U prethodne dvije objave pisali smo o važnosti arhitekta u procesu gradnje, a potom i kako odabrati arhitekta s kojim ćemo kvalitetno surađivati i koji će nam stvoriti pravu vrijednost.
Danas ćemo se osvrnuti na načine obračuna cijene glavnog projekta, metode izračuna i koliki je trošak projekta u cjelokupnoj investiciji.
Da se podsjetimo, glavni projekt je skup projekata više struka (arhitekt, statičar, inž.elektotehnike, strojar).
Po glavnom projektu se izvodi zgrada i on nam je ključan za dobijanje građevinske dozvole.
*U obračun cijene projekta niže u tekstu nije uračunat jedino trošak geodeta.
Tri metode obračuna
Generalno, u razvijenim ekonomijama postoji nekoliko osnovnih pristupa za određivanje cijene projektiranja:
- po satu rada – plaćanje arhitekta po satu u praksi je dosta osjetljiva metoda jer je teško mjerljiva i nikada nismo svjesni što nas na koncu očekuje. U Hrvatskoj je sat rada posebno nepredvidljiv i zbog moguće borbe s birokracijom. Stoga se plaćanje po satu najčešće izbjegava.
Plaćanje po satu rada ipak nalazi primjenu u nekim dijelovima posla kao što je nadzor i izlasci na teren što je svakako više mjerljivo nego sat projektiranja. U Hrvatskoj se tarifa po satu za ovlaštenog arhitekta ili inžinjera kreće od 230kn do 330kn+pdv. - po kvadratnom metru – cijena po kvadratnom metru u širokoj je primjeni no kvadrat nije jednako vrijedan u maloj, velikoj, jednostavnoj zgradi ili zgradi sa složenijim projektnim zahtjevima.
Raspon cijena u Hrvatskoj kreće se najčešće između 17 i 25 eur/m2 + pdv, odnosno od 127 kn do 187 kn/m2 +pdv. - % ukupne investicije – u zapadnoj Europi se najčešće primjenjuje metoda gdje se cijena projekta definira u postotku ukupne građevinske investicije.
Iznos investicije vezan je najčešće uz složenost zahvata, tako da se ovakva procjena čini i najkorektnija.
U zapadnoj Europi se tako za novu zgradu cijena glavnog projekta generalno kreće u rasponu od 5 do 15% investicije. Za projekt rekonstrukcije postojeće zgrade iznosi su redovito veći u odnosu na novu gradnju. Projekti rekonstrukcija uzimaju dosta vremena zbog nepredvidivosti, nerijetko lošeg postojećeg stanja, brojnih revizija, usklađivanja i sl.
U Hrvatskoj prema parametrima komore arhitekata, cijena glavnog projekta nove zgrade kreće se u rasponu od 4,5% do 10% cijene ukupne investicije, no u praksi su ti iznosi uglavnom niži.
Cijena, kvaliteta i ostali parametri
Kao što vidimo tri su generalne metode procjene, od kojih se neke mogu povremeno i kombinirati.
Koju god metodu odabrali cijena glavnog projekta će se u konačnici usklađivati prema kvaliteti, složenosti zgrade, lokaciji, nivou usluge, reputaciji i iskustvu projektnog ureda.
U konačnici cijena će ovisiti i o tržišnim uvjetima, odnosno trenutačnom stanju u gospodarstvu.
[color-box]Iako je ambicija večine investitora da projekt kao i ustalom sve u životu plate što jeftinije, u arhitekturi je posebno prisutno pravilo “koliko para toliko muzike”.
Naime, cijena projektiranja je u postotku iznimno niska u odnosu na cjelokopnu investiciju, a dodatno jeftin i posljedično loš projekt može učiniti značajnu štetu i loše utjecati na ukupan trošak u cjelokupnom životnom vijeku zgrade. Od samog građenja, održavanja, potrošnje energije, te u konačnici i cijene koju možemo postići u vidu najma ili prodaje.[/color-box]
Ukoliko vam se svidio ovaj članak i čini vam se korisnim, tada vjerujemo da će vam biti i korisna naša nedavna objava s našeg matičnog portala na temu:
Cijena građevinske dozvole.
Na stranici gore desno, možete se registrirati za naše redovite objave. Do čitanja…
Mihail kaže
Odlično!!
Svaka čast!
– Samo tako nastavite i uvijek na konkretnim primjerima sa konkretnim brojkama.
Moja sugestije:
HKA se mora operativno uključiti u zaštiti prava i digniteta struke te kolega arhitekata, bili oni ili ne njihovi članovi.
Najstrozije kaznjavati tvrtke koje ucjenjivanjem izrabljuju starije i iskusne arhitekte kojima licence, ili nisu bile potrebne, ili si ih nisu mogli priuštiti.
Stimulirati zapošljavanje, i ne samo mladih te osoba sa invaliditetom, već i starije i iskusne kolege. Gdje bi u uredima, mladim kolegama prenosili iskustva i znanje, za koje nikakva nedavna licencija ne može biti garancija kvaltetno odrađenim projektima.
Uhljebe-referente u lokalnoj samoupravi koji ažurno s točno određenim rokom na vrijeme ne odrade svoj dio posla, bez pardona uručiti Otkazno Rješenje.
…za sada toliko,
S poštovanjem,
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Mihael,
drago na je da vam se članak sviđa i da smo dobili tako brzu reakciju. Hvala.
Hvala i za komentare. Iskreno, neke stvari nam nisu poznate (na sreću očito), no za birokraciju se slažemo da je tu potreban jedan malo veći projekt rekonstrukcije. Od krova do temelja.
srdačno
Mihail kaže
Poštovani,
Drago mi je da su nam promišljanja ista.
Što se primjera ucjena, te omalovažavanja starijih kolega tiče, za sada ću vam samo ovo reči:
Sam sam bio “žrtva” te vrste ponašanja mog bivšeg poslodavca.
Srdačan pozdrav
marko kaže
svaka čast na korektnim informacijama
Dizajn et cetera kaže
Hvala :) Gledamo tako i nastaviti tako da svaki ovakav poticaj puno znači.