetski projekt nije potreban.
Iskolčenje i upis
Iako se geodetski projekt ne izrađuje, potrebno je naglasiti da je za jednostavne građevine koje se upisuju u katastar i za koje se ishodi uporabna dozvola, potrebno angažirati geodeta za neke druge radove.
Kako bi prošli tehnički pregled i dobili uporabnu dozvolu, potrebno je između ostalog priložiti:
– Izjavu ovlaštenog inžinjera geodezije da je građevina izvedena s elaboratom iskolčenja (potrebno je dakle i iskolčenje)
– Geodetski elaborat za evidentiranje građevine u katastru ili promjenu podataka o zgradama ili drugim građevinama
[color-box]Uporabna dozvola ishodi se za jednostavne građevine koje se evidentiraju u katastru.
A koje su to jednostavne građevine koje se evidentiraju u katastru?!
To su zgrade trajnog karaktera čija je tlocrtna površina veća od 10 metara kvadratnih (pomoćna zgrada od 10 do 50m2, nadstrešnica od 10-15m2).
Katastarki se evidentiraju i zgrade manje od 10m2, ako je njihovo evidentiranje posebno značajno (npr. trafostanice) ili ako se koriste za stanovanje[/color-box]
đurđa kaže
Poštovani dali se može gradit na građ.zemljištu koji objekt i do koliko kvadrata a da za to netreba građevna dozvola
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Đurđa,
postoji niz građevina i radova koji se mogu raditi bez dozvole. Primjerice bazeni u razini tla do 100m2, pomoćne zgrade do 50m2, nadstrešnice, sjenice i sl. Navedene građevine i uvjeti za gradnju istih navedeni su u Praviliniku o jednostavnim građevinama.
Važno je napomenuti da se dobar dio jednostavnih građevinama mora raditi s glavnim projektom i da je procedura gotovo ista kao i kod građevinske dozvole, osim što se ona formalno ne ishodi.
srdačno
Bozena Perko kaže
Postovani
Zanima me jedna informacija, naime htjela bih graditi bazen i sjenicu. Upucena sam u to da mi nije potrebna gradjevinska dozvola ukoliko se pomocni objekt nalazi na istoj cestici gdje i kuca. Kod mene je slucaj da je kuca gradjena na jednoj cestici kojoj je vlasnik moja sestra a prostor iza kuce na kojem bi gradila bazen je na drugoj cestici i u mojem vlasnistvu. Sto da radim? Dali mi je u mom slucaju potrebna gradjevinska dozvola za bazen ili objedinjenje cestica u jednu u kojoj bi ja i sestra bili suvlasnici iste?
Unaprijed hvala
Bozena
Lp
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Božena,
i bazen i vrtna sjenica smatraju se pomoćnim građevinama i ono što im je zajedničko je da moraju biti građeni na građevnoj čestici postojeće zgrade i za potreba te zgrade. Razlika je u tome što za bazen ukopan u tlo do 100m2 ne treba građevinska dozvola već samo glavni projekt, dok za sjenicu ne treba ni dozvola ni glavni projekt. Oboje se moraju izvesti u skladu s pravilima struke i uvjetima prostornog plana.
Opcije su kao što navodite ili spojiti čestice ili ići na građevinsku dozvolu. Izdavanje građevinske izazvalo bi niz dodatnih troškova i uvjeta (pristup, voda, struja) i pitanje je da li bi uopće mogli graditi bazen kao samostalnu cjelinu.
Najlakše bi dakle bilo spojiti čestice.
srdačno
srdačno
igor kaže
Poštovani pozdrav, imam dva pitanja, postavio bi na parcelu na kojoj imam kuću i pomoćne zgrade koje su sve uredno katastarski sprovedene i upisane jedan lućni šator dimenzije 12×6 metara koji bi služio kao garaža i spremište, za šator nije potrebno betonirati stope samo se zabiju cijevi u zemlju i postavio bi privremeno mobilnu kućicu 8×3 metra koja bi bila privremeno na parceli dok se ne riješi lokacija na moru,
šta mi je potrebno od dozvola, u kućici nebi nitko boravio niti bi se spajala na bilo kakve priključke,
unaprijed jvala na odgovoru
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
navedeni zahvati ubrojili bi se u jednostavne građevine i radove, no treba biti oprezan. Ako se radi pomoćni objekt (garaža) treba se raditi po pravilima struke sve kao i kada se ide na dozvolu osim što se ne ide formalno na nju.
Tende, pokrivanja i slično nisu gradnja, osim ako se ne radi o plastenicima ili staklenicima za uzgoj bilja i sl. sve kako je definirano Pravilnikom o jednostavnim građevinama.
Privremene građevine za potrebe građenja građevine odnosno uređenja gradilišta također su definirane spomenutim pravilnikom.
Svakako za bilo kakve zahvate u prostoru treba razmišljati i o odrebama pravilnika o komunalnom redu.
srdačan pozdrav
hrvoje kaže
poštovani
molio bi vas odgovor na nekoliko nedoumica oko lokacije I dozvola za bazen
– može li se bazen izgraditi do međe (točnije ukopati u zemlju plastični bazen dimenzija 9,80×3,50)?
– treba li za pomičnu, kliznu aluminijsko-staklenu nadstrešnicu za bazen dimenzija 9,80×3,50 građevinska dozvola?
Zahvaljujem
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Hrvoje,
što se tiče prvog pitanja svakako bi trebalo provjeriti odredbe prostornog plana i kakav je tretman bazena u vašoj općini. Nerijetko se oni nalaze u skupini pomočnih građevina i lako je moguće da su propisane udaljenosti manje u odnosu na građevine iznad tla.
Nadstrešnica iznad bazena po nama nebi trebala biti sporna i može se izvesti bez dozvole i glavnog projekta ukoliko je površine do 15m2.
srdačan pozdrav
Tena kaže
Poštovani,
imam pitanje. Radi se o nadogradnji balkona na stambenoj zgradi cca 420m2 s 6 stanova. Stan je na posljednjem, 2.katu zgrade, ispod njega se nalazi isti takav stan na prvom katu i garaža u prizmelju (stan na 2.katu i garaža su isti vlasnici). Balkon bi se nadozidao na izlaz iz sobe, s bočne strane zgrade (cca 4 m2), iznad dijela dvorišta zgrade koje pripada istom tom stanu. Prema agenciji za prodaju nekretninama dovoljna je samo suglasnost sustanara za nadogradnju balkona. Možete li mi reći koja je točno procedura za nadogradnju takvog (otvorenog) balkona?
Hvala na informacijama.
Lijep pozdrav,
Tena
Dizajn et cetera kaže
Potrebna je i građevinska dozvola.
srdačno
Alen kaže
Poštovani.
Zanima me da li je mogiće napraviti pomočni objekt u dvorištu( gdje se već nalazi postojeća legalno napravljena kuća) manji od 50 m2 tlocrtne površine u kutu dvorišta na granici sa dva susjeda.
hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Alen,
taj odgovor se može znati tek kada se izanalizira postojeća izgrađenost i iskorištenost čestice i parametri prostornog plana.
srdačan pozdrav
ksenija kaže
Postovani,imamo kucu na koju se jednom stranom naslanja dvorisna zgrada od 16m2,koja je drvena,sve to je upisano u katastru i ima uporabu dozvolu,gradeno je 1964g.mi bi sada tu drvenu zgradu ,zamjenili zidanom,zbog dotrajalosti,a po istim dimenzijama,znaci identicno staroj,treba li nam gradevinska,tj.koji papiri nam sve trebaju za to?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Ksenija,
u vašem slučaju ne radi se o održavanju drvene građevine već o gradnji nove zamjenske građevine. Ono što vam ide u prilog je da istu možete izvesti u gabaritima koje već posjedujete te da ne morate plaćati komunalni i vodni doprinos.
Ipak kako se utječe na temeljne zahtjeve za građevinu i njena kvalitatitvna svojstva, potrebno je napraviti projekt i ishoditi građevinsku dozvolu.
srdačno
Damir kaže
Poštovani,
da li je potrebno ishodovati gradevinsku dozvolu i napraviti projekt za zidanu kućicu, ukupne tlocrtne površine 9m2 ? Kućicu bismo izgradili u dvorištu kuće u kojoj živimo.
Lp,
Damir.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Damir,
ukoliko se ta kućica radi kao pomočni objekt u funkciji osnovne kuće i da je na istoj čestici tada se ne ishodi građevinska dozvola već se samo radi glavni projekt, nakon kojeg se ishodi uporabna dozvola.
srdačno
Krešimir kaže
Poštovani,
zanima me je li potreban glavni projekt za napraviti otvor za sobna vrata dimenzija 90×215 i uklanjanje dijela zida u dimenziji 50×255 (kraj zida), u oba slučaja radi se o nosivim zidovima. Stan se nalazi na 3. katu, a zgrada ima 7 katova (rađena je 1990. g.)? Posjedujem statički elaborat iz kojeg je vidljivo da prije navedeni zahvati nemaju negativan učinak na stabilnost zgrade ni u kojem pogledu.
Hvala i pozdrav,
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
da potreban je glavni projekt čim se djelouje na vanjske zidove. Isti uključuje arhitekturu i statiku. Ukoliko ima više vlasnika tada su potrebne i suglasnoti suvlasnika.
srdačno
Katarina Tompić kaže
Poštovani! Imamo prizemlje vikendice sa stepenicama za kat/podkrovlje za koje smo podnijeli zahtjev za legalizaciju u roku. Kako je vikendica dulje vrijeme bila bez krova, bili smo prisiljeni prvo iznutra sanirati deku, a kasnije smo nakon datuma koji je određen za krajnji rok legalizacije izgrađenih objekata sagradili potkrovlje, kako bi zaštitili prizemlje. O svemu smo napravili dokumentaciju i predali naknadno uz zahtjev za legalizaciju. Sada smo dobili zaključak da moramo rušiti potkrovlje i staviti objekat u prvobitno stanje, napraviti novu dokumentaciju i predati za legalizaciju u roku od 60 dana. Zanima nas da li postoji neko drugo rješenje osim rušenja? Da li se može postupak razdvojiti na legalizaciju i nekakvu nezakonitu nadogradnju? Zbog financija nam postupak gradnje vikendice iz početka ne dolazi u obzir?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Katarina,
načelno su dva smjera da se gradnja ozakoni. Prema zakonu o postupanju NN 86/12, koji dopušta ozakonjenje mimo prostornog plana ali pod uvjetom da je gradnja izvedena do 21.6.2011, ili po zakonu o gradnji gdje u postupku u principu radite dokumentaciju za naknadno ishođenje građevinske dozvole. Za ovaj potonji slučaj sve mora biti u skladu s prostornim planom i drugim aktualnim standardima gradnje.
Vi ste krenuli po zakonu o postupanju i tu možete ozakoniti sve izgrađeno do 21.6.2011. no pod uvjetom da ono što je građeno nakon toga datuma mora biti uklonjeno.
Obzirom da se nakon ozakonjenja može postaviti krov na ozakonjenu nedovršenu zgradu, trebali bi s uredom koji je radio dokumentaciju vidjeti tu okolnost da se isti ne uklanja.
Ipak ako ste na tom katu radili još jedan stan, onda to može biti problem i jedini način da se riješi je da se ozakoni prema prostornom planu.
srdačan pozdrav
Leo kaže
Postovani,
Zaista velike pohvale na stranici jer sam u vise navrata procitao vrlo korisne informacije.
Moje pitanje se odnosi na gradnju potpornog zida temeljem Pravilnika o jednostavnim gradevinama i radovima.
Naime u Pravilniku pise da se “bez gradevinske dozvole i glavnog projekta moze graditi potporni zid visine do 1m mjereno od najnizeg dijela konacno zaravnanog i uredenog terena uz zid do najvise tocke zida”.
Posto namjeravam graditi potporni zid koji ce, s obzirom da je potporni, sa jedne strane biti visine 0,5m, a sa druge 2m zanima me dali mi za taj zahvat treba glavni projekt?
Jasno mi je da mi ne treba gradevinska dozvola, ali mi nije jasna odredba sa koje strane se gleda ova visina zida od 1m iz Pravilnika.
Unaprijed zahvaljujem,
Leo
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Leo,
isprika na čekanju. Gleda se najniži dio, a on je kod vas 2m. Dakle kako stvari stoje trebati će ipak glavni projekt.
srdačno
Marko kaže
Postovani,
ako se na (legalnom) objektu izgradjenom prije 1968. (ima gradjevinsku i uporabnu dozvolu) planiraju radovi koji spadaju u jednostavne gradjevine (krovna kucica i toplinska fasada, dakle radi se glavni projekt ali ne gradjevinska dozvola) da li se ishodi uporabna dozvola nakon radova? Naime objekt ostaje unutar svojih gabarita i u katastru se nece nista promjeniti, a procitao sam kod vas na stranici da se uporabna ishodi za objekte koji se upisuju u katastar.
Hvala.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Marko,
tako je, uporabna dozvola je obavezna za objekte koji se upisuju u katastar. Stavljanje fasade i brojni manji građevinski zahvati ne iziskuju uporabnu. No ako primjerice nadograđujete zgradu u visinu, dodajete kat, ishodite građevinsku dozvolu za rekonstrukciju, mijenjate namjenu tada je potrebno ishoditi uporabnu za nadograđeni dio, bez obzira što se kuća tlocrtno nije proširila.
srdačno
Irena Stoler kaže
Postovani,
Molila bih Vas informaciju da li se na poljoprivrednom zemljistu velicine 400m2 smije imati objekt (limenka) za pohranjivanje alata? Limenka je velicine 2m2 I u njoj se nalazi samo alat.
U Pravilniku o jednostavnim gradevinama ne nalazim konkretan odgovor.
Hvala.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Irena,
odgovor na navedeno biste trebali naći u prostornom planu vaše općine. Kućice za alat se najčešće dozvoljavaju na poljoprivrednim zemljištima. Za detalje dakle prostorni plan.
srdačan pozdrav
Srečko kaže
Poštovani
U pravilniku piše da mogu praviti otvoreno ognjište tlocrtne površine (otvoren kamin, pečenjara) do 3 m² i visine do 3 m od razine okolnog tla i za to ne trebam građevinske dozvole ni glavnog projekta. Da li to znači, da mogu napraviti kamin (na primer) ukupno dug 5 m i širok pola metara i visko 2m ili postoje negdje drugčija pravila?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Srečko,
bitna je dakle kvadratura, a ne oblik. Osim navedenog parametra morate pripaziti i na odredbe prostornog plana (udaljenost od susjednog objekta i sl.)
srdačno
Ivy Machine kaže
Poštovani, arhitektica sam po struci i imam jedno pitanje baš u vezi ovoga. Da li prema vašem iskustvu u tu visinu od 3m ulazi i visina dimnjaka? Naime referent mi je u projektu odbio prihvatiti otvoreno ognjište visine 3m i dimnjak visine kuće – 7m i traži da dimnjak skratim. U prostornom planu stoji odredba koja kaže da opisana ognjišta ako su tih dimenzija, ulaze u uređenje građevinske čestice i ne smatraju se građevinom, što bih trebala ispoštovati.
Po meni ognjište je ognjište, ne računajući dimnjak. Što vi mislite?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
mi bi ipak gledali da je dimnjak sastavni dio ognjišta koji ulazi u njegove gabarite. Konačno, kako nema striktnog tumačenja po tom pitanju, po svemu sudeći će trebati uvažiti stav referenta.
srdačno
Brigita kaže
Postovana gospodo, vlAsnica sam stana na prvom katu zgrade koja se sastoji od 4 stana i tri poslovna prostora. Vlasnica 1 poslovnog prostora je izgradila nadstresnicu od ca 15 m2 bez saglasnosti ostalih stanara . Nadstresnica je od lima Neizgleda lijepo i preko koje se lako moze popeti na moj balkon. Molim vas za savjet sta da poduzmem i kome da se zalim. Srdacan pozdrav i unaprijed hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Brigita,
za sve zahvate na vanjskom dijelu zgrade, fasada, pročelje i sl. potrebna je suglasnost suvlasnika. Za navedeno se možete obratiti građevinskoj inspekciji
srdačan pozdrav
ivan kaže
Postovani kuca je u postupku legalizacije.sada bi htjeli probit vrata na prvom katu i napraviti par vanjskih stepenica vezanih za kucu.koji je prvi korak i koja je potrebna dokumentacija?hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
potreban je projekt stepenica i dozvola.
srdačno
iva kaže
Poštovani,
postojeću pomoćnu građevinu koja se nalazi na istoj čestici na kojoj se nalazi i obiteljska kuća proširili bismo i na njoj izveli novu krovnu konstrukciju. U pomoćnoj građevini već i sada je razvedena struja i dovedena voda. Građevina bi dalje bi imala brutto površinu manju od 50 m2. Zanima me koji mi sve projekti trebaju prije nego prijavim početak građenja? Da li su dovoljni arhitektonski, građevinski i geodetski projekt iskolčenja?
Zahvaljujem
Dizajn et cetera kaže
Poštovana Iva,
upravo tako kako ste naveli.
sdrdačno
Jure kaže
Pozdravljam Vas poštovana gospodo i zahvaljujem na nesebičnom dosadašnjem pomaganju građanima.
Kako je sve teže doći do organski uzgojenoga likovitog bilja, voća i povrća, a ja drugo niti ne želim, tako bih htio na neiskorištenom krovu obiteljske kuće napraviti vrt i to uzgajati
Zanima me kojim zakonom je to regulirano i da li se to može napraviti kao neka vrsta staklenika/plastenika, kao i da li za to triba plaćati kakve naknade državnim ili lokalnim vlastima.
Možda ova pitanja zanimaju i mnoge druge hrvatske građane, koji žele spojiti ugodno, zdravo i korisno, a ne o gotovo svemu ovisiti o uvoznom ,,smeću”. Nadam se da u donošenju pravilnika i zakona o ovoj problematici, nisu bili samo oni kojima dobrobit hrvatskih građana ništa ne znači.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Jure,
Pitanje je zaista vrijedno pažnje , a što se građevinskog dijela regulative tiče odgovor bi uglavnom bio sljedeći: Ukoliko je to već sada prohodna terasa onda se može normalno koristiti i za vrt. Jednako kao što biste tu mogli staviti suncobran, jacuzzi i sl. Dakle govorimo o slučaju da je navedena površina u građevinskoj dozvoli definirana kao terasa. Za postavljanje vrta treba svakako poštivati sva pravila izolacije i odvodnje.
Što se natkrivanja staklenikom/plastenikom tiče, mislimo da ne bi bio problem ukoliko je staklenik u visini parapeta terase. U slučaju da formirate konstrukciju iznad parapeta zgrade, tada djelujete na visinu te etaže i zgrade. Naravno i na izgled, te se bi se u tom slučaju radilo o rekonstrukciji za koju je potrebna građevinska dozvola.
srdačan pozdrav
Anita kaže
Poštovani,
imam pitanje vezano za izgradnju prizemne pomoćne građevine manje od 50 m2 prema Pravilniku o jednostavnim građevinama.
Zanima me koliko najviše može biti visoka pomoćna građevina (lokacija Zagreb)? Da li se jednim glavnim projektom mogu projektirati i graditi 2 takve pomoćne građevine na istoj čestici?
Unaprijed hvala na odgovoru.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Anita,
ako je građevina pod GUP-om grada Zagreba, dozvojena visina od poda do poda je 3m + krov bez nadozida. Da, moguće je izvesti dvije, pa čak i više pomoćnih građevina na čestici, ukoliko čestica to svojom veličinom i drugim parametrima dozvoljava.
srdačan pozdrav
Marijana kaže
poštovanje zanima me da li je potrebna dokumentacija za zatvaranje vanjskog stubišta na kući koja posjeduje građevinsku dozvolu,zemljište je veličine 209 m2,kuća površine 70m2,stubište je vanjsko koje bi zatvorili zbog toplinske izolacije
Marijana kaže
zaboravih objekt je u zagrebu ,dubrava
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Marijana,
kako za Dubravu tako i za sve ostale Općine vrijedi isto pravilo. Ukoliko se povećava brutto površina zgrade, što kod vas jest slučaj, radi se o rekonstrukciji i potreban je projekt i građevinska dozvola. Svakako je prethodno bitno da imate uvjete za povećanje gabarita zgrade (postojeća izgrađenost i iskoristivost čestice itd.)
srdačan pozdrav
marko kaže
Poštovani,
zanima me kakav je postupak legalizacije i da li je potreban u mom slučaju:
Prilikom gradnje obiteljske kuće 2005 godine, ispod garaže je izgrađena još jedna podrumska prostorija (prvobitno nije bila predviđena projektom) površine cca 35 m2.
Tlocrtno se time površina objekta nije povećala.
Napominjem da je za inicijalni projekti (bez te prostorije) postojala uredna lokacijska i građevinska dozvola, te da sam dobio i “Uvjerenje za uporabu”. Objekt je uredno upisan u katastar i gruntovnicu.
Hvala i srdačan pozdrav
Goran Tomić kaže
Poštovani,
Zanima me kako riješiti ovaj problem, susjed je podigao kotac za perad na mojoj ogradi, nastamba visine 2 metara je udaljena na svega 0.7m od moje ograde i moja ograda mu ujedno sluzi kao ograda peradarnika, inace zemljište se nalazi u 2. podsljemenskoj (poljoprivrednoj) zoni gdje mi je legalizirana kuća.
Moj problem je u tome kaj ja ne želim imati peradarnik na ogradi jer ljeti užasno smrdi a i djete su mi izjele bube da je naotekla.
Kaj da radim, da li susjed ima pravo na izgraditi takvu nastambu na ogradi?
Fala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Goran,
za građenje je u prostornom planu uvijek propisana minimalna udaljenost od međe. Ukoliko je to prekršeno za navedeno je nadležna građševinska inspekcija.
Držanje domaćih životinja regulirano je odlukom o komunalnom redu za vašu općinu, tako da svakako bi vas usmjerili da tamo pogledate i kontaktirate komunalnog redara ako se radi nešto što nije dozvoljeno
srdačno
goran Grdinić kaže
Poštovani,
krenuo bih u izgradnju potpornog zida na postoječoj parceli.Parcela se nalazi u zaštičenom području (park prirode).Objekt je izgrađen 1980 godine ima valjanu građevinsku i uprabnu dozvolu.
Koji dokumenti su mi potrebni za taj zahvat
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Goran,
generalno je pravilo da se potporni zidovi do 1m visine mogu graditi bez projekta i dozvole, a potp. zidovi preko 1m bez dozvole ali s glavnim projektom. U jednom i drugom slučaju važno je poštovati odredbe prostornog plana odnosno da li se takav zahvat smije izvoditi i ako da pod kojim uvjetima. Taj upit trebate postaviti tijelu koje upravlja parkom prirode gdje planirate zahvat.
srdačno