Može li se prvo graditi pa potom legalizirati?!
Zakon o postupanju NN 86/2012 koji je otvorio vrata gotovo svoj bespravnoj gradnji u Hrvatskoj od 1968. do danas, stvorio je kod nekih dojam da se uvijek može prvo graditi, a potom legalizirati.
Spomenuti zakon donesen je da se krene sa sređivanjem stanja u prostoru. Pogotovo u svjetlu ulaska u Europsku Uniju.
Do sada je podneseno preko 800.000 zahtjeva za ozakonjenje nezakonite gradnje i nadogradnje.
Ipak, mimo prostornog plana može se ozakoniti samo ono što je izvedeno do 21.lipnja 2011. (osim iznimno gradnje u nacionalnim parkovima i drugim zonama pod zaštitom).
S obzirom na tradiciju, praksa nezakonite gradnje se nastavila i nakon spomenutog datuma, pa makar i pod uvjetom da se zgrada ne spoji na komunalnu infrastrukturu ili da se doda kat koji “nitko neće vidjeti”.
Kako se može provjeriti što je građeno nakon 2011. (zakonito i nezakonito) i kakve su okolnosti za nezakonite zgrade nakon 2011, možete saznati u svega tri minute našeg sljedećeg videa:
“O gradnji sa i bez građevinske dozvole”.
Za još sličnog sadržaja koji ćemo dalje redovito donositi, svakako se pretplatite na youtube kanal.
Stanislav Košmerl kaže
Poštovani! Radi se o nadogradnji prizemne zgrade za jednu etažu . Rešenje o izvedenom stanju je ozakonjeno bez ispitivanja ispunjavanja lokacijskih uvjeta bitnih zahtjeva za građevinu te drugih uvjeta i zahtjeva. Dogradnja je izvedena na prizemnoj zgradi izgrađenoj na međi susjednih čestica i nema izlaz na javnu površinu već prolaz i prijevoz koristi putem dvorišta i veže susjedne čestice. Molim Vas odgovorite mi da li je to moguće prema postojećim zakonskim propisima legalizacije bespravnog građenja da se vlasnici zgrada na susjednim česticama ne zovu kao stranke u postupku???. Dali se radi o neprirodno namještenom postupku i povredi privatnog vlasništva kao osnovnog zagarantiranog prava građana zaštićenih Ustavom R. Hrvatske? zahvaljujem se na odgovoru i pozdravljam Vas!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Stanislav,
Kod legalizacije se susjedi ne zovu ponaosob već se stavlja obavijest na oglasnu ploču, tako da je moguće. Ipak to ne znači da se može baš sve legalizirati. Primjerice nije dozvoljeno ozakonjenje otvora na međi. Brojna druga prekoračenja lokacijskih uvjeta kao što je primjerice udaljenost od ruba čestice se ovim zakonom jednokratno toleriraju. Za sve detalje je potrebno svakako pogledati Zakon o postupanju NN 86/12 iako bi se u vašem slučaju mogli pojavljivati i elementi zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
srdačan pozdrav
ANICA kaže
Poštovani
Dobila sam Rješenje o izvedenom stanju.
Trebam li ga odnijeti u zemljišnik kako bi skinula negativnu zabilježbu o uporabnoj dozvoli sa vlasnickog Lista?
Hvala
Anica Žanko
Dizajn et cetera kaže
Da,
Vaše rješenje o izvedenom stanju je sada vaša uporabna dozvola i treba skinuti negativnu zabilježbu gdje stoji da nije priložena uporabna dozvola.
Ukoliko ste u legalizaciji radili geodetski snimak tada sve započinjete od katastra.
srdačan pozdrav
Dora kaže
Poštovani,
što ako se radi o nadogradnji krova, bez da je napravljena nova prostorija?
dakle, nadogradnja krova tako da terasa ima natstrešnicu i iz još par razloga. Treba li i to legalizirati?
Molim Vas, možete li mi staviti link zakona gdje mogu više o tome pročitati?
lijep pozdrav, Dora
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Dora,
nadogradnja krova smatra se rekonstrukcijom, a za rekonstrukciju je prema Zakonu o gradnji potrebna građevinska dozvola.
srdačan pozdrav
Martina kaže
Poštovani,
Imamo nedoumicu oko kupnje stana. Situacija je ovakva, beskrajno nam se svidio stan od 100 m2, godina izgradnje 2008, međutim gornji dio je nadograđen 2017, još 14m2, koji nije legaliziran. Što sad u ovom slučaju, pošto nisu čisti papiri? Da li postoji neki drugi način? Strah nas je da ne bi kupili stan, pa poslije ispadnu neki problemi? IKoja je procedura u ovom slučaju?
Zahvaljujem,
Martina
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Martina,
premalo je podataka za precizan odgovor. Na što se točno odnosi “gornji dio” ? Da li je to proširenje na tavan ili je dodan kat?! Ovo potonje bi bila situacija koja može uzrokovoti dosta problema.
Martina kaže
Poštovani isprike,
Gornji dio se odnosi na dodatan kat , visoki su stropovi pa su vlasnici iskoristi priliku i napravili dodatnih 15m2. Zbilja, molim vas vaše cjelokupno stručno mišljenje.
Zahvaljujem
Dizajn et cetera kaže
Radi se po svemu sudeći o galeriji. Netko stručan bi trebao to detaljnije pogledati da bi se imala jasnija slika. Konačno, takvo proširenje jest nezakonito i postoji rizik.
Zora Čatipović kaže
Poštovani,
vlasnici smo stana u prizemlju stambene zgrade. Koristimo i prostor u parku ( iza zgrade, ali nije u vlasništvu zgrade ) na koji imamo izlaz. Prostor u parku smo 2001. ogradili žičanom ogradom uz koju raste grmlje. Održavamo ga urednim, rijetko ga koristimo, ali nam puno znači zbog privatnosti koju inače nismo imali u prizemnom stanu. Postoji li način legalizacije korištenja?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
ako se radi o javnoj površini, prostor se ne smije ograđivati. U slučaju da površina pripada zgradi tj. da je zajedničko vlasništvo svih suvlasnika zgrade, taj bi se dio mogao dodijeliti odgovarajućem stanu kroz postupak etažiranja.
srdačno