Energetski certifikat je već neko vrijeme neophodan dio tehničke dokumentacije svih novih zgrada, a od 1.siječnja 2014. postao je i obaveza za sve zgrade, te stambene i poslovne jedinice (iznad 50m2) koje su predmet kupoprodaje.
Energetskim certificiranjem koje se danas provodi utvrđuje se energetski razred u odnosu na potrebnu količinu energije za grijanje, gdje mnogo toga ovisi o klimatskom području, obliku zgrade, korištenoj izolaciji i otvorima na zgradi, a samom certifikatu prethodi pregled za što je bitna projektna dokumentacija zgrade.
Trajanje energetskog certifikata je 10 godina.
Certificiranja u budućnosti donijeti će vjerojatno dodatne zahtjeve kao što su testovi propusnosti, izračun primarne energije (energija i energenti potrebni za stvaranje energije za grijanje/hlađenje) itd.
Naš ured već godinama radi na osmišljavanju i projektiranju zgrada sa težnjom ka što boljom energetskom učinkovitošću, te smo posljedično ovlašteni i za izdavanje energetskih certifikata za naše klijente.
Ukoliko tražite uslugu energetskog certificiranja ili imate pitanje na navedenu temu, slobodno nam se javite na telefon ili mail koji se nalaze na našoj kontakt stranici.
Ministarstvo graditeljstva svježe je izdalo informativni letak koji sadrži dosta odgovora na učestala pitanja, te ga možete preuzeti u prilogu: Energetski certifikat MGIPU
renata kaže
Postovani,
kupujem stan ili kucu i gotovo ni jedan ponudjeni objekat po agencijama nema energetski certifikat. Da li je ispravno i legalno da ja kupim objekat bez certifikata? Jer koliko sam uspjela shvatiti ni jedna nekretnina se vise ne moze prodavati bez certifikata.
Molim vas za pojasnjenje i odgovor.
Srdacan pozdrav!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Renata,
certifikat je Zakonska obaveza kod prodaje objekta i vlasnik ga je prije prodaje dužan napraviti. U slučaju da vlasnik ili agencija koja prodaje objekt oglasi nekretninu bez certifikata, propisane su dosta rigorozne novčane kazne. Što je dakle nepotreban rizik.
Koristimo priliku također odgovoriti na još jedno pitanje koje nam se često postavlja u zadnje vrijeme, a to je da se ne certificiraju zgrade manje od 50m2, no stanovi koji su manji od 50m2, a nalaze se u zgradama većim od 50m2 imaju obvezu certificiranja.
Mario kaže
Poštovani,
gradim kuću za sebe i zanima me je li moram raditi taj energetski certifikat jer nemam namjeru prodavati kuću. Ako je on za one koji će prodavati stan ili bilo koji objekt iznad 50m2 ne vidim razloga zašto bi isti morao i ja imati ako ne namjeravam prodavati. Isti mogu napraviti ako se eventualno za 20-tak god. odlučim prodavati.
Unaprijed hvala.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Mario,
skroz legitimno pitanje. Dakle poznato je da je energetski certifikat obaveza za sve postojeće zgrade koje su predmet kupoprodaje sa ciljem da se informira kupac.
Ipak certifikat je obavezan i za sve nove zgrade koje se trenutno grade ili će se graditi, jer bez energetskog pregleda i certifikata se danas ne može dobiti Uporabna dozvola. Dakle biti će vam potreban bez obzira da li kuća ide na prodaju ili ne.
Kada je nova gradnja u pitanju i kada su već poznati svi parametri projekta, certifikat je lakše izraditi i puno manje košta, a kako se danas energetska učinkovitost javlja kako jedan od temeljnih zahtjeva za zgradu, po svemu sudeći ćete se naći i u višem energetskom razredu. Tako da ćete uz taj viši administrativni razred, postići i ono što je u biti najvažnije, a to je energetska štednost vaše kuće.
sanja kaže
Štovani, tražim uporabnu dozvolu za kuću sa građ.dozvolom izdanom 2004. Dali i ona mora imati energetski certifikat?Koliko sam ja shvatila to je potrebno za kuće sa građevinskom dozvolom izdanom nakon 2007.Kuća će se iznajmljivati(70m/2),a u tom slučaju certifikat moram imati od 2016.Jesam li u pravu ili nisam sve dobro povezala?
Zahvaljujem na odgovoru,Sanja.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Sanja,
ovo je jedno izvrsno pitanje na temu, a velika je i šansa da još nije bilo praktične primjene ove odredbe novoga Zakona te da velika većina u struci još nije bila suočena sa ovakvim situacijama. Kako mi iščitavamo Zakon, i članak 182. i 183. za Uporabnu dozvolu za zgrade prije 2007. nema dodatnih uvjeta osim da je zgrada izvedena u skladu sa dozvolom u pogledu vanjskih gabarita, namjene i smještaja na čestici. Drugi temeljni zahtjevi kao npr. gospodarenje energijom i očuvanje topline dakle nisu uvjet, a iz čega se da iščitati da energetski certifikat tada nije potreban. Isto bi vrijedilo i za Uporabnu za zgrade prije 1968.
Obzirom da imate namjeru iznajmljivati, kao što sami navodite i dobro ste povezali, certifikat ćete ipak skoro (od 1.1.2016.) trebati, onako kako bi trebao danas da se nekretnina npr. prodaje.
lijepi pozdrav
jasna kaže
Poštovani,
kupili bi apartman od 48 m2, postupak legalizacije je u tijeku, na vlasničkom listu je sve ok, ali ima primjedba zk odjela da nije priložena uporabna dozvola… vlasnik je na vrijeme podnio (kao i ostali stanari) zahtjev za legalizaciju i sada “čekaju”. Mene zanima: ako dođe prije legalizacije do kupoprodaje… tko plaća legalizaciju? novi vlasnik ili prijašnji vlasnik? u zakonu piše da troškove snosi osoba koja je podnijela zahtjev za legalizaciju. Koliko je uputno tu činjenicu navesti u kupoprodajnom ugovoru (kao jedan od članaka)… te me zanima: na vlasničkom listu stoji točna izmjera kvadrature stana i piše: “stan obilježen kosim crtama ljubičaste boje”…. da li to znači da je etažiran?
Unaprijed Vam se zahvaljujem.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Jasna,
Prodavatelj vam može apartman prodati skuplje ako on plati legalizaciju i doprinose ili jeftinije ako vi to preuzmete na sebe. Sve je dakle stvar dogovora.
Po svemu sudeći zgrada je etažirana.
lijepi pozdrav
Stanko kaže
Poštovani
Interesira me hoću li trebati pribaviti energetski certifikat za objekat na kojem ću izvoditi rekonstrukciju i nadogradnju .
Napomenuo bih da sam zahtjev za navedene radove predao 31.12.2013. , dakle radovi će se vršiti po “starom” zakonu.
Lp
Stanko
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
za svaku novu gradnju, rekonstrukciju i nadogradnju, uvjet da se dobije Uporabna dozvola je da je energetski certifikat napravljen. Dakle treba.
lijepi pozdrav
KATARINA kaže
Kupujemo građevinskl zemljište sa kućom od 60m2 izgrađenom prije 1968. koju namjeravamo preurediti kao postojeći objekt i nadograditi dvadesetak kvadrata..Pošto vlasnica ima samo rješenje ostavinske rasprave o vlasnistvu 1/1. Vlasnica će pribaviti uporabnu dozvolu ali pitanje je dali mora i energetski certifikat za tako staru kuću?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gđo Katarina,
energetski certifikat nije potreban jedino ako se radi o ruševini, za ostale situacije ipak treba.
srdačno
Mateja kaže
Poštovani,kupili bi kucu koja je izgradjena prije 1986. Znaci nema gradjevinsku i uporabnu ali je legalna,te nama ni certifikat. Tko ga treba sad napraviti mi kupci ili prodavatelj i u kojem roku ako mi? Preuredit cemo ju u gabaritima kakvim je.
Hvala 😊
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Mateja,
pretpostavljamo da se radi o kući prije 1968. Ukoliko da, ona je zbog datuma gradnje legalna. Uputno je ipak izvaditi Uporabnu dozvolu da ste bili sigurni da nije nešto nadograđivano nakon 1968.
Što se tiče certifikata treba ga osigurati onaj koji prodaje jer je informacija o potrošnji energije nešto što vi trebate dobiti kao kupac, da znate koji vas troškovi s te strane očekuju. Prodavatelj u biti ne bi smio oglašavati kuću bez napravljenog certifikata.
srdačan pozdrav